Home / Office News / Spadek efektywności? Przyczyna może być w zasięgu wzroku

Spadek efektywności? Przyczyna może być w zasięgu wzroku

Problemy z koncentracją, a w konsekwencji spadek efektywności pracowników, mogą być powodowane przez dolegliwości oczu wynikające z długotrwałego korzystania z ekranów, potęgowane złym oświetleniem. Aż co trzeci pracownik na home office ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle.

W czasie pandemii oczy mają szczególnie ciężko – praca wciąż odbywa się przy komputerze, jednak w dużo gorszych warunkach oświetleniowych. Natomiast sposobem na spędzanie wolnego czasu stały się ekrany: ponad 4 godziny dziennie ze smartfona lub tabletu korzysta 44% Polaków, a co trzeci z telewizji. W połączeniu z 8 godzinami poświęconymi na komputerowe home office dla oczu jest ogromnym obciążeniem.

Nie dziwi więc, że stan oczu Polaków pracujących na home office nie jest najlepszy. Co trzeci ocenia go źle lub bardzo źle. Oprócz wad wzroku i niewyraźnego widzenia, dochodzą problemy z nadmiernym łzawieniem (59%), zaczerwienieniem i przekrwieniem (52%), szczypaniem i pieczeniem oczu (49%) czy uczuciem suchości (33%).

Wymuszona przez pandemię praca zdalna przy użyciu komputera bardzo niekorzystnie wpływa na nasze oczy, które stworzone są do patrzenia w dal. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków tego rodzaju zachowań i najzwyczajniej nie dba o oczy. Statystyki mówią, że połowa Polaków powinna nosić okulary, w tym w wielu przypadkach także właśnie podczas korzystania z komputera. Do najczęstszych wskazywanych przez Polaków problemów spowodowanych nadmiernym wpatrywaniem się w ekrany należy wysuszenie oczu oraz dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie czy podrażnienie, czyli tak zwany zespół suchego oka. Problem ten pojawia się już u nastolatków korzystających przez wiele godzin z komputera. Wszyscy powinniśmy nauczyć się traktować nasze oczy z troską i zgłaszać się do okulisty na rutynowe badanie narządu wzroku, zanim zaobserwujemy niepokojące objawy

– mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska.

Jak ulżyć pracownikom?

Objawy te mogą wskazywać np. na zespół suchego oka, który często jest wynikiem długotrwałej pracy przy komputerze, przybierając postać przewlekłą. Z tego względu powinno się stale dbać o nawilżenie oczu i regularnie stosować krople. Polacy pracujący przy komputerze chętnie z nich korzystają – sięga po nie aż 82% z nich.

Dobrym pomysłem na przynoszący korzyść pracownikom i pracodawcom benefit pracowniczy, mogą być regularnie dostarczane krople do oczu. Należy wybrać takie, które nie posiadają konserwantów, dzięki czemu będą dla nich bezpieczne.  

– powiedział Michał Członkowski, kierownik marketingu firmy URSAPHARM Poland dystrybutora kropli nawilżających Hylo Dual.

Do wysyłki można dołączyć pracownikom krótki przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi aranżacji przestrzeni do pracy, tak by nie obciążała dodatkowo oczu wraz z ćwiczeniami relaksującymi wzrok.

O badaniu:

Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w grudniu 2020 roku.


Krople do oczu HYLO DUAL® to krople zalecane przy zespole suchego oka z jednoczesnymi objawami zapalenia i alergii. Aktywne składniki kwas hialuronowy i ektoina intensywnie nawilżają rogówkę i spojówkę oraz chronią przed nadmiernym parowaniem łez. Stabilny film łzowy łagodzi podrażnienia oczu związane z objawami zapalnymi lub wywołane alergiami, a w efekcie niweluje pieczenie i swędzenie oczu.