Home / Zarządzanie / Dlaczego warto dbać o zdrowie pracowników?

Dlaczego warto dbać o zdrowie pracowników?

Badania z zakresu medycyny pracy to minimum, które musi zapewnić pracownikom każdy pracodawca. Warto jednak przemyśleć znacznie bardziej rozbudowane rozwiązania, zapewniające stały dostęp do opieki zdrowotnej. Dlaczego ta opcja wszystkim się bardziej opłaca?

 

Skuteczna kontrola kosztów

 

Każdy czasem choruje, jednak dla pracodawcy choroba pracownika rodzi zawsze konkretny kłopot – wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami zwolnień lekarskich. Choroby przewlekłe oraz sezon przeziębień, kiedy wiele osób jest na zwolnieniu, są szczególnie problematyczne. Tymczasem istnieje prosty sposób na obniżenie kosztów absencji chorobowych. Jest nim zainwestowanie w opiekę medyczną dla pracowników, obejmującą stały dostęp do opieki specjalistów, szeroki zakres badań, szczepień czy szkolenia profilaktyczne. Dzięki temu nie tylko ujednolicimy badania medycyny pracy (unikając np. płacenia kosztów dojazdu pracowników do lekarza), lecz także będziemy w stanie dokładnie kontrolować wydatki związane ze zdrowiem pracowników. Uzyskamy także bardzo atrakcyjną alternatywę dla podwyżek –  abonament medyczny w firmie to według badań najlepszy z benefitów pozapłacowych.

 

Zwiększenie wydajności

 

Nie jest tajemnicą, że dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, pomaga w pracy i zapewnia większą wydajność. Dzięki dostępowi do stałej opieki medycznej pracownicy mogą uczestniczyć w skutecznych programach profilaktycznych, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie odpowiednio wcześnie. Dobry pakiet zdrowotny w połączeniu z poczuciem bezpieczeństwa oraz docenienia przez pracodawcę sprawiają, że pracownicy stają się znacznie efektywniejsi oraz zaangażowani w pracę i sprawy firmy. Zasada jest naprawdę prosta – człowiek zdrowy jest szczęśliwy, a człowiek szczęśliwy może dać z siebie o wiele więcej. Warto spojrzeć na opiekę medyczną w firmie nie jak na duży wydatek, lecz jak na niezwykle opłacalną inwestycję, dzięki której uzyskamy lepsze wyniki, zdobędziemy oszczędności oraz zwiększymy prestiż firmy.

 

Jak zadbać o zdrowie pracowników?

 

Jeśli zdecydujemy się na zdrowotne benefity dla pracowników, poszukajmy placówki medycznej spełniającej najwyższe standardy oraz zapewniającej dużą elastyczność oferty. Takim miejscem jest np. ENEL-MED, Centrum Medyczne obsługujące ponad 1600 firm, będące spółką notowaną na GPW. Więksi klienci liczyć mogą na przeprowadzanie szczepień ochronnych na terenie firmy oraz medyczne placówki przyzakładowe, wszyscy zaś mają zagwarantowaną profesjonalną opiekę na terenie całej Polski. Prowadzone są również programy profilaktyczne i szkolenia dotyczące m.in. stresu w miejscu pracy czy uzależnień. Abonament medyczny w firmie to ważna wartość dodana, zwłaszcza w czasach kryzysu. Dbając o zdrowie pracowników, angażujemy się w ich problemy – możemy w zamian oczekiwać podobnego zaangażowania w pracę. A obniżenie kosztów nieobecności i dobry wewnętrzny PR to przydatne „bonusy”, czekające na wrażliwych społecznie pracodawców.