Home / Dokumenty w firmie / Praca z domu a cykl życia urządzenia drukującego – czy zamienniki tuszy to realna oszczędność?

Praca z domu a cykl życia urządzenia drukującego – czy zamienniki tuszy to realna oszczędność?

Aż 41% respondentów wskazuje, że podczas pracy zdalnej najbardziej brakowało im narzędzi wspierających, takich jak drukarki i skanery – wynika z badania „Możliwości zastosowania pracy zdalnej w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych”[1]. Okazuje się niestety, że tylko niewielki procent firm wyposażył swoich pracowników w rozwiązania drukujące, które znacznie usprawniłyby pracę zdalną.

Z tego właśnie powodu część osób wykonujących służbowe obowiązki w trybie home office coraz częściej decyduje się na zakup drukarki, skanera lub urządzenia wielofunkcyjnego na własną rękę. Przy wyborze tego typu rozwiązań do domu istotnym aspektem jest ich kompaktowy rozmiar oraz nie tylko możliwość wydruku, ale również funkcje skanowania i kopiowania. Przykładem takiego rozwiązania mogą być najnowsze atramentowe urządzenia wielofunkcyjne InkBenefit Plus, które umożliwiają wydruk nawet do 15000 stron czarnym atramentem oraz 5000 w kolorze*. Szczególnie że najważniejszym kryterium przy zakupie jest zazwyczaj cena urządzenia. Warto spojrzeć na ten wątek szerzej i zweryfikować koszt eksploatacji drukarki – w tym klasę energooszczędności, zużycie tonera lub tuszu oraz ich cenę. Niestety konsumenci często dają się skusić cenami zamienników, które można kupić nawet 80% taniej niż oryginał[2], jednak czy taki zakup jest realną oszczędnością?

Zamienniki pozwalają na oszczędność pieniędzy, choć jak się okazuje – często jest to tylko chwilowa sytuacja. Oryginalne materiały eksploatacyjne pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości drukarki oraz uzyskanie profesjonalnie wydrukowanych dokumentów. Używając atramentów i tuszy od Brother klienci unikają frustracji spowodowanej koniecznością ponownego zlecania druku stron lub dokumentów, których jakość nie jest zadowalająca. Korzystanie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych ma również pozytywny wpływ na ograniczenie marnowania papieru, tonera oraz czasu i pieniędzy prowadzących biznes, co prowadzi do zwiększenia kosztów druku i zmniejszenia efektywności. Przy użyciu polecanych przez producenta tonerów klienci i przedsiębiorstwa zyskują gwarancje, że na drukowanych dokumentach tekst będzie wyraźny a znaki czytelne.

Warto również zauważyć, że korzystanie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych nie tylko wpływa na trwałość wydruków, ale również na ich jakość. Wykorzystując wyłącznie oryginalne atramenty i tusze, klienci zyskują pewność, że drukowane obrazy będą bardziej realistyczne – kolory staną się bardziej żywe i dzięki temu możliwe będzie zobaczenie większej ilości szczegółów. Należy również mieć na uwadze, że stosowanie zamienników, gdzie jakość pozostaje poza kontrolą producenta drukarki, a głównym kryterium jest cena, może prowadzić do uszkodzenia samej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. W takich przypadkach klient ponosi ryzyko naprawy na własny koszt.

Jakość i trwałość zdecydowanie idą w parze z ceną – dotyczy to zarówno atramentów i tuszy oraz podzespołów urządzenia drukującego. Zalecane przez producenta materiały eksploatacyjne nie wpływają negatywnie na kluczowe elementy drukarki, dzięki czemu prawdopodobieństwo ich naprawy lub wymiany jest rzadsze, co przekłada się na realne zmniejszenie kosztów eksploatacji sprzętu. Jednocześnie ma to pozytywny wpływ na komfort drukowania i ekologiczny aspekt wykorzystywania urządzeń – mniejsze zużycie plastiku i innych surowców wykorzystywanych do produkcji kolejnych urządzeń. W konsekwencji korzystanie z oryginalnych atramentów i tuszy pozytywnie wpływa to również na „portfel” konsumenta, który może dłużej korzystać z zakupionej drukarki.

Katarzyna Idzkiewicz, Senior Marketing Coordinator w firmie Brother Polska


* Dotyczy modeli InkBenefit Plus DCPT520W, DCPT720DW i MFCT920DW


[1] http://www.dwup.pl/asset/images/files/Raport_20201016.pdf

[2] https://przykawie.net/czy-warto-stosowac-zamienniki-tonerow/