Home / Dokumenty w firmie / Ile kartek papieru zużywają polscy urzędnicy

Ile kartek papieru zużywają polscy urzędnicy

Czy Polska to kraj biurokratyczny? Większości z nas natychmiastowo przychodzi na myśl jedna odpowiedź: zdecydowanie tak. Nawet pomimo że zdajemy sobie sprawę, iż skala biurokracji jest u nas ponadprzeciętna, to nie uświadamiamy sobie zwykle, jak ogromne ma to skutki w skali ogólnokrajowej.

Żeby zwizualizować ten problem postanowiliśmy przygotować infografikę pozwalającą wyobrazić sobie ogrom dokumentów mnożonych codziennie w polskich urzędach. Nadmierna produkcja papierów to nie tylko trudność dla chcącego wypełnić jak najszybciej swoje obowiązki obywatela. Zarządzanie tak ogromną ilością papieru, który przecież trzeba przechowywać w uporządkowany sposób, to także wyzwanie przed którym muszą stawać instytucje państwowe. Gdzie trzymać te miliony kartek, jak niszczyć setki dokumentów, gdy mija termin ich obowiązkowego przetrzymywania? Wyobraźmy sobie pracownika administracji, który musi ręcznie zniszczyć dziesięć tysięcy kartek. Pewnie zajęłoby to mu pół dnia. A co w sytuacji, gdy liczba ta sięgnie 43 ton dziennie? Ile osób musi poświęcać czas podatnika, by to wszystko zlikwidować?

 

Zapraszamy do zapoznania się z wyliczeniami. Mają one charakter hipotetyczny, w rzeczywistości liczby te mogą być inne, np. znacznie większe, jeśli uwzględnić, że archiwizować trzeba wszystkie dokumenty z rozpraw czy projekty ustaw, mające nierzadko po kilka tysięcy stron.

infografika_papier_v6

 

rheus_logo