Home / Biura-biurowce / Jeden z pierwszych modułowych budynków biurowych w południowej Polsce wykonany przez EKOINBUD

Jeden z pierwszych modułowych budynków biurowych w południowej Polsce wykonany przez EKOINBUD

W podwrocławskiej Oleśnicy powstał nowoczesny budynek biurowy przygotowany dla Lasów Państwowych. Montaż nowej siedziby Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, dzięki zastosowaniu ekologicznej technologii modułowej, trwał zaledwie kilka tygodni. Wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.

Założeniem inwestora było wybudowanie nowego budynku dla Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, zapewniającego znacznie większą powierzchnię użytkową od dotychczasowej siedziby oraz spełnienie aktualnych standardów stawianych współczesnym budynkom biurowym.

Biuro nadleśnictwa powstało w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu rozwojowego Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Siedzibę zaprojektowano i wykonano z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych, instalacji prośrodowiskowych oraz innowacyjnych technologii opartych na surowcu przyszłości, jakim jest drewno.

– mówi Paweł Górski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.

W efekcie, w Oleśnicy powstał jeden z pierwszych w południowej Polsce drewnianych budynków biurowych wykonanych w technologii modułowej. Jego całkowita powierzchnia, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, wynosi blisko 1300 m2.

Głównym założeniem projektowym było wkomponowanie programu funkcjonalnego, który otrzymaliśmy od inwestora, w taki sposób, aby budynek wpisywał się jednocześnie w bardzo charakterystyczny krajobraz niskiej zabudowy wokół stawu miejskiego oraz sporą ilość okalającej go zieleni . W związku z tym zdecydowaliśmy się na podział programu funkcjonalnego na dwie niezależne bryły – administracyjną oraz część pełniąca funkcje uzupełniające, w której znalazła się m.in. sala narad. Obie bryły zostały spojone łącznikiem z rozległym tarasem widokowym wychodzącym na wspomniany staw miejski. Ponadto, aby w przyszłości móc jeszcze lepiej wkomponować obiekt w otaczający krajobraz, przygotowaliśmy zewnętrzny szkielet pod planowaną zieleń pnącą.

– mówi Leszek Pierzchliński, główny projektant EKOINBUD

Projekt zakładał wykorzystanie prefabrykowanych modułów drewnianych z uwagi na wysoką wytrzymałość i sztywność oraz przede wszystkim – doskonałe parametry termiczne i bardzo wysoką ognioodporność. Ta miała kluczowe znaczenie dla inwestycji powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie lasów. Oprócz budynku administracyjno-biurowego o powierzchni 774 m.kw. i gospodarczo-garażowego (104 m.kw.) firma EKOINBUD wykonała też projekt masztu łączności radiokomunikacyjnej oraz agregatu prądotwórczego wraz z niezbędnymi instalacjami i urządzeniami technicznymi. Ponadto EKOINBUD zajął się zagospodarowaniem terenu okalającego inwestycję, na którym pojawiły się trawniki dekoracyjne, ogród deszczowy, liczne drzewa i krzewy oraz parking przeznaczony dla 46 aut.

Prace budowlane, wraz ze skomplikowanymi robotami ziemnymi, trwały niecałe 12 miesięcy, natomiast sam montaż zajął nam zaledwie kilka tygodni . Z uwagi na przeznaczenie obiektu, już na etapie projektowym zdecydowaliśmy się na wykorzystanie drewnianych okien oraz elewacji złożonej z deski naturalnej, podkreślającej ekologiczny charakter tego nowoczesnego budynku. Za projekt i wykonanie obiektu otrzymaliśmy nagrodę „Budowa XXI w.” w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

– mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD

Nagroda którą otrzymaliśmy, to nie tylko promocja nadleśnictwa i Lasów Państwowych, ale także promocja drewna – surowca ekologicznego, przyjaznego środowisku, a dzięki prowadzonej przez leśników gospodarce leśnej, także surowca w pełni odnawialnego .

– podsumowuje Paweł Górski.