Home / Biura-biurowce / Wrocławski rynek biurowy – mocna pozycja na podium

Wrocławski rynek biurowy – mocna pozycja na podium

Łączne zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu przekraczają 800 000 mkw., a deweloperzy nie zwalniają tempa. Największymi obiektami oddanymi do użytku w tym roku były: Business Garden (36 600 mkw.), Pegaz (18 500 mkw.), Kaufland HQ (budynek na potrzeby własne; 16 000 mkw.) oraz Nobilis Business House (14 800 mkw.). Głównymi projektami w budowie są: Sagittarius Business House I&II (Echo Investment), Retro Office House (LC Corp), Green 2Day (Skanska Property Poland) oraz West Link (Echo Investment). Tylko w okresie od początku roku do końca września Wrocław wzbogacił się o 62 000 mkw. biur, a do końca roku wolumen nowej podaży przekroczy 100 000 mkw.

„Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie. Pierwsze nowoczesne biurowce, takie jak np. Centrum Biurowe Globis, Grunwaldzki Center, Bema Plaza, West House zaczęły powstawać tu około 10 lat temu i od tamtego czasu rynek rozwija się bardzo dynamicznie”, wymienia Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu. – „Podobnie jak w całej Polsce, we Wrocławiu aktywni są zarówno deweloperzy międzynarodowi, np. Skanska czy Vastint, jak i ogólnopolscy – np. Echo, LC Corp. Również deweloperzy lokalni jak Archicom czy Vantage Development coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w obszarze nieruchomości komercyjnych”, dodaje.

W okresie od I do III kw. włącznie we Wrocławiu podpisano umowy najmu na 78 850 mkw. (trzeci wynik w Polsce, po Warszawie i Krakowie). Jak w innych głównych miastach poza Warszawą dynamiczny rozwój rynku biurowego we Wrocławiu nie byłby możliwy bez sektora usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że w mieście działa 111 centrów usług dla biznesu zatrudniających 34 200 osób. Wejścia nowych marek i rozwój firm już działających we Wrocławiu przekładają się na duże zapotrzebowanie na powierzchnie i pojawianie się nowych lokalizacji biurowych.

„Rozwija się zachodnia część miasta, między centrum a lotniskiem, wzdłuż ulicy Legnickiej i Strzegomskiej. Jest tu miejsce na nowoczesne, budowane w wielu etapach, parki biznesu. We Wrocławiu powstaje także Centralny Obszar Biznesu – zlokalizowany na granicy Starego Miasta i południowej części Wrocławia, w odległości ok. 300 m. od Dworca Głównego PKP i 15 minut spacerem od Rynku”, dodaje Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.

 

Pustostany i czynsze

Na koniec III kw. 2016 wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 10,2%. Należy jednak podkreślić, że znalezienie w krótkim czasie pustego biura o powierzchni 2 000-3 000 mkw. (średnia wielkość transakcji w ostatnim półtora roku to 1 600 mkw.) spełniającego wszystkie warunki stawiane przez wymagających najemców nie jest łatwe, ze względu na wciąż ograniczoną liczbę projektów będących w ofercie. Wiele firm przeprowadza konsolidacje, przenosi się ze starszych budynków do nowszych, z gorszej lokalizacji do lepszej.

Najwyższe, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy we Wrocławiu kształtują się na poziomie od 14 do 14,5 euro, natomiast średnie wahają się między 12 a 13 euro. Wrocław oferuje korzystne warunki dla najemców, którzy mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów zachęt ze strony właścicieli nieruchomości, szczególnie w przypadku podpisania umowy przednajmu.

www.jll.pl