Home / Office News / Work-life balance w biurze

Work-life balance w biurze

Zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym nie należy do łatwych zadań. Świadome firmy, zwłaszcza korporacje, coraz częściej wprowadzają różnorodne udogodnienia dla rozwoju rodzinnego i sportowego swoich pracowników. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą także deweloperzy biurowców, w których lokują one swoje siedziby

 

Według najnowszych badań firmy Regus, work-life balance index (wskaźnik równowagi między życiem zawodowym i prywatnym) stawia nasz kraj wyraźnie pod kreską światowej średniej.

 

Praca w domu, aktywność w pracy

Pracujemy po godzinach, nierzadko także w domu – co często odbiera nam możliwości i chęci na aktywne, rekreacyjno-sportowe życie. Na chwilę obecną tylko co czwarta firma dostrzega potrzebę inwestowania w swoich pracowników na pozazawodowej płaszczyźnie, widać jednak, że powoli zmienia się to na lepsze. W wielu przedsiębiorstwach powstają przedszkola dedykowane dzieciom pracowników, firmy uelastyczniają też czas i formę pracy. Coraz częściej zachęcają też do aktywności sportowej, najczęściej poprzez karty MultiSport czy Benefit, ale czasami tworzą też własne, indywidualne programy. Po co to wszystko?

– Pracownik, któremu łatwiej godzić codzienne obowiązki i który dba o swoją formę fizyczną, jest bardziej wydajny. Osoby aktywne sportowo zdecydowanie mniej chorują, co naturalnie przekłada się na ich mniejszą absencję, są też bardziej zadowolone z pracy i odporne na stres. Wysiłek fizyczny powoduje bowiem, że odpoczywamy umysłowo i potrafimy lepiej radzić sobie z wszelkimi trudnościami – mówi Agata Marzec, która zarządzać będzie obiektami sportowymi w centrum rekreacyjno-sportowym w gdańskiej Alchemii. Aktywność pracowników to bardzo wymierne korzyści, dlatego coraz więcej firm stara się stwarzać coraz lepsze warunki i mobilizować swoich pracowników do aktywności w ramach kompleksowych, wewnętrznych programów. Bardzo aktywne na tym polu są centrale firm ulokowane w biurowcach.

 

Białe kołnierzyki nie boją się dresów

W Alchemii, obok najwyższej klasy powierzchni biurowych, powstaje centrum rekreacyjno-sportowe, które zajmie powierzchnię blisko 4,5 tys. mkw. Klienci, którymi w głównej mierze będą zapewne pracownicy biur Alchemii, będą mogli skorzystać m.in. z basenów, strefy saun, siłowni, fitness, a także hali do sportów drużynowych i strefy wspinaczki. – Pracując nad koncepcją Alchemii, staraliśmy się dokładnie wsłuchać w potrzeby rynku i wyjść im naprzeciw. Najemcy mają coraz większą potrzebę zapewnienia im – oprócz nowoczesnej i wydajnej powierzchni biurowej – dodatkowych usług, jak gastronomia, przedszkole czy łatwy dostęp do obiektów sportowych. Chcemy zapewnić to wszystko w jednym miejscu i ułatwić balansowanie pomiędzy rozwojem zawodowym, rodzinnym czy fizycznym – mówi Monika Brzozowska z firmy Torus. W obiektach Alchemii (w Aquastacji – strefie tzw. „mokrej”, czyli basenów i saun, Sportstacji – multisportowej hali sportowej i Fitstacji – nowoczesnym klubie fitness) odbywać się będzie szereg zajęć, które dedykowane będą nie tylko podnoszeniu umiejętności dorosłych w poszczególnych dyscyplinach. – Szereg oferowanych przez nas zajęć dedykowanych będzie rodzinom z małymi dziećmi. Wielu rodziców tłumaczy się nadmiarem obowiązków i brakiem czasu na aktywność sportową swoją czy dziecka. Chcemy im tutaj stworzyć warunki do wspólnego, aktywnego i zdrowego spędzania czasu, który procentować będzie w przyszłości na wielu płaszczyznach. Wszystko pod okiem profesjonalnych trenerów, którzy ukierunkowywać będą dziecko pod kątem dalszego rozwoju, starając się wykorzystać jego naturalne predyspozycje – dodaje Agata Marzec.

 

Nie siedź!

Rodzina, dzieci czy intensywny rozwój zawodowy, to częste usprawiedliwienie dla przyjęcia „bardziej” domowego trybu życia. Problem jednak w tym, że ta pozorna czystość sumienia nie zapewni nam tego, co da nam aktywność, tak w pracy, jak i w domu. Dotyczy to zarówno nas samych, jak również zaszczepiania pewnych pozytywnych zachowań w rodzinie, także wśród małych dzieci. Liczne przykłady z życia wzięte pokazują, że prowadzenie aktywnego, rekreacyjno-sportowego trybu życia nie jest kwestią czasu czy pieniędzy, przynajmniej na podstawowym poziomie. – Tak naprawdę najwięcej zależy od nas samych, umiejętności dobrej organizacji i determinacji do prowadzenia aktywnego trybu życia. Wiele osób traci czas, narzekając na nadmiar codziennych obowiązków i brak sił na cokolwiek, ja wolę go wykorzystać na aktywność – mówi Katarzyna Łysek, na co dzień mama dwuletniego Jasia, pracująca, trenująca kolarstwo górskie, dodatkowo współautorka bloga niesiedz.pl, na którym udowadnia, że dziecko nie jest barierą dla niczego.

Im wcześniej zdamy sobie sprawę z tego, że najwięcej zależy od nas samych i że dziecko nie jest żadnym ograniczeniem, tym lepiej dla nas i dla niego.

 

 

Pracownik, któremu łatwiej godzić codzienne obowiązki i który dba o swoją formę fizyczną, jest bardziej wydajny.