Home / Office News / Sektor usług dla biznesu dominuje na rynkach biurowych poza Warszawą

Sektor usług dla biznesu dominuje na rynkach biurowych poza Warszawą

Centra usług z kapitałem zagranicznym wynajęły od początku roku prawie 200 000 mkw. w ramach ok. 100 umów na głównych rynkach biurowych poza stolicą. Stanowi to 63,5% ogólnego popytu zarejestrowanego poza Warszawą.

Warszawa, 12 grudnia 2014 r. – 2014 jest kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju sektora usług dla biznesu w Polsce. W efekcie transferu do Polski obsługi coraz bardziej kompleksowych procesów, rozwoju struktur działających w kraju firm, systematycznego wzrostu zatrudnienia, zauważalnie rośnie zapotrzebowanie na odpowiednie powierzchnie biurowe. To właśnie centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym są już od kilku lat głównym motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą, a umowy zawierane przez sektor cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni, porównywalny do metrażu, na jaki decydują się największe firmy finansowe czy telekomunikacyjne.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje: „W 2014 r. centra usług z zagranicznym kapitałem utrzymały swoją pozycję jako głównego odbiorcy projektów biurowych poza Warszawą. Nie ma jeszcze danych za cały rok, ale już z dotychczasowych danych JLL wynika, że centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym podpisały od początku roku do końca września na największych rynkach biurowych poza stolicą ok. 100 umów najmu na prawie 200 000 mkw., co stanowi ok. 63,5% popytu. To oznacza, że popyt ze strony sektora już po III kw. osiągnął wynik porównywalny do zarejestrowanego w całym 2013 r., kiedy wynajęto również ok. 200 000 mkw. Utrzymujące się już kilku lat wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jest rezultatem systematycznego wzrostu zatrudnienia w zagranicznych centrach usług biznesowych w największych polskich miastach”.

Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska, Dyrektor Generalny Shell Business Operations Kraków oraz Wiceprezes ABSL: informuje: „Jak wynika z danych ABSL, zagraniczne centra usług dla biznesu zatrudniają w Polsce ponad 130 000 osób. Wśród 325 inwestorów z 28 krajów, prowadzących w całym kraju 470 centrów znajdują się tak prestiżowe firmy, jak m.in. Shell, HP,  IBM, Capgemini, PwC, Samsung, GE czy BNY Mellon. Od wielu lat listę najatrakcyjniejszych lokalizacji pod inwestycje sektorowe niezmiennie tworzy siedem miast, czyli Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań oraz Łódź. Największym ośrodkiem sektora usług dla biznesu w Polsce jest cały czas stolica Małopolski. Kraków zajmuje wiodącą pozycję pod względem zatrudnienia w sektorze – w 85 zlokalizowanych tu centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje już 30 600 specjalistów. To o ponad 5 000 więcej niż rok temu. Oznacza to, że Kraków jest również liderem, jeśli chodzi o największy wzrost liczby pracowników”.

Stolica Małopolski przoduje pod względem poziomu zatrudnienia, a co za tym idzie – jest miastem, które notuje najwyższy poziom popytu na biura ze strony sektora usług dla biznesu.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL, wyjaśnia: „Najwięcej, bo ponad 74 000 mkw., sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie, co stanowiło prawie 69% całości popytu zarejestrowanego w mieście od początku roku. Co ciekawe, jeśli chodzi o udział umów zawartych przez tę branżę w całkowitym popycie w okresie I – III kw. 2014 r. to przoduje Wrocław – ponad 79% kontraktów najmu podpisanych w stolicy Dolnego Śląska przypada na centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym, przed Łodzią – prawie 74% (dzięki umowie najmu podpisanej przez Infosys), i Trójmiastem – prawie 70%”.

W okresie I – III kw. 2014 r. największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora usług dla biznesu jak Infosys w Łodzi (21 000 mkw., Green Horizon), HP GBC we Wrocławiu (16 400 mkw., Dominikański), HSBC w Krakowie (10 500 mkw., Kapelanka 42).

Z szacunków JLL wynika, że zagraniczne firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu działające w Polsce zajmują ok. 1 300 000 mkw. powierzchni biurowej. Udział sektora usług w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 55% w Krakowie, 44% w Łodzi czy 41% we Wrocławiu.

Udział wolumenu umów najmu zawartych przez zagraniczne firmy z sektora usług dla biznesu w wolumenie popytu w największych aglomeracjach poza Warszawą

wykres_1

Źródło: JLL, Q3 2014

 

 

JLL to pierwsza firma doradcza na rynku nieruchomości, która dostrzegła potencjał sektora nowoczesnych usług dla biznesu jako jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, a zarazem kluczowej grupy odbiorców nowych projektów biurowych w głównych miastach poza Warszawą.

W okresie od początku stycznia do końca września firma doradzała w 24 transakcjach najmu powierzchni biurowych, zawartych przez centra usług z kapitałem zagranicznym poza Warszawą. Taki wynik potwierdza pozycję JLL jako niekwestionowanego lidera w tym segmencie rynku.

O JLL

JLL jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. JLL zatrudnia 53 000 osób i obsługuje klientów w 75 krajach w ramach 200 oddziałów na całym świecie. Przychód firmy sięga 4,5 mld USD. Na rzecz klientów, JLL zarządza i świadczy usługi dla portfolio obiektów o łącznej powierzchni ok. 280 mln mkw. W 2013 r. firma zrealizowała na całym świecie transakcje o łącznej wartości 99 mld USD. LaSalle Investment Management (spółka w ramach grupy), zarządza aktywami o łącznej wartości ok. 53 mld USD. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zapraszamy do odwiedzenia strony www.jll.pl

Saski Crescent│ul. Królewska │16 00-103 Warszawa│

 

 

One comment

  1. I właśnie dzięki sektorowi usług dla biznesu nowe biurowce powstają w miastach regionalnych: http://www.walterherz.com/pl/a/nowe-biurowce-na-rynkach-regionalnych