Home / Office News / Czy polskie firmy są uczciwe?

Czy polskie firmy są uczciwe?

Według Premier Ewy Kopacz 99 procent firm w Polsce działa uczciwie, nie zgadzają się z nią m.in. Ministerstwo Rolnictwa, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy Ministerstwo Finansów. Kto ma więc rację i o co właściwie jest ten spór? Aby się dowiedzieć, czytaj dalej.

Premier Kopacz o uczciwości przedsiębiorców

Podczas swojego expose szefowa rządu powiedziała: „Musimy wdrożyć zasadę 99 procent, polegającą na tym, że całe nasze prawo w obszarze wolności gospodarczej tworzymy z myślą o tych 99 procentach uczciwych, a nie jednym procencie cwaniaków”. Przepisy nowego Prawa działalności gospodarczej mają opierać się o zasadę zaufania przedsiębiorcom i zakładają, że ci są uczciwi i nie będą chcieli omijać ani łamać przepisów. Dlatego też zaproponowano szereg udogodnień dla przedsiębiorców m.in. zakaz kontroli „w sytuacji gdy z upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wynika, że kontrola dotyczy zakresu badanego w ciągu 12 miesięcy przed rozpoczęciem kontroli przez inny organ”.

Nie wszyscy są tak optymistycznie nastawieni

Jednak, jak się okazuje, premier mogła pomylić się w swoich obliczeniach dotyczących ilości uczciwych przedsiębiorców. Jak twierdzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w samym tylko zakresie znakowania artykułów rolno-spożywczych stwierdzono naruszenie przepisów w 25,1 procentu partii produkcyjnych, a w zakresie parametrów fizykochemicznych w 17 procentach. Przeciwko wprowadzeniu zasad opierających się wyłącznie na zaufaniu do przedsiębiorców są również z różnych przyczyn m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Najlepiej samemu sprawdzić!

Jaki procent przedsiębiorstw w Polsce jest tak naprawdę uczciwy? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy. Jednak, żeby można było samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat warto przeglądać strony z ofertami pracy oraz opiniami o pracodawcach. To właśnie z tego typu stron można dowiedzieć się najwięcej na temat uczciwości firm. Należy jednak pamiętać, że jedna firma może być różnie oceniana we wpisach różnych osób.

Wszystko zależy od stażu, jaki osoba spędziła w firmie, jakie stanowisko tam piastowała oraz przede wszystkim czy nadal tam pracuje czy została zwolniona. Dla przykładu pod na portalu gowork.pl w jednym wątku pojawiają się tak sprzeczne opinie: „

Jedna z najbardziej solidnych firm (pracodawców jaką znam). Szanują prawa pracownicze oraz posiadają godny system wzrostu wynagrodzeń” i „prawa pracownicze szanuja tylko w biurze chyba bo na pewno nie na produkcji robie 10 lat i ty smiesz mówic o prawach pracowniczych”.

Nie da się więc odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie „czy polskie firmy są uczciwe?” ponieważ, każdy ma inne doświadczenia i każdy będzie twierdził coś innego. Warto jednak nie patrzeć na Polskę jako na kraj oszustów, bo wszędzie znajdzie się kilka osób, które psują renomę pozostałym.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem ofert pracy:

gowork_logo