Home / Biura-biurowce / Większe zainteresowanie biurami w Katowicach

Większe zainteresowanie biurami w Katowicach

Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Katowicach” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2021 roku wyniósł 39.100 mkw., o 47% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i stanowił aż 76,6% średniej rocznej z lat 2015-2020. Wśród typów transakcji w tym okresie przeważały renegocjacje (47%), a następnie nowe umowy (31%) i ekspansje (22%).

– W drugim kwartale 2021 r. odnotowano rekordowy popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach. Pomimo tak dobrego wyniku, wskaźnik pustostanów utrzymał się na dotychczasowym poziomie, ponieważ zawarte transakcje dotyczyły głównie renegocjacji obowiązujących umów najmu. Natomiast najemcy, którzy decydowali się na relokację, byli zainteresowani przede wszystkim podwyższeniem standardu biura oraz lokalizacjami w centrum miasta. Ich oczekiwania w tym zakresie spełniają powstające tu obecnie obiekty

– mówi Elżbieta Golik, Starszy Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.

Na koniec pierwszego półrocza 2021 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach wynosiły 591.000 mkw. i powiększyły się w ciągu roku o 5,6%. W drugim kwartale do użytku oddany został tylko jeden budynek biurowy – 3QUBES (zrealizowany przez inwestora prywatnego, pow. 1.500 mkw.). Jest to pierwsza inwestycja dostarczona na katowicki rynek w bieżącym roku.

W pierwszym półroczu 2021 r. najemcy wynajęli 39.100 mkw. powierzchni biurowej, o 47% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W samym drugim kwartale wolumen transakcji wyniósł 34.800 mkw., a wśród typów transakcji przeważały renegocjacje (52%), a następnie nowe umowy (29%) i ekspansje (19%).

Do największych umów najmu powierzchni biurowej w pierwszym półroczu 2021 r. zaliczamy: renegocjację i ekspansję firmy Rockwell Automation (19.500 mkw., A4 Business Park III), nową umowę firmy UPC Polska (4.300 mkw., Global Office Park C) oraz renegocjację firmy UPC Polska (4.200 mkw., Green Park I & II).

– Po okresie niewielkiej aktywności najemców w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, drugi kwartał zakończył się rekordowym wolumenem transakcji. Jest to zasługa głównie renegocjacji umowy najmu przez firmę Rockwell Automation w kompleksie A4 Business Park III, która odpowiadała za ponad połowę wolumenu transakcji

– mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Absorpcja za pierwsze półrocze 2021 r. sięgnęła zaledwie 1.400 mkw., natomiast w samym drugim kwartale wyniosła prawie 2.000 mkw. Decydujący wpływ na ten wynik miał niski wolumen nowo oddanej powierzchni oraz niewielki udział popytu netto.

Wskaźnik pustostanów na koniec drugiego kwartału 2021 r. wyniósł 9,2%, co oznacza spadek o 0,1 p.p. w stosunku do poprzedniego kwartału i jednocześnie wzrost o 3,1 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Czynsze wywoławcze w nowoczesnych biurowcach w Katowicach utrzymują się na poziomie od 9 EUR/mkw./mc do 14,5 EUR/mkw./mc (w centrum miasta).