Home / Office Design / Nowa era dobrostanu w pracy w 2024 roku
Meble biurowe ARC INTERIORS - Steelcase FrameOne

Nowa era dobrostanu w pracy w 2024 roku

Badanie Gallupa alarmuje: 40% pracowników doświadcza negatywnego wpływu pracy na swoje zdrowie psychiczne. W obliczu tego zjawiska konieczna staje się kompleksowa zmiana podejścia do organizacji miejsca pracy – gdzie dobrostan mentalny i fizyczny stają na pierwszym miejscu.

Redefinicja dobrostanu

Pandemia zmieniła oczekiwania pracowników wobec miejsca pracy. To z kolei podkreśla konieczność nowego zdefiniowania ich dobrostanu w przestrzeni biurowej. W związku z tym starannie zaprojektowane biura powinny uwzględniać szeroki zakres jego aspektów- od fizycznego komfortu, przez wsparcie społecznościowe, aż po zdrowie psychiczne. Taka holistyczna perspektywa dobrostanu pracowników powinna być uznana za kluczowy priorytet w nadchodzącym roku.

Steelcase, jako lider w projektowaniu przestrzeni pracy, rozumie te zmiany i odpowiada na nie poprzez tworzenie środowisk, które wspierają zdrowie pracowników na wielu płaszczyznach. Firma wprowadza bowiem innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni pracy, oparte na modelu ABCD dobrostanu: 

Meble biurowe ARC INTERIORS - Steelcase Gesture
Steelcase Gesture

Zdrowie fizyczne

Active Design (A): Kolekcja foteli Gesture od Steelcase to więcej niż ergonomiczne meble; to innowacyjne rozwiązanie, które redefiniuje sposób, w jaki pracujemy. Seria sprzyja zdrowiu fizycznemu, zapewniając wsparcie dla naturalnych ruchów ciała, przekształcając statyczne miejsce pracy w aktywne środowisko pracy. Jest to odpowiedź na rosnącą świadomość znaczenia kondycji fizycznej i jej wpływu na produktywność oraz zdrowie psychiczne.

Meble biurowe ARC INTERIORS - STEELCASE GESTURE 2
STEELCASE GESTURE

Kontakt z naturą

Biophilia (B): Pod koncepcję Biophilia, czyli integrację z naturą w przestrzeni biurowej, idealnie wpisuje się system szafek i schowków WorkValet™. Seria ta została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu harmonii z naturalnym środowiskiem. Przewidziano w niej miejsce na rośliny i naturalne materiały wykończeniowe, co nie tylko urozmaica miejsce pracy, ale również wpływa kojąco na umysł, redukując stres i zwiększając skupienie. Jest to odzwierciedlenie rosnącej świadomości wpływu natury oraz pochodzących z niej kolorów i materiałów na samopoczucie pracowników.

Meble biurowe ARC INTERIORS - Steelcase WorkValet
Steelcase WorkValet

Tworzenie społeczności

Community (C): Tworzenie społeczności w miejscu pracy jest nieodłącznym elementem dobrostanu pracowników, a system biurek i regałów Flex od Steelcase doskonale wpisuje się w tę koncepcję. Ich modułowa natura umożliwia tworzenie niestandardowych konfiguracji, które sprzyjają zarówno indywidualnej pracy, jak i zespołowej współpracy. Pracownicy mogą łatwo dostosowywać swoje przestrzenie do aktualnych potrzeb projektowych, co sprzyja spontanicznym interakcjom i budowaniu silniejszych relacji międzyludzkich, a tym samym bardziej zintegrowanych zespołów.

Meble biurowe ARC INTERIORS - Steelcase Flex
Steelcase Flex

Światło

Daylight (D): Seria, która jest ściśle związana ze światłem w kontekście przestrzeni biurowej, to FrameOne. Kolekcja biurek została zaprojektowana z myślą o optymalizacji dostępu do światła naturalnego. FrameOne oferuje elastyczne rozwiązania, które można łatwo rekonfigurować, umożliwiając pracownikom dostosowanie swojego miejsca pracy do aktualnych warunków oświetleniowych. Co więcej, niektóre warianty z tej serii mogą zawierać przezroczyste elementy, które są nie tylko estetyczne, ale także pomagają w rozprowadzaniu światła naturalnego, które jak wiadomo, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Meble biurowe ARC INTERIORS - Steelcase FrameOne
Steelcase FrameOne

Ku lepszej przyszłości

Innowacyjne podejście Steelcase do projektowania przestrzeni pracy, które uwzględnia model ABCD dobrostanu, stanowi nie tylko rewolucję w tworzeniu środowiska pracy, ale także świadczy o wnikliwym, całościowym zrozumieniu potrzeb pracowników. To nie tylko inwestycja w meble, ale przede wszystkim inwestycja w ludzi – ich zdrowie, samopoczucie i efektywność. Idąc naprzód, możemy oczekiwać, że firmy będą coraz bardziej koncentrować się na tworzeniu przestrzeni, które nie tylko inspirują, ale także kompleksowo wspierają dobrostan pracowników, stawiając ich na pierwszym miejscu.

Meble biurowe ARC INTERIORS - Steelcase WorklValet 2
Steelcase WorklValet

Rewolucja w projektowaniu przestrzeni pracy, jaką obserwujemy, kieruje nas ku przyszłości, gdzie priorytetem jest dobrostan pracownika. To już nie tylko ergonomiczne meble i funkcjonalne rozwiązania, ale całe środowiska pracy zaprojektowane tak, by w holistyczny sposób zapewnić każdemu z pracowników komfort w każdym jego aspekcie.

– podkreśla Przemysław Zalewski z Arc Interiors.