Home / Office Design / Bądź eko w biurze

Bądź eko w biurze

Inicjatywy proekologiczne od kilku lat niezmiennie pozostają w trendach. Działania na rzecz ekologii w ostatnim czasie zyskały nowy wymiar. To już nie tylko kupowanie zdrowych produktów z naturalnych upraw, ale także zmiany wprowadzane w innych obszarach życia.

Coraz więcej firm decyduje się na angażowanie pracowników w akcje poświęcone ochronie środowiska naturalnego. Takie aktywności sprzyjają wzrostowi motywacji i poczucia wspólnoty. Biurowe inicjatywy mogą przybierać różne formy. Ważne jest, by zauważyć tę potrzebę i zachęcić do troski o naturę, nawet w miejscu pracy.

Energooszczędne oświetlenie

Oświetlenie w biurze jest niezwykle istotne. Ze względu na specyfikę miejsca pracy, światło musi tworzyć komfortowe warunki pracy. Często używane jest przez cały dzień w różnych punktach, dlatego zużycie prądu często jest bardzo wysokie. Można jednak znacznie zminimalizować koszty, a przy okazji  zrobić coś dla środowiska. Od kilkunastu lat na rynku dostępne są żarówki energooszczędne, znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne i zużywające nawet o 80% mniej energii. Odpowiednie oświetlenie LED należy dobrać indywidualnie do przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na jej naturalne doświetlenie i dopasować światło cieplejsze lub chłodniejsze, w zależności od potrzeb.

Recykling – modny trend

Domową segregację odpadów można również z łatwością przenieść do miejsca naszej pracy. Wyrobienie tego dobrego nawyku wśród pracowników to jedynie kwestia czasu. Segregacja niesie za sobą same zalety. Po pierwsze, papier, plastik oraz metal mogą być powtórnie wykorzystane. Po drugie, odprowadzanie odpadów segregowanych jest tańsze dla przedsiębiorstwa. Recykling to także modny trend w designie. Przykładem są panele akustyczne GROOVE marki Marbet Style, zaprojektowane przez Tomasza Augustyniaka. Zostały wykonane w technologii, przy zastosowaniu włókniny uzyskanej z recyklingu przetworzonych butelek PET. Panele akustyczne to funkcjonalne rozwiązanie w przestrzeni biurowej. Teraz, dzięki wykorzystaniu nowych technologii, są także przyjazne dla środowiska. Kolejnym przykładem jest marka VANK. Fotel TIMANTI oraz ścianka akustyczna WALL wykonane są z tkaniny z wełny naturalnej, która jest surowcem biodegradowalnym i odnawialnymi. Dodatkowo podstawę konstrukcji ścianki stanowi aluminium, pochodzące z recyklingu.

Nietoksyczne farby

Aranżując wnętrza biurowe warto zainwestować w dobrej jakości materiały wykończeniowe. W pracy przebywamy min. 8 godzin dziennie, dlatego otoczenie, w którym pracujemy, oddziałuje na nasze samopoczucie. Niektóre farby wydzielają szkodliwe związki, a rozpuszczalniki często zawierają metale ciężkie. Wpływają one negatywnie zarówno na pracowników, jak i środowisko. Z tego powodu, rosnącym zainteresowaniem cieszą się produkty wytwarzane z naturalnych składników, które tworzone są na bazie wapna lub mleka lub te z dodatkiem olejów lub organicznych barwników.

 

Naturalne akcenty

Najlepszym filtrem powietrza są zielone rośliny. Naturalne akcenty w biurze wprowadzają przyjemną atmosferę, a dodatkowo poprawiają samopoczucie. Ponadto wpływają korzystnie na nasz wzrok i na proces twórczy. Zielone akcenty tworzą przytulny i domowy klimat. Rośliny poprawiają także jakość powietrza, co szczególnie w dużych miastach jest na wagę złota. Wpływają na nas uspokajająco i kojąco.

Dbać o środowisko możemy także w czasie wykonywania najdrobniejszych, niepozornych czynności, jak na przykład drukowanie. Everspace współpracuje z firmami, które już w swojej filozofii produkcyjnej mają wyraźnie zaznaczony element troski o środowisko, jak na przykład Grupa Nowy Styl czy Noti. Kolejnym przykładem jest marka VANK, sprawująca kontrolę nad całym procesem produkcyjnym, aby do minimum ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.