Home / Zarządzanie / Nowy trend wakacyjnej pracy hybrydowej

Nowy trend wakacyjnej pracy hybrydowej

Tydzień pracy w biurze, tydzień na wyjeździe – w czasie wakacji coraz więcej firm wybiera właśnie taki sposób pracy hybrydowej. – Dla pracowników to oczywista korzyść. Mogą wyjechać z miasta i cały tydzień pracować np. nad jeziorem – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director z Altkom Akademii. 

  • Taki podział pracy to przykład workation – czyli połączenia pracy z wyjazdem w miejsce atrakcyjne turystycznie 
  • Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl – 54 proc. pracowników twierdzi, że elastyczny sposób pracy jest ważnym czynnikiem w wyborze miejsca pracy 

Około 63 proc. osób chce już na stałe zachować możliwość pracy poza biurem – wynika z badania przeprowadzonego przez Inquiry .

Po okresie pandemii firmy zaczęły z powrotem ściągać pracowników do biur, ale praca hybrydowa stała się standardem. Przykładowo, niektóre firmy dają pracownikom możliwość pracy 3 dni w biurze, 2 w domu. 

To, co sprawdzało się w kwietniu czy maju, nie sprawdza się jednak w wakacje. Coraz więcej firm wprowadza na ten okres inną organizację pracy: tydzień w biurze, tydzień zdalnie. – Dzięki temu pracownik może wyjechać np. nad jezioro i tam pracować cały tydzień, a zaraz potem zaplanować urlop i zostać w tym miejscu. 

– mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director z Altkom Akademii.

Workation: połączenie pracy i wypoczynku 

Taki rodzaj pracy hybrydowej jest idealnym przykładem workation, czyli wykonywania zadań na wyjeździe, najczęściej w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Podczas dobrze zaplanowanego workation pracodawca nie odczuwa nieobecności pracownika, a morale zespołu rośnie.  

Wszyscy podczas pandemii zatęsknili za wyjazdami. Z drugiej strony to właśnie w czasie pandemii tak popularna stała się praca zdalna. Workation to idealne połączenie

– mówi Natalia Gozdowska.

Tego typu rozwiązania to sposób na zwiększenie atrakcyjności pracodawcy. Według badania Pracuj.pl aż 66 proc. pracowników w Polsce chce pracować zdalnie lub hybrydowo.  

Praca zdalna: wyzwania i zagrożenia 

Praca na wyjeździe służbowym zdaniem ekspertów dobrze wpływa na efektywność oraz morale pracowników, jednak stwarza ona dodatkowe zagrożenie cyberatakami i utratą poufnych danych. 

Pracownicy podczas podróży znajdują się w nieznanym miejscu bez bezpośredniego wsparcia infrastruktury firmy. Jednym z przykładów niebezpiecznych sytuacji jest korzystanie z hotspotów Wi-Fi w miejscach publicznych czy publicznych ładowarek, których hakerzy mogą użyć do uruchomienia złośliwego oprogramowania. Żeby odpowiednio zabezpieczyć poufne dane, powinno się korzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) w czasie pracy poza biurem.

Trzeba jednak pamiętać, że używanie VPN-u powinno być częścią precyzyjnej polityki cyberbezpieczeństwa .   

– podkreśla Paweł Niemyt, Product and Business Manager w Altkom Akademii

Ważne jest również, aby pracodawca zaangażował działy IT, które mogą pomóc i przeszkolić osoby podróżujące służbowo, jak skutecznie chronić poufne dane firmy.  

Praca zdalna podczas wyjazdów typu bleisure czy workation może być korzystna dla firmy. Może również być bezpieczna, ale firmy muszą się do tego przygotować i odpowiednio przeszkolić pracowników .  

– dodaje Paweł Niemyt.