Home / Office News / Zielona przyszłość podróży służbowych. Polski start-up prezentuje rewolucyjne rozwiązania na londyńskiej giełdzie

Zielona przyszłość podróży służbowych. Polski start-up prezentuje rewolucyjne rozwiązania na londyńskiej giełdzie

  • ESG (Environmental, Social and Governance), czyli zrównoważony rozwój ma przeciwdziałać nasilającej się eksploatacji zasobów naturalnych i degradacji środowiska 
  • Coraz więcej firm działających w Unii Europejskiej musi wdrażać raportowanie ESG – w 2025 r. będą musiały robić to wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób 
  • Rozwiązanie worktrips.com  (Hotailors) umożliwia firmom łatwiejsze zarządzanie podróżami służbowymi pracowników, pozwala wprowadzić wymóg wyboru podróży o niższym śladzie węglowym. 

Sektor transportu odpowiada za 25 proc. całkowitej emisji CO2 na świecie. Aż 2,4 proc. to ślad węglowy pozostawiony przez samoloty. Firmy, które planują rozwój i ekspansję, muszą również myśleć o zrównoważonym rozwoju. Nasze rozwiązanie daje im możliwości lepszego wdrażania ESG do strategii swojej firmy Polski start-up zaprezentował na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozwiązania minimalizujące wpływ podróży służbowych na środowisko.

mówi Filip Błoch, CEO i współzałożyciel worktrips.com (dawniej Hotailors).

Zrównoważony i odpowiedzialny rozwój firm staje się koniecznością. Nie tylko ze względu na grożącą nam katastrofę klimatyczną. Komisja Europejska chce, by w 2025 r. wszystkie firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób, wdrożyły raportowanie ESG (propozycja Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD). Nad surowszymi wytycznymi raportowania ESG pracuje również SEC (United States Securities and Exchange Commission – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd). 

Według raportu PwC aż 79 proc. inwestorów uważa, że wdrażanie zasad ESG jest decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Co więcej – 49 proc. z nich wstrzymałoby się od inwestycji w firmę, która działa w tym obszarze niewystarczająco. 

Właśnie dlatego Filip Błoch, CEO worktrips.com (Hotailors) mówił o zrównoważonym rozwoju podczas spotkania dla brytyjskich inwestorów zorganizowanym przez Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych i przez kancelarię Kochański & Partners. 

Każda organizacja, która myśli o postępie i ekspansji musi wziąć pod uwagę zrównoważony rozwój. My dajemy naszym klientom narzędzie, które oczywiście ułatwia zarządzanie podróżami służbowymi. Ale umożliwia też realne zmniejszenie pozostawianego śladu węglowego.

– mówił Filip Błoch podczas spotkania. 

Worktrips.com (Hotailors) od samego początku oferuje swoim klientom rozwiązania, które mają zminimalizować negatywny wpływ podróży na środowisko naturalne:  możliwość rezerwacji podróży pociągiem u wszystkich ważnych przewoźników w Europie oraz najważniejszych m.in. w Japonii i USA  możliwość wdrożenia polityki podróży służbowej, która uwzględni ślad węglowy i zachęci do wyboru opcji bardziej ekologicznej.   spersonalizowana polityka podróży może wymagać zatwierdzenia wyjazdu przez przełożonego, co według badań McKinsey zmniejsza liczbę niepotrzebnych wyjazdów o 80 proc. 

– Firma może zastrzec  w polityce podróży, że na krótszych trasach, na przykład z Brukseli do Paryża, pracownik powinien wybrać pociąg. Może wymusić wybór lotów bezpośrednich: 25 proc. emisji CO2  w czasie lotów to starty i lądowania .  

– tłumaczy Filip Błoch.

Użytkownicy worktrips.com już teraz mogą sprawdzić ilość wyemitowanego śladu węglowego podczas planowania podróży jakimkolwiek środkiem transportu. A już niedługo będzie to dostępne dla całego wyjazdu służbowego, uwzględniając również np. wpływ pobytu w hotelu na środowisko. Nasi klienci będą mogli rozszerzyć parametry swoich polityk podróży, uwzględniając ilość pozostawianego śladu węglowego.

dodaje Maciej Stopierzyński, dyrektor ds. technicznych (CTO) i współzałożyciel worktrips.com (Hotailors). 

Zaangażowanie firm w ESG wymuszają też zmiany społeczne.

Na rynek pracy wkracza pokolenie Z, dla których kwestie społeczne, kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska mają kluczowe znaczenie. Pracownicy i wysoko wykwalifikowani specjaliści będą szukać pracy w firmach, których idee i konkretne działania na rzecz klimatu są zgodne z ich poglądami. Nasi klienci potrzebują takich rozwiązań, a my od samego początku wprowadzamy kolejne usługi, które pomagają podróżować w sposób bardziej zrównoważony.

podkreśla Michał Szeksztełło, dyrektor operacyjny (COO) i współzałożyciel worktrips.com (Hotailors).

Hotailors (WorkTrips) sami są zaangażowani w działania ESG. Jedną z najszerzej komentowanych akcji była wspólna inicjatywa Hotailors, Google oraz Fundacji Lasów Państwowych. Na prawie 5 hektarach w województwie pomorskim zostało posadzonych ponad 40 tys. sadzonek drzew, w tym dębu szypułkowego, który żyje ponad 1000 lat. Obecnie firma pracuje nad kolejnymi partnerstwami – chce się skupić na sadzeniu konopii, które rosną dużo szybciej niż lasy, a pochłaniają nawet większe ilości CO2 z atmosfery. 

Polski start-up wystąpił na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod nową nazwą: WorkTrips. 

 Kończymy proces rebrandingu. „WorkTrips” (podróże służbowe) precyzyjnie opisuje to, w czym się specjalizujemy. Przed nami okres dynamicznej ekspansji zagranicznej – byliśmy w Londynie, Dubaju, USA – i zmiana nazwy pozwoli nam ten rozwój i zdobywanie nowych klientów przyspieszyć

mówi Natalia Stopierzyńska, marketing menedżerka Hotailors (WorkTrips). 

Była to już druga edycja wydarzenia organizowanego przez kancelarię Kochański & Partners oraz London Stock Exchange, w czasie którego 13 polskich firmy zaprezentowało swoje rozwiązania zagranicznym funduszom PE/VC oraz przedstawicielom londyńskiej giełdy.  

Świat stoi przed ogromnym wyzwaniem klimatycznym i potrzebuje nowych pomysłów. Innowacji, które wpłyną na to, jak wszyscy będziemy pracować i żyć. 13 polskich firm goszczących na LSE ma wspaniałe pomysły, które pomogą zmienić świat, a my jesteśmy dumni, że możemy pomóc im w ich podróży rozwojowej.

mówił Axel Kalinowski, Head of Central and Southern Europe na London Stock Exchange.