Home / Dokumenty w firmie / HP i polskie służby kontra nielegalna sprzedaż materiałów eksploatacyjnych

HP i polskie służby kontra nielegalna sprzedaż materiałów eksploatacyjnych

Wspólna akcja amerykańskiego producenta i lokalnych władz pozwoliła na ujawnienie sprzedaży setek podrobionych wkładów do drukarek HP.

W październiku 2019 roku polscy urzędnicy we współpracy z firmą HP dokonali rewizji w jednym z podkrakowskich magazynów.  Inspekcja dostawy u Klienta została  przeprowadzona w ramach Programu przeciwdziałania nadużyciom i podrabianiu produktów  – HP Anti-Counterfeiting and Fraud (ACF). W rezultacie akcji służby skonfiskowały około 300 nielegalnych wkładów do drukarek.

W świetle prawa, podrabianie towarów jest przestępstwem. Konsekwencje tego procederu w dużej mierze dotykają samych użytkowników. Sfałszowane produkty cechuje zwykle mniejsza wydajność oraz niezawodność, względem oryginalnych odpowiedników. Dodatkowo,  jeśli drukarka zepsuje się wskutek stosowania podrobionych wkładów, pojawia się ryzyko utraty gwarancji przyznanej przez producenta.

Długoletnie doświadczenia HP w zakresie projektowania i testowania  materiałów eksploatacyjnych sprawia, że produkty firmy  spełniają rygorystyczne standardy jakości. Oryginalne wkłady HP do drukarek laserowych (HP LaserJet) i atramentowych (HP Inkjet), w przeciwieństwie do podróbek, oferują wysoką wydajność przez cały okres użytkowania.

Dzięki działaniom podejmowanym wraz z polskimi służbami możemy chronić naszych Klientów przed nieświadomym zakupem podrobionych produktów – powiedział Marcin Olszewski, Dyrektor Zarządzający, HP Inc Polska. – Sukces przeprowadzonej akcji świadczy nie tylko o skuteczności realizowanego przez nas Programu, ale potwierdza także zaangażowanie w tworzenie bezpiecznego rynku dla naszych Klientów.

W ciągu ostatnich pięciu lat na rynku EMEA, lokalne władze przy wsparciu HP, skonfiskowały około 12 milionów podrobionych produktów i komponentów. Producent przeprowadził jednocześnie ponad 4500 kontroli zapasów u Partnerów (CPPA[1]) oraz inspekcji podejrzanych dostaw zgłaszanych bezpośrednio przez Klientów (CDI[2]).

W ramach Programu przeciwdziałania nadużyciom i podrabianiu produktów, HP aktywnie edukuje i ostrzega przed fałszywymi materiałami eksploatacyjnymi. W tym celu firma współpracuje z międzynarodowymi i lokalnymi służbami, aby wykrywać i eliminować nielegalne linie produkcyjne służące do wytwarzania wkładów do drukarek HP.


[1] Audyt ochrony dla Partnerów dystrybucyjnych HP.

[2] Kontrola dostaw u Klientów firmy HP.