Home / Biura-biurowce / Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Krakowski budynek V.Offices z trzema nominacjami do BREEAM Awards 2022

Krakowski budynek biurowy V.Offices zaprojektowany przez Iliard Architecture & Interior Design powalczy o zwycięstwo w prestiżowych kategoriach: Commercial Project – Post Construction Award oraz Regional Award Central and Eastern Europe. Budynek znalazł się również wśród 15 nominowanych w kategorii Your BREEAM Award, gdzie o wygranej zadecydują internauci.

Walka o kolejne tytuły

Ten najbardziej proekologiczny budynek w Polsce i drugi najbardziej zielony biurowiec na całym świecie w 2018 roku zdobył już nagrodę BREEAM za najlepszą inwestycję Europy Centralnej i Wschodniej w fazie projektowej. Dziś jednak startuje w wyścigu o wygraną w kategoriach budynków już zrealizowanych, czyli „Post Construction”. To najbardziej prestiżowe laury, kiedy oceniana i weryfikowana jest realizacja przyjętych wcześniej założeń projektowych. W tym roku V.Offices ponownie powalczy więc w kategorii najlepszych budynków Centralnej i Wschodniej Europy, ale – co najważniejsze – ma szansę na tytuł najlepszego projektu komercyjnego na całym świecie!

Dodatkowo, V.Offices został też nominowany w kategorii Your BREEAM Award. Konkurować będzie o nagrodę publiczności przyznawaną za pomocą internetowego głosowania. Swoje głosy oddawać można do 14 marca za pomocą strony: https://www.breeam.com/awards/your-breeam-2022/.

BREEAM Awards organizowane są przez BRE Global (Building Research Establishment). To międzynarodowy asesor zajmujący się oceną wydajności proekologicznej budynków i inwestycji infrastrukturalnych. Organizacja ta opracowała certyfikację BREEAM – system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie. Wysoka nota certyfikatu BREEAM jest powodem do chluby dla każdego świadomego inwestora.

Najbardziej zrównoważony budynek w Polsce

Zlokalizowany w Krakowie przy al. 29 Listopada budynek V.Offices wiosną 2021 roku otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie 98,87%. To najwyższy dotychczasowy wynik certyfikacji BREEAM na terenie Polski. Ponadto, ta rekordowa nota plasuje V.Offices na drugim najwyższym miejscu certyfikacji BREEAM na świecie w kategorii budynków biurowych. W klasyfikacji wyprzedza go jedynie słynna siedziba koncernu Bloomberg w Londynie.

Inwestorem budynku jest spółka AFI Europe Poland, a za jego projekt architektoniczny odpowiada biuro Iliard Architecture & Interior Design z Krakowa. Aby stworzyć maksymalnie zrównoważony obiekt, postawiono w nim w pierwszej kolejności na rozwiązania ograniczające emisje, zużycie mediów i podnoszące komfort użytkowania.

Zaproponowaliśmy m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, a źródłem ciepła w budynku jest kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe. To ruch z myślą o redukcji emisji CO2, a co za tym idzie – smogu – do atmosfery, który w Krakowie jest niestety realnym problemem. Zużycie wody, dzięki zastosowaniu wodooszczędnej armatury sanitarnej, zredukowano o 55,7%. Zaś innowacyjny system odzysku ciepła pozwoli zmniejszyć pobór energii o 36,4%. Nowoczesne, energooszczędne windy. Strefowany, inteligentny system oświetlenia. Wysokie parametry akustyki fasady. Wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Lista zielonych rozwiązań zastosowanych w budynku jest naprawdę długa, a każde z nich projektowaliśmy tak, aby podnieść dobrostan i komfort użytkowników oraz zminimalizować negatywny wpływ na planetę.

– tłumaczy Wojciech Witek, CEO Iliard.

Wyniki konkursy BREEAM Awards 2022 poznamy 22 marca 2022 roku podczas gali w Londynie.