Home / Dokumenty w firmie / Epson zbadał jak drukowały polskie firmy w 2019 r.

Epson zbadał jak drukowały polskie firmy w 2019 r.

Chcąc zbadać potrzeby oraz stan polskich firm w zakresie druku, firma Epson w grudniu 2019 przeprowadziła ankietę na ten temat wśród przedstawicieli małego i średniego biznesu.

Badanie wykazało, że mimo postępującej cyfryzacji, druk w firmach ma nadal bardzo silną pozycję. Ponad połowa respondentów (52,5 proc.) twierdzi, że obieg dokumentów w ich przedsiębiorstwach wciąż opiera się głównie na formie papierowej, a wersja online traktowana jest pomocniczo. Z kolei 45,1 proc. ankietowanych przeważnie korzysta z dokumentów online, rzadziej drukowanych. Jedynie 2,4 proc. deklaruje, że korzysta wyłącznie z dokumentów w wersji online.

Pod względem typów dokumentów, polscy przedsiębiorcy najczęściej drukują faktury i inne dokumenty finansowe (28,7 proc.), umowy, oferty i inne dokumenty związane z relacjami z klientami (26,3 proc.), materiały szkoleniowe i prezentacje (22,1 proc.) oraz zdjęcia i grafiki (15,6 proc.). Zapytani o cel drukowania, wskazywali wymogi prawne, zwiększenie estetyki/prestiżu korespondencji, dokumentów (49,5 proc.), archiwizację dokumentów (20,1 proc.) oraz wygodę lektury, np. podczas korekty tekstu (14,7 proc.).

Do najistotniejszych cech drukarki biurowej zaliczono obecność dodatkowych funkcjonalności, takich jak skanowanie czy kopiowanie (17,9 proc.). Przedsiębiorcy bardzo cenią sobie także jakość i trwałość  (15,3 proc.), niską cenę wydruku jednej strony (14,7 proc.) oraz szybkość (14 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się energooszczędność i ekologia (11,5 proc.), możliwość druku w kolorze (9,5 proc.), a także niekłopotliwa obsługa (7,3 proc.). Co ciekawe, najmniej istotna okazała się być cena samego urządzenia (3,3 proc.).

Najbardziej uciążliwym problemem w trakcie korzystania z drukarki jest jej awaryjność oraz konieczność częstej wymiany części eksploatacyjnych (26,8 proc.). Respondenci wskazywali także na kłopoty z zacinającym się papierem (25,1 proc.), uzupełnianiem toneru (22,7 proc.), a także głośną pracą (13,5 proc.) oraz koszty związane z serwisem (11,9 proc.).

Uczestnicy badania zostali również poproszeni o wskazanie najważniejszej cechy drukarek z serii Eco Tank Mono w kwestii oszczędności i ekologii. Wśród najpopularniejszych odpowiedzi pojawiały się wydajność pojedynczej butelki z atramentem (37,9 proc.), długa, bezawaryjna praca (24,7 proc.) oraz niski pobór prądu (14,2 proc.). Właściciele firm cenią także monochromatyczne urządzenia za brak emisji ozonu oraz pylenia w trakcie drukowania (13,7 proc.) oraz cichą pracę (9,5 proc.).

W badaniach wzięło udział ponad 200 przedsiębiorców i pracowników z różnych branż. Największą grupę stanowili pracownicy edukacji (26 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się sektory, takie jak produkcja (14,2 proc.), handel (12,7 proc.), marketing (9,8 proc.), oraz branża IT (5,4 proc.).

[ngg src=”galleries” ids=”26″ display=”basic_slideshow”]

„Dostarczanie wiodących produktów w swej klasie opieramy opracowując najlepsze technologie, ale także wsłuchując się w głos klientów – użytkowników dedykowanych dla nich urządzeń. Tym bardziej jesteśmy dumni, z rezultatów najnowszego badania lokalnego rynku. Potwierdziły one, jak bardzo kluczowe dla wyboru sprzętu są główne atuty serii EcoTank mono, takie jak oszczędność w ujęciu TCO, ekologia i technologia atramentowa. Pozwala nam to mieć świadomość dobrego kierunku w jakim rozwijamy naszą ofertę dla MŚP” – powiedziała Ewa Pytlak, Marketing Coordinator w Epson Polska.

O badaniu

Akcja przeprowadzona przez firmę Epson odbywała się w okresie 3.12 – 20.12.2019 roku na oficjalnym profilu Epson Polska. Ankiecie towarzyszył konkurs, w ramach którego uczestnicy mogli wygrać 5 drukarek EcoTank Mono Epson ET-M3170 – by otrzymać jedną z nich, należało odpowiedzieć na pytanie: „Co wydrukowałbyś dla swojej firmy lub społeczności, w której żyjesz, mogąc wykorzystać 11 tys. stron A4, z użyciem atramentu dołączanego bezpłatnie do EcoTank M3170?”. Listę zwycięzców ogłoszono 31.12.2019 roku.