Home / Flota / Jak wybrać najlepszą metodę finansowania floty

Jak wybrać najlepszą metodę finansowania floty

Finansowanie leasingiem zakupu firmowych samochodów, to aktualnie praktyka tak powszechna, jak niegdyś zaciąganie kredytów bankowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pod pojęciem leasingu kryją się zróżnicowane formy finansowania floty, a zastosowanie konkretnej jest zależne od sytuacji.

Leasing jest zwykle bardzo korzystny dla przedsiębiorców. Pozwala na optymalizację wydatków podatkowych, nie powoduje utraty zdolności kredytowej i nie wymaga jednorazowego zaangażowania znaczącej ilości środków na sfinansowanie firmowych inwestycji. Najczęściej stosuje się go w przypadku potrzeby pozyskania floty samochodowej. W ramach leasingu, z pojazdów można korzystać i nie być obciążonym koniecznością ich obsługi serwisowej lub tylko korzystać i o zarządzanie oraz administrowanie floty troszczyć się samodzielnie. Każda forma jest dobra, ale pod warunkiem odpowiedniego jej doboru do istniejących potrzeb i oczekiwań.

Leasing finansowy

Charakteryzuje go przede wszystkim fakt, iż przedmiot leasingu zaliczany jest w poczet środków trwałych leasingobiorcy. Zatem to leasingobiorca dokonuje odliczeń amortyzacyjnych. Oprócz tego, zalicza do kosztów uzyskania przychodu odsetki od każdej miesięcznej raty. VAT w całości płacony jest na samym początku obowiązywania umowy leasingowej. Na tę metodę finansowania inwestycji decyduje się raczej niewielu przedsiębiorców, choć w pewnych okolicznościach może ona okazać się korzystna. Chodzi zwłaszcza o przypadki, w których oczekuje się krótkiego czasu obowiązywania umowy oraz o zastosowanie leasingu finansowego przy zakupie aut używanych (kiedy firma zostaje zwolniona z konieczności płacenia podatku VAT).

Leasing operacyjny

Najbardziej popularna metoda na pozyskanie potrzebnej w przedsiębiorstwie floty samochodowej. Pozwala na szybką amortyzację kosztów i na pomniejszenie przychodów z prowadzonej działalności o pełną wysokość miesięcznych rat leasingowych. W leasingu operacyjnym czas amortyzacji jest zwykle krótszy niż podczas zakupu auta za gotówkę. Trwa on bowiem tyle samo ile umowa leasingowa, czyli najczęściej 3 – 4 lata. Omawiana forma finansowania jest szczególnie korzystna przy zakupie droższych pojazdów. Od kosztów można bowiem odliczać wydatki, nie będąc przy tym ograniczonym limitem kwotowym 20 tys. euro. Przy zakupie samochodu za gotówkę lub na kredyt limit ten wciąż jest obowiązujący.

Full Service Leasing

Full Service Leasing to połączenie usług oferowanych w leasingu operacyjnym z dodatkowymi usługami, polegającymi na kompleksowym zarządzaniu i obsłudze wynajętej floty. Można zatem mówić o tym, że Full Service Leasing to nic innego, jak w pełni wygodny i komfortowy dla przedsiębiorców – długoterminowy wynajem samochodów. Usługi tego rodzaju nie są jeszcze w Polsce bardzo rozpowszechnione, ale przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynkach zachodnioeuropejskich znają je doskonale i od dawna cenią ich walory. W wynajmie długoterminowym istnieją szanse praktycznie na te same korzyści podatkowe, co w leasingu operacyjnym. Chodzi o to, że i w tym przypadku miesięczne czynsze podlegają odliczeniu od kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. Ponadto, przedsiębiorca jest odciążony przez specjalistyczną firmę CFM od obowiązku dokonywania rejestracji, ubezpieczenia pojazdów, poddawania ich okresowym przeglądom, realizacji serwisowania, bieżących napraw, czy likwidacji szkód komunikacyjnych. Należy podkreślić, że w przypadku firm użytkujących kilkadziesiąt lub kilkaset samochodów – wymienione czynności mogą przysparzać masę problemów. Wynajem długoterminowy z kompleksowym zarządzaniem i obsługą eliminuje problemy przedsiębiorców i pozwala im skupić się na profilu prowadzonej działalności gospodarczej, przy wkalkulowanych w miesięczne koszty – wydatkach na serwis wynajętej floty.

Wynajem długoterminowy w Avis

Analizując wszelkie dostępne metody finansowania firmowych aut, warto przedstawić światowej klasy wypożyczalnię Avis. Firma ta istnieje na światowych rynkach od 1946 roku. Właśnie wtedy została ona bowiem założona w USA przez Warrena Avisa. Wówczas dysponowała zaledwie trzema samochodami do wynajęcia i działała przy jednym z amerykańskich lotnisk. Aktualnie Avis posiada gęstą sieć biur na całym świecie. Od ponad dwudziestu lat funkcjonuje również w Polsce. Na rodzimym rynku działa w 25 największych miastach i oferuje ponad 1,5 tys. samochodów do wynajęcia. Avis świadczy usługi wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego oraz długoterminowego, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać opcję najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb. Wszystkie usługi świadczone przez Avis charakteryzują się najwyższą jakością.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak program Avis Lease, polegający na wynajmie długoterminowym z zagwarantowanym kompleksowym zarządzaniem i obsługą wynajętej floty. W ramach programu Avis Lease klienci mogą liczyć na:

  • Darmowe parkingi na wszystkich lotniskach w Polsce;
  • Obsługę door to door,
  • Całodobową pomoc Avis Assistance;
  • Likwidację szkód;
  • Samochód zastępczy zawsze tej samej klasy;
  • Zniżki w ramach sieci działającej w kraju i poza jego granicami;
  • Korzystne stawki na wynajem krótkoterminowy;
  • pakiet VIP;
  • Możliwość wynajmu samochodu dostawczego lub samochodu z kierowcą.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zaprezentowanej powyżej usługi – zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.avislease.pl. Pod tym adresem, zapoznacie się Państwo także z innymi usługami, świadczonymi przez firmę Avis. Do kontaktu zachęcamy zwłaszcza mniejsze przedsiębiorstwa oraz kadrę kierowniczą średniego i wyższego szczebla.