Home / Office Design / Elastyczność i otwartość pracodawcy dodatkowym atutem firmy

Elastyczność i otwartość pracodawcy dodatkowym atutem firmy

Coraz trudniej jest pozyskać i zatrzymać w swojej firmie wartościowych pracowników. Zapewnienie atrakcyjnych benefitów oraz wynagrodzenia są czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy. Jednak, jak wynika z badań przeprowadzanych w firmach na całym świecie, coraz więcej osób w procesie rekrutacji bierze pod uwagę nie tylko renomę firmy i wysokość wynagrodzenia, ale także wygląd i organizację jej siedziby.

Oczekiwania pracowników względem przestrzeni biurowej stale rosną, wiedzą, jak powinny wyglądać nowoczesne biura i w takich przestrzeniach chcą pracować. Rośnie także ich świadomość w kwestii wpływu przestrzeni na jakość i wydajność ich pracy. – Nowoczesne miejsce pracy, w którym uwzględnione są potrzeby jej użytkowników ma szansę stać się przewagą konkurencyjną przedsiębiorstwa. Wpłynie także na efektywne funkcjonowanie całej organizacji mówi Tomasz Sierakowski, prezes firmy ESPES, która od ponad 20 lat produkuje i dostarcza szklane ściany działowe do polskiego sektora biurowego.

Nie tylko wygląd, ale i komfort

Niestety wielu właścicieli firm skupia się jedynie na estetyce przestrzeni, zapominając o jej aranżacji, która realnie wpływa na efektywność pracy. Takie podejście może negatywnie odbijać się na wynikach poszczególnych osób, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do spadków finansowych całego przedsiębiorstwa. Na produktywność i jakość pracy wpływa wiele czynników, takich jak dopływ światła dziennego, temperatura, a także kolor ścian. Zgodnie z raportem opublikowanym przez IPSOS, aż 31 proc. z 10 tys. zapytanych respondentów przyznało, że swoje obowiązki kończy w domu, bo nie może skupić się w miejscu pracy. Dla komfortu pracy ważne są także odpowiednie, dopasowane do potrzeb pracowników meble i obecność strefy relaksu. Dzięki odpowiedniej przestrzeni pracownicy czują się komfortowo i mogą wykonywać swoje obowiązki w warunkach dających poczucie prywatności, lub odbyć spotkanie służbowe czy szkolenie w pełnym skupieniu.

Pracownicy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba

Nie tylko wyższa płaca i benefity podnoszą zadowolenie pracowników. Decyzyjność w kwestii aranżacji przestrzeni biurowej, zgodnie z wynikami badań firmy Hensler, może podnieść odsetek osób zadowolonych z pracy nawet o 10%. Pracodawca zyskuje dzięki temu wizerunek firmy otwartej na zdanie zespołu, dbającej o jego potrzeby i wymagania. Miejsce stworzone z myślą o potrzebach nowoczesnej organizacji charakteryzuje się indywidualnym podejściem do procesu aranżacji. Odpowiadanie na potrzeby zatrudnionych niesie za sobą ogromne korzyści – nie tylko personalne, ale i finansowe.

Nowoczesne i komfortowe biuro pozwoli przyciągnąć najlepszych

Dzięki otwartości na innowacje, pracodawcy mają większe szanse na pozyskanie i zatrzymanie utalentowanych specjalistów w strukturze swojej organizacji. – Biuro odpowiednio dopasowane do potrzeb pracowników sprawia, że codzienne doświadczenia jego użytkowników będą pozytywne – mówi Tomasz Sierakowski z firmy ESPES. – Dobrze zatem dać pracownikom możliwość wyboru najwygodniejszego miejsca do zrealizowania konkretnego zadania, a także pamiętać o strefach przeznaczonych do relaksu – dodaje. Ważne są także pomieszczenia socjalne, które uwzględniają możliwość wspólnego spożywania posiłków, nieformalnej konwersacji czy krótkiej rozrywki, która pozwoli na chwilowe oderwanie się od obowiązków i oczyszczenie umysłu. Takie miejsca przyczynią się także do integracji pracowników oraz przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu. 

Przemyślane wykorzystanie powierzchni może zapobiec kłopotom w pracy, a nowoczesna przestrzeń jest wizytówką, która otwiera wiele możliwości. Biuro zorientowane na człowieka umożliwi firmie zatrudnienie wartościowych specjalistów, którzy będą w pełni wykorzystywać swój potencjał w komfortowych warunkach przez długie lata.