Home / Office Design / Światło z ukrycia – nowoczesne i komfortowe oświetlenie biurowe

Światło z ukrycia – nowoczesne i komfortowe oświetlenie biurowe

Na naszą pracę a zwłaszcza komfort wpływa wiele czynników. Na co dzień zależy nam, aby pracować efektywnie i wydajnie. A to czy tak się stanie, zależy od naszego otoczenia i miejsca pracy.

Musimy pamiętać, że bardzo dużo zależy przede wszystkim od światła, które istotnie wpływa na nasze samopoczucie. Wybór odpowiedniej oprawy oświetleniowej w naszym miejscu pracy powinien odpowiadać konkretnemu zapotrzebowaniu na oświetlenie wnętrza. Marka Aquaform Lighting Solutions wprowadziła do swojej oferty nowe oprawy DARK POINTS, zamykając doskonałą funkcjonalność w eleganckiej i prostej formie.

Jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na jakość pracy i wydajność pracowników jest oświetlenie miejsca pracy. Odpowiednio zaprojektowana instalacja oświetleniowa, może zniwelować niekorzystne skutki braku słońca oraz zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%[1]. Przed konstruktorami oprawy DARK POINTS postawiono więcej niż tylko zadanie stworzenia produktu wystarczającego do wypełnienia obowiązujących norm. Poprzez zastosowanie najlepszych dostępnych technologii mieli uzyskać oprawę oświetleniową potrafiącą spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. W tym wypadku nie było mowy o kompromisach.

Funkcjonalność przede wszystkim

O tym jak dobrze oświetlone jest miejsce pracy decydują przede wszystkim cztery czynniki: odpowiednio wysokie natężenie światła, jego równomierność, odwzorowanie barw i brak olśnienia. DARK POINTS potrafi na bardzo dobrym poziomie zaspokoić wszystkie te potrzeby. Natężenie światła uzyskiwane na blacie oświetlonym tą oprawą może łatwo przekroczyć nawet 1500 lx. Równomierność zapewnia precyzyjna optyka. Użyte diody są wydajne, ale przede wszystkim gwarantują wysokie odwzorowanie barw (CRI>90), a zagłębienie ich w oprawie pozwoliło uzyskać duży kąt ochrony. Pozwala to praktycznie wyeliminować olśnienie. 

Bezkompromisowa jakość oświetlenia przekłada się na lepsze skupienie uwagi, mniejsze zmęczenie i łatwiejsze zauważanie detali. Nowy model opraw oświetleniowych znacząco wpływa na jakość pracy – pozwala uniknąć bólu głowy czy zmęczenia oczu powodowanych światłem niskiej jakości. Dodatkowo zastosowana optyka eliminuje niekomfortowe uczucie „mroczków przed oczami”, pojawiające się często po spojrzeniu na źródło światła. Dla pracodawcy oznacza to wzrost wydajności, a dla pracownika poprawienie komfortu i bezpieczeństwa pracy. 

Wysoka jakość oświetlenia

Rodzina DARK POINTS składa się z opraw o kilku długościach w zależności od sposobu montażu: 22, 32, 44, 86 i 132cm. Krótsze wersje pozwolą oświetlić przestrzenie komunikacyjne, zarówno wydzielone korytarze jak i strefy komunikacyjne pomiędzy obszarami roboczymi. Parametry oprawy oświetleniowej zostały dobrane tak, aby najmniejsze wersje o niskiej mocy wystarczyły do oświetlenia ciasnych korytarzy, podczas gdy większe i mocniejsze poradzą sobie z ciągami komunikacyjnymi o szerokości przekraczającej 2,5m i niemal dowolnej wysokości. Możliwość wyboru mocy i kąta rozsyłu sprawia, że najdłuższe wersje oprawy, w tym wiszące i natynkowe, świetnie poradzą sobie z oświetleniem biurek, recepcji i stołów konferencyjnych zarówno w niewielkich, jak i w bardzo przestronnych wnętrzach. 

Ten model opraw jest idealnym rozwiązaniem dla projektantów oświetlenia. Jeśli długość oprawy nie będzie dużo mniejsza niż długość oświetlanego biurka lub stołu, trudno o błąd w zastosowaniu opraw z tej rodziny. DARK POINTS łatwo zintegrować z systemami automatyki budynkowej lub samego oświetlenia dzięki kompatybilności z DALI, switchDIM i możliwości stosowania bezprzewodowego sterowania AQsmart. Ostateczny efekt docenią zwłaszcza osoby długotrwale pracujące przy świetle sztucznym oraz wszyscy, którzy w codziennej pracy muszą wytężać wzrok.

___________

 

[1] źródło : http://www.parp.gov.pl/files/74/81/305/6951.pdf