Home / Biura-biurowce / Przypływ inwestycji biurowych w Trójmieście

Przypływ inwestycji biurowych w Trójmieście

Rosnąca atrakcyjność inwestycyjna Trójmiasta ma odzwierciedlenie w bardzo dobrej sytuacji na lokalnym rynku biurowym

 

Trójmiasto – unikalne pod względem jakości życia – staje się coraz popularniejsze wśród światowych graczy szukających optymalnego miejsca dla rozwoju swojego biznesu. Mocna marka biznesowa regionu wpływa na zainteresowanie firm nowoczesnymi powierzchniami biurowymi i napędza aktywność deweloperów na lokalnym rynku. Według szacunków JLL, na początku 2021 roku podaż biur w Trójmieście może przekroczyć 1 mln mkw.

 

„Ostatnie dziesięć lat to niezwykły jakościowy skok trójmiejskiego rynku pracy, który jest napędzany przez rekordowe zainteresowanie międzynarodowych i polskich inwestorów, którzy właśnie tutaj chcą prowadzić swój biznes. Sukces Trójmiasta jest rezultatem wzorowej wręcz współpracy lokalnych władz, biznesu i agencji doradczych, którzy wspólnie podjęli wysiłek koncentrujący się na przygotowaniu spójnej strategii promocyjnej i wypracowaniu narzędzi poprawiających atrakcyjność inwestycyjną regionu”, komentuje Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania.

 

Podaż i popyt w górę

„Zaufanie inwestorów i deweloperów do Trójmiasta odzwierciedla się w wysokiej aktywności budowlanej. W całej aglomeracji realizowane jest obecnie 150 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. Szacujemy, że podaż biur w Trójmieście może przekroczyć 1 mln mkw. na początku 2021 roku”, tłumaczy Marcin Faleńczyk, dyrektor biura JLL w Trójmieście.

 

Popyt na biura w 2017 r. osiągnął 113 200 mkw. co jest najlepszym wynikiem w historii tutejszego rynku. Z kolei w pierwszym półroczu 2018 aktywność najemców osiągnęła umiarkowany poziom ok. 26 000 mkw., jednak kolejne transakcje wkrótce zostaną sfinalizowane.

 

Sektor usług dominuje również tutaj

„Trójmiasto jest unikalne pod względem lokalizacji dostępnych dla najemców. Zestawienie Gdańska, Gdyni i Sopotu zapewnia to, że wszelkiego rodzaju firmy poszukujące powierzchni biurowej w Trójmieście są w stanie znaleźć miejsce, które w najwyższym stopniu zaspokaja ich potrzeby. Podobnie jak w innych miastach regionalnych znaczące zainteresowanie powierzchniami biurowymi generują firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Według danych ABSL, centra usług zatrudniają w Trójmieście już ponad 23 000 osób. Szacujemy, że firmy z tej branży zajmują obecnie 33% wynajętej powierzchni biurowej”, dodaje Marcin Faleńczyk.

 

Analizy Antal wskazują z kolei, że Trójmiasto to atrakcyjny kierunek również dla pracowników.

 

„W ostatnim czasie obserwujemy tendencję wzrostu atrakcyjności Trójmiasta, zarówno w oczach inwestorów, jak i pracowników. Według badania Antal Business Environment Assessment Study, spośród dużych ośrodków miejskich w Polsce to Trójmiasto może pochwalić się największym potencjałem inwestycyjnym. Nowopowstające powierzchnie biurowe, czystość powietrza i przyjazne środowisko naturalne powodują, że coraz więcej specjalistów i menedżerów rozważa Trójmiasto pod kątem relokacji zawodowej. Również studenci i absolwenci trójmiejskich uczelni, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, widzą szerokie perspektywy rozwoju zawodowego bez konieczności wyjazdu do Warszawy lub za granicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że północ Polski stała się atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych pokoleń Europejczyków dotkniętych kryzysem gospodarczym w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech”, komentuje Monika Perko, Branch Manager Antal Gdańsk.

 

Pozytywne tendencje znajdują odzwierciedlenie w regularnych wejściach globalnych marek na trójmiejski rynek. Arrow Electronics, Marine Harvest, Ricoh, State Street, Swarovski i Thyssenkrupp to zaledwie kilka z wielu przykładów nowych inwestorów wybierających tę lokalizację. Z kolei firmy już obecne w Trójmieście konsekwentnie rozszerzają zakres aktualnie oferowanych usług, czego doskonałym przykładem jest EPAM.

 

Pustostany i czynsze dowodem na koniunkturę

Wysoki popyt i absorpcja netto obserwowana w ostatnich latach spowodowała spadek poziomu pustostanów do 11,1% na koniec 2016 roku. Zarówno 2017 rok, jak i pierwsza połowa 2018 pokazały dalsze obniżenie się wskaźnika powierzchni niewynajętej. Obecnie powyższy wpółczynnik jest na poziomie 6,7% (najniższy w Polsce). Pozwala to na optymistyczne spojrzenie na przyszłość. Aktualnie najwyższe czynsze transakcyjne w Trójmieście wahają się od 12,75 do 14,0 euro za mkw. miesięcznie, co jest konkurencyjną stawką w porównaniu do innych miast regionalnych.