Home / Office Design / Prestiżowe wnętrza kancelarii Greenberg Traurig w Varso Tower
BIT CREATIVE_Greenberg_fot. Fotomohito
fot. Fotomohito

Prestiżowe wnętrza kancelarii Greenberg Traurig w Varso Tower

Kancelaria prawna Greenberg Traurig mieści się na trzech piętrach Varso Tower, najwyższego budynku zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Jednak tym co przesądza o jej wyjątkowości nie jest jedynie lokalizacja. To przede wszystkim unikatowa przestrzeń biurowa, stworzona z poszanowaniem tradycji, a jednak bardzo nowoczesna, oryginalna i funkcjonalna.

Za jej projekt odpowiadają bowiem architekci z BIT CREATIVE, specjalizujący się w tworzeniu estetycznych i funkcjonalnych wnętrz użyteczności publicznej. To oni, za pomocą naturalnych i szlachetnych materiałów – kamienia i drewna, wykreowali prestiżowe wnętrza kancelarii, gdzie pierwszoplanową rolę gra sztuka.

Współczesne wnętrza biurowe swą estetyką, funkcjonalnością i ergonomią mają zapewniać elastyczność, umożliwiając pracę zarówno indywidualną, jak i zespołową. Będąc przestrzeniami wielofunkcyjnymi, budować przyjazną atmosferę i sprzyjać integracji, zachęcając pracowników do powrotu do biura po pandemii. Dotyczy to także projektowania kancelarii prawnych, których specyfika narzuca pewne rozwiązania, a charakter działalności wpływa na układ przestrzeni i jej walory estetyczne.

Patrząc na obecne realizacje biur prawniczych wyróżnić możemy dwa zasadnicze trendy. Kancelarie, które chcą, aby ich wnętrze wyglądało tradycyjnie i wykończone było przy użyciu naturalnych materiałów oraz te, które chcą, aby ich wnętrze nie wyglądało jak typowa kancelaria. W tym ostatnim przypadku estetyka jest bardziej dowolna. Aranżacje te przypominają projekty z branż IT czy mediowych, a nie typowych kancelarii czy funduszy finansowych.

– mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.
BIT-CREATIVE_Greenberg_fot.-Fotomohito

Na ten drugi trend postawili właściciele kancelarii prawnej Greenberg Traurig, która do współpracy przy projekcie swej nowej siedziby zaprosiła znanych z nietuzinkowych realizacji architektów z pracowni BIT CREATIVE.

BIT-CREATIVE_Greenberg_fot.-Fotomohito

Kluczowym elementem, jak w przypadku większości biur prawniczych, stała się reprezentacyjna strefa wejściowa. Znajdująca się tu recepcja, sale konferencyjne i coffee point tworzą otwartą przestrzeń typu open space, łącząc w sobie funkcje kuluarową, konferencyjną i eventową. Za pomocą rozwiązań mobilnych i audiowizualnych pracownicy są w stanie przeprowadzić tu spotkanie, prezentacje czy townhall w różnej formule dla dużej ilości osób. Dzięki zapleczu sanitarnemu w postaci pomieszczenia socjalnego i coffee pointu przestrzeń ta służy także do różnego rodzaju eventów firmowych. Jej wystrój podkreśla zaś prestiżowy charakter miejsca.

Postawiliśmy na elegancką przestrzeń, w której dominują jasne i ciepłe barwy. Minimalistyczne w wyrazie wnętrze zostało uzupełnione odważną formą rzeźby i dziełami sztuki, które współgrając ze sobą, dają poczucie obcowania ze sztuką znanego z najlepszych światowych galerii. Całość dopełniają minimalistyczne detale, gra światła i nieoczywiste wykończenie sufitów.

– mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.
BIT-CREATIVE_Greenberg_fot.-Fotomohito
BIT-CREATIVE_Greenberg_fot.-Fotomohito

Główną rolę odgrywają tu naturalne materiały, których wybór nie był przypadkowy. Pod względem estetyki kancelarie prawne zazwyczaj stawiają na szlachetne materiały i ponadczasową kolorystykę. Dzięki luksusowym surowcom, jakimi są właśnie kamień i drewno, architekci z BIT CREATIVE stworzyli minimalistyczną, a przy tym elegancką i przyjazną w odbiorze przestrzeń o ponadczasowym charakterze. Estetyka strefy wejścia wyznaczyła również kierunek wystroju pozostałych części biura, zaprojektowanych w jasnych, ciepłych barwach, z wykorzystaniem klasycznych materiałów, takich jak miedź, kamień i drewno właśnie. Gra odcieniami beżu stoi tutaj w opozycji do obecnie królującej szarości w projektach biurowych. Sam układ funkcjonalny jest typowy dla kancelarii prawnych, gdzie nadal pracuje się w zamkniętych pomieszczeniach jedno- lub kilkuosobowych.

W kancelariach, które mieliśmy przyjemność projektować w zdecydowanej większości dominuje układ gabinetowy. Przede wszystkim ze względu na charakter pracy, który wymaga ciszy i skupienia. Są to przeważnie gabinety 1-2 osobowe, czasem 3-osobowe. Często projektujemy infrastrukturę i wielkość pokoju, tak aby w przyszłości można było swobodnie rekonfigurować ilość osób w pomieszczeniu. Układ open space świetne sprawdza się w przestrzeniach dla asystentów, pracy wspólnej lub pomieszczeń wspomagających typu copy point czy coffee point. Każdy pracownik ma i tak do dyspozycji pomieszczenia 1-2 osobowe do pracy w ciszy i skupieniu.

– wyjaśnia architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.
BIT-CREATIVE_Greenberg_fot.-Fotomohito

Bardzo ważną rolę w projekcie odgrywają wspomniane już wcześniej dzieła sztuki, które podnoszą rangę i prestiż przestrzeni nie tylko kancelaryjnych. Starannie dobrane, nobilitują przestrzeń, pozwalając przy tym na co dzień obcować ze sztuką.

Rzeźba przestrzenna w strefie wejściowej stała się pewnego rodzaju dominantą wnętrza. W subtelny sposób uzupełniła kompozycję przestrzeni. W pozostałych pomieszczeniach wspólnych czy konferencyjnych obrazy na ścianach świetnie wpisują się w przestrzeń, nadając im charakteru. Przy naturalnych barwach i materiałach, jak kamień czy drewno, obrazy przedstawiające linearne, abstrakcyjne kompozycje w ciepłych, lecz intensywnych kolorach idealnie dopełniają estetykę przestrzeni. Staraliśmy się wypracować neutralne, ponadczasowe wnętrze, w którym wszyscy będą czuć się dobrze i swobodnie. Wnętrze, które wykorzysta panoramiczny widok stolicy, geometryczne i linearne. Proste w swojej formie, lecz z detalami nadającymi charakter.

– opowiada architekt Jakub Bubel z pracowni BIT CREATIVE.

BIT-CREATIVE_Greenberg_fot.-Fotomohito

Inwestor: GREENBERG TRAURIG Nowakowska-Zimoch Wysokiński sp.k.

Lokalizacja: Varso Tower, Warszawa, ul. Chmielna 69

Projekt: BIT CREATIVE w składzie: arch. Barnaba Grzelecki, arch. Jakub Bubel, arch. Agata Krykwińska, arch. Katarzyna Biedrzycka-Macioch, arch. Anna Margoła, arch. Zuzanna Wojda, arch. Joanna Zaorska, arch. Malwina Klimowicz

Zdjęcia: Fotomohito

LEXUS UTRZYMAŁ POZYCJĘ LIDERA NIEZAWODNOŚCI W RANKINGU J.D. POWER