Home / Dokumenty w firmie / Drukowanie w biurze: 5 atutów atramentu

Drukowanie w biurze: 5 atutów atramentu

Przez wiele lat na biurkach firm i instytucji niepodzielnie rządziły drukarki laserowe – przyjęło się, że są szybsze i tańsze w eksploatacji niż „atramentówki”, co sprawiało, że wielu użytkowników było w stanie przymykać oczy na wiele istotnych wad.

Dziś sytuacja zmieniła się radykalnie: zaprojektowane od podstaw, nowoczesne urządzenia atramentowe są bardziej wydajne i ekonomiczne niż te oparte na technologii laserowej, która wyczerpała swe możliwości rozwoju. Szukając sprzętu do biura nie jesteśmy już skazani na dylematy, bo wybór jest prosty: jeśli zależy nam na najwyższej jakości druku, taniej i wygodnej eksploatacji, trzeba postawić na atrament. Jest ku temu co najmniej pięć istotnych powodów.

Powód nr 1: Niskie koszty eksploatacji

Niska cena pojedynczego wydruku przez lata pozostawała jedną z kluczowych zalet drukarek laserowych – stosowany w drukarkach atramentowych system wymiennych, niewielkich kartridży z atramentem wyraźnie podnosił koszty eksploatacji. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem na rynek urządzeń WorkForce Pro, wykorzystujących pojemne zasobniki z tuszami DURABrite Ultra i DURABrite. Oferują one niski koszt druku w przeliczeniu na stronę, a dodatkowo są odporne na wodę, promieniowanie UV i ścieranie. Jednak ogromne oszczędności są ukryte w obszarach, które na pierwszy rzut oka łatwo pominąć.

Przede wszystkim druk atramentowy wg Epson – inaczej niż laserowy – odbywa się bez podgrzewania tuszu czy podzespołów. Dzięki temu oszczędza się nawet 96% energii elektrycznej – w skali roku pozwala to na uzyskanie konkretnych sum rzędu setek złotych już w przypadku pojedynczej instalacji, a pamiętać trzeba, że z reguły w większych firmach stoi co najmniej kilka takich urządzeń.

Zmorą posiadaczy laserówek jest konieczność cyklicznej wymiany tonerów, bębnów, grzałek i innych podzespołów – wpisane jest to w charakter tej technologii i powoduje konieczność wpisania tych wydatków do stałego budżetu. Poza kosztem finansowym taki serwis oznacza każdorazowo oderwanie pracownika od bieżących zadań oraz przestój sprzętu drukującego. Tymczasem w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli WorkForce Pro wymiana atramentu wystarcza na… 100 tys. wydruków, a głowica Micro Piezo (zaadoptowana z wielkoformatowych urządzeń drukarskich) wystarcza na cały czas eksploatacji urządzenia. Niezależne analizy (np. ośrodka BLI) podają, że dzięki temu uzyskać można nawet o 94% mniej wytwarzanych odpadów.

 

 

Dlatego też całkowite koszty posiadania (TCO) oznaczające ile rzeczywiście kosztuje nas wydruk pojedynczej kartki – zarówno w kolorze, jak i w czerni i bieli – są zdecydowanie niższe niż w przypadku większości drukarek laserowych. I to przy zachowaniu najwyższej jakości wydruku!

Powód nr 2: Wydajność!

Z punktu widzenia użytkownika biznesowego, jedną z kluczowych przewag „atramentu” nad „laserem” jest również wysoka wydajność – przejawiająca się zarówno krótkim czasem drukowania 1 kartki, ale przede wszystkim szybkim rozpoczęciem drukowania. W przypadku drukarek laserowych na rozpoczęcie pierwszego drukowania trzeba czekać nawet kilkadziesiąt sekund (potrzebnych na rozgrzanie się drukarki) – dla porównania, w modelu Epson WorkForce Pro WF-5620DWF użytkownik może przeczytać pierwszą stronę już po 7 sekundach od wysłania polecenia druku. Oczywiście, znakomicie wygląda również kwestia liczy wydruków na minutę –sprzęt Epsona z serii Enterprise nie ma problemu z drukowaniem… nawet 100 dwustronnych (!) dokumentów na minutę.

Porównanie wydajności drukarki Epson WorkForce Pro z laserowym konkurentem (test przeprowadzono przed dwoma laty – jednak jego wynika pozostają jak najbardziej miarodajne):

Powód nr 3: Niedościgniona jakość

Doskonała jakość od zawsze była atutem drukarek atramentowych i jedną z ich podstawowych przewag nad „laserem” – jeśli komuś zależy na żywych, wyraźnych i pełnych szczegółowych kolorach, oczywistym wyborem będzie dla niego właśnie „atramentówka”. A w szczególności technologia Epsona Precision Core wykorzystująca druk piezoelektryczny. Upraszczając, w tej metodzie atrament jest dostarczany na nośnik (papier, folię itp.) za pomocą ładunków elektrycznych, a nie przez jego podgrzewanie i „wystrzeliwanie”. Pozwala to znacznie precyzyjniej kontrolować wielkość i umieszczenie kropel. Objętość kropel wynosząca zaledwie 3 pikolitry wyraźnie zwiększa jakość i czytelność wydruków. System ten obniża również koszty eksploatacji, ponieważ głowica drukująca wytrzymuje przez cały okres użytkowania drukarki. Dodatkowymi atutami jest również świetna trwałość wydruków – zastosowaniu najlepszych atramentów są one przez długie lata wyraźne i pełne nasyconych kolorów.

A tu można zobaczyć prezentację technologii Epson Precision Core:

 
Powód nr 4: Wszechstronność, czyli wszystko w jednym

W nowoczesnym biurze wielozadaniowość jest cechą bardzo pożądaną – a projektanci sprzętu Epsona zdecydowanie wzięli sobie do serca tę zasadę. Sprzęt z serii WorkForce Pro to urządzenia wielofunkcyjne, integrujące funkcje drukarki, skanera i kopiarki. Podajniki dokumentów (ADF) i dołączane bezpłatnie zaawansowane oprogramowanie czynią z niego de facto centrum zarządzania dokumentacją – zarówno papierową w postaci uzyskiwanych wydruków, jak i plikami np. przy niezbędnej archiwizacji. System potrafi np. samodzielnie rozpoznać charakter skanowanego dokumentu i zgodnie z zadaną konfiguracją wysłać go do właściwego katalogu na dysku czy w chmurze.

Ale na tym wszechstronność Epson się nie kończy – równie istotny jest fakt, iż urządzenia te mogą drukować na wielu rozmiarach i typach nośnika (papier – i to nawet o grubości do 300 g/m2 –  folia, naklejki itp.) i oferują cały zestaw przydatnych w codziennej eksploatacji funkcji dodatkowych, takich jak np. łączność bezprzewodowa, kontrola dostępu itp…

Co istotne, urządzenia w serii WorkForce Pro znaleźć można urządzenia idealnie dopasowane do wymagań firm o bardzo zróżnicowanych potrzebach w zakresie druku (oraz możliwościach finansowych) – od dostępnego w przystępnej cenie modelu WF-8510DWF, po nagradzane, zaawansowane modele, oferujące np. funkcję druku w formacie A3 + (np. WF-8590DTWF).

 
Powód nr 5: Ekologia

Ostatnim (absolutnie nie najmniej istotnym!) argumentem przemawiającym za wyborem drukarki atramentowej jest fakt, iż urządzenia tego typu są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Atramentówki generują minimalne ilości odpadów eksploatacyjnych oraz szkodliwych substancji (takich jak znany z laserowej ozon) powstających podczas procesu drukowania – a na dodatek zużywają znacznie mniej energii na każdym etapie swego życia. Wszystko to sprawia, że są tańsze i wygodniejsze w eksploatacji niż konkurencyjne urządzenia – a te zalety są w biznesie nie do przecenienia.

Oto jak Epson dba o środowisko naturalne:

 

Więcej informacji na temat drukarek atramentowych z serii Epson WorkForce Pro znaleźć można na stronie: www.epson.pl/wfp