Home / Office Design / Jak wybrać idealne krzesło do pracy?

Jak wybrać idealne krzesło do pracy?

EKSPERT RADZI

Lobos – meble biurowe, ekspert w tworzeniu miejsc pracy, od ponad 25 lat.

Masz problemy z koncentracją, odczuwasz senność, zmęczenie i ból pleców? Prawdopodobnie to wina źle dobranego krzesła! Większość z nas bagatelizuje kwestie ergonomii mebli pracowniczych, niestety w ślad za tym idą poważne problemy zdrowotne. Warto być świadomym faktu, że taka bezmyślność może skończyć się salą operacyjną lub wózkiem inwalidzkim.

W jakiej pozycji najczęściej siedzimy i jakie dolegliwości to powoduje?

Z badań wynika, że codziennie w pozycji siedzącej spędzamy około 13 godzin, co daje aż 80 000 godzin w ciągu całego życia. Niestety 67% z nas siedzi na krześle nieprawidłowo – na przedniej krawędzi, bez kontaktu pleców z tylnym oparciem i stóp z podłożem.

Lobos fotel z systemem VMS

Przyjmowanie niedbałej pozycji siedzącej jest przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. 57% osób pracujących w biurze uskarża się na bóle pleców i kręgosłupa. 29% osób odczuwa bóle kolan i łydek a 24% bóle karku i barków. 19% osób przyznaje, że cierpi na bóle ud, 16% ma dolegliwości miednicy a 14% bóle głowy i problemy z koncentracją uwagi.

Siedzenie na nieodpowiednim krześle może doprowadzić nie tylko do zmian w obrębie kręgosłupa, ale również do silnych migren, nerwobóli, osłabienia wzroku i zaburzenia oddychania.

Skąd biorą się bóle kręgosłupa i jak temu zapobiegać?

Podczas codziennej pracy przy komputerze nasz kręgosłup jest narażony na nieustanne przeciążenia. Przyjmuje się, że przy wadze 70 kg, nacisk na kręgi lędźwiowe wynosi aż 140 kg. Dodatkowo ciało ludzkie nie jest przyzwyczajone do pozostawania w jednej pozycji, dlatego zmusza nas do ciągłego wiercenia się i nachylania.

Aby uniknąć poważnych schorzeń kręgosłupa należy zacząć od wyboru ergonomicznego krzesła, które zapewni nam tzw. siedzenie biodynamiczne (tj. siedzenie przy zachowaniu biologicznych predyspozycji ciała do swobodnego poruszania się we wszystkich trzech wymiarach).

Gdy zarówno siedzisko, jak i oparcie aktywnie podąża za wszystkimi zmianami pozycji osoby siedzącej (mechanizm Synchro), impulsy nerwowe i energetyczne mogą swobodnie przepływać przez jej ciało pobudzając aktywność i wydajność organizmu.

Lobos fotel z systemem synchronicznym

Na co zwracać uwagę wybierając idealne krzesło?

Najczęstszym błędem popełnianym przy wyborze krzesła do pracy jest stosowanie wyłącznie kryterium ceny i walorów estetycznych. Mało kto ma jednak świadomość tego, że siedzisko powinno uwzględniać również nasze cechy antropometryczne (wzrost, wagę, proporcje ciała i długość kości), możliwości fizjologiczne i wymagania bezpieczeństwa.

  1. Osoby, które spędzają w pozycji siedzącej więcej, niż 4 godziny powinny wybrać krzesło z regulowanym podłokietnikiem, ponieważ wsparcie przedramion na podłokietnikach pozwoli nam zmniejszyć obciążanie kręgosłupa i barków. Podłokietniki powinny mieć ustawioną taką wysokość, by między ramieniem i przedramieniem został zachowany kąt 90 stopni.
  1. By utrzymać prawidłową pozycję siedzącą, nasze stopy muszą opierać się pewnie o podłogę, nasze uda zaś powinny być ułożone równolegle do podłogi lub tworzyć z nią otwarty kąt (między 90 a 115 stopni). Wszystkie krzesła obrotowe posiadają regulację wysokości a optymalny zakres wynosi 42-52 cm.
  1. Przyjmuje się, że minimalna głębokość siedziska powinna być większa, niż długość naszego podudzia i wynosić ok. 40 cm.
  1. Wybierając idealne krzesło zwróćmy uwagę na to, czy posiada regulację wysokości oparcia lub podparcia części lędźwiowej kręgosłupa. Minimalna wysokość oparcia wynosi 40-50 cm i umożliwia podparcie łopatek oraz części lędźwiowej kręgosłupa. Na wysokości lędźwi, powierzchnia oparcia powinna być wypukła, wklęsła zaś na wysokości klatki piersiowej. Taki kształt krzesła zapewnia odprężenie mięśni grzbietu.
  1. Osobom, które odczuwają ból pleców polecamy fotele z systemem VMS ORTHOPEDIC. Krzesło takie posiada ruchome siedzisko, które „zmusza” nasze ciało do systematycznego ruchu i zapobiega odkształceniu krążka międzykręgowego. Impulsy nerwowe i energetyczne mogą swobodnie przepływać przez nasze ciało zwiększając tym samym aktywność i wydajność organizmu.
  1. Tym, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej polecamy fotele wyposażone w nowoczesny mechanizm synchronicznym. Dzięki synchronizacji ruchu odchylenia oparcia i siedziska, możliwości blokowania oparcia w kilku pozycjach oraz wbudowanej sprężynie regulującej siłę nacisku, krzesło to umożliwia dynamiczne siedzenie.

Lobos – meble biurowe, specjalista w wyposażeniu biur, zaprasza do współpracy

lobos_2

Nie czekaj! Skontaktuj się z nami i wybierz ergonomiczny fotel, który zadba o Twój kręgosłup, podniesie poziom samopoczucia i komfortu pracy.

button