Home / Office News / Jak zwalczać nieuczciwą konkurencję?

Jak zwalczać nieuczciwą konkurencję?

Naruszenie biznesowej etyki w wielu przypadkach grozi odpowiedzialnością karną, a mimo to w walce o najwyższą stawkę nietrudno znaleźć przykłady wyzbywania się resztek skrupułów. Czy nieuczciwym praktykom można legalnie i skutecznie przeciwdziałać?

 

Właściwie wykorzystana informacja daje przewagę

 

Instalowanie podsłuchów, podstawianie fałszywych pracowników w celu wykradania informacji czy zwykły szantaż – niektóre dane z punktu widzenia konkurencji mogą okazać się bezcenne, a droga do ich zdobycia może przebiegać z naruszeniem prawa. Przekonała się o tym pewna firma budowlana, która od dłuższego czasu obserwowała odpływ kluczowych klientów. Podejrzenia potwierdziła zatrudniona agencja detektywistyczna. Okazało się, że nowo przyjęta sprzątaczka nie jest tym, za kogo się podaje. Jako absolwentka politechniki i „były” pracownik konkurencji, doskonale sprawdzała się w roli szpiega gospodarczego. Została przyłapana w momencie wynoszenia danych; efekt: w drodze ugody nieuczciwa firma zapłaciła 100 000 zł odszkodowania wraz ze zwrotem części kontraktów handlowych będących przedmiotem wywiadu (http://wiadomosci.wp.pl/kat,9912,title,Sprzataczka-szpiegiem-przemyslowym,wid,1664630,wiadomosc.html?ticaid=112f57). Przytoczony przykład dobitnie pokazuje, że tego typu sytuacje wcale nie muszą być marginalnym zjawiskiem.

 

Audyt bezpieczeństwa lekarstwem?

 

Przeprowadzenie tzw. audytu bezpieczeństwa pod kątem ochrony wrażliwych danych jest z pewnością dobrym punktem rozpoczęcia procesu naprawczego. Działanie to w głównej mierze polega na profesjonalnym skontrolowaniu poziomu zabezpieczeń obowiązujących w firmie, z uwzględnieniem możliwości wystąpienia agresywnych działań konkurencji. Jak czytamy na stronie detektyw24.net – audyt ma na celu wskazanie obszarów szczególnie narażonych na atak, w ramach tej usługi zostaje też opracowana i wdrożona strategia zapobiegania tego typu działaniom.

 

Wywiad gospodarczy to skuteczna broń

 

Jedną z bardziej skutecznych metod walki z nieuczciwą konkurencją jest wykorzystanie informacji pochodzących z wywiadu gospodarczego. W odróżnieniu od działań niezgodnych z prawem, ten sposób pozwala całkowicie legalnie zdobyć potrzebne informacje potwierdzające nieuczciwe praktyki konkurencji. Zebrany materiał dowodowy może przyczynić się do zakończenia oszukańczego procederu, a czasem i być przyczynkiem do upadku najgroźniejszego rywala. Patrząc na problem z innej perspektywy, wywiad gospodarczy realizowany przez specjalistyczną firmę może okazać się sposobem na legalne zdobycie informacji o wiarygodności i rzetelności potencjalnych kontrahentów, bez ryzyka narażenia się na konsekwencje prawne, które mogą wyniknąć z nieumiejętnie podjętych działań.

One comment

  1. trzeba niestety uważać kogo przyjmuje się do pracy…