Home / Biura-biurowce / Sufity podwieszane i oszczędności energii
Armstrong-PERLA-OP-Plank

Sufity podwieszane i oszczędności energii

Elementy wykończeniowe – w tym także sufity podwieszane – podobnie, jak materiały budowlane i konstrukcyjne, odgrywają istotną rolę m.in. w procesie efektywnego wykorzystywania energii w zielonych budynkach

 

We współczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na tzw. zielone rozwiązania. Współczesny, energooszczędny i zrównoważony budynek to kwintesencja innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości materiałów, dzięki którym możliwa jest zarówno maksymalna dbałość zarówno o środowisko zewnętrzne, jak i o środowisko wewnętrzne oraz komfort, bezpieczeństwo i ergonomię użytkowania obiektu.

– Projektując budynek energooszczędny, architekci koncentrują się głównie na materiałach budowlanych, począwszy od izolacji, a skończywszy na montażu specjalnych okien. Jednak w procesie efektywnego wykorzystania energii równie ważną rolę odgrywają takie materiały wykończeniowe, jak np. sufity podwieszane – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.

Ponieważ sufity podwieszane są coraz bardziej popularnym i często stosowanym rozwiązaniem we wnętrzach obiektów o zróżnicowanych funkcjach i w tych przestrzeniach zajmują zwykle znaczną powierzchnię, należy się spodziewać, że ich obecność może mieć istotny wpływ na jakość środowiska wewnętrznego oraz jego efektywność energetyczną. Odpowiednio dobrane sufity podwieszane pozwalają na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej przede wszystkim dzięki bardzo wysokiemu poziomowi odbicia światła.

Wysoki współczynnik odbicia światła poprawia oświetlenie wnętrza, pozwalając na zastosowanie mniejszej liczby opraw oświetleniowych, zredukowanie mocy oświetlenia elektrycznego, a zatem również obniżenie kosztów konserwacji i napraw. – Sufity podwieszane o współczynniku odbicia światła na poziomie 90 proc. lub wyższym, np. ULTIMA i PERLA, gwarantują realne oszczędności. Dzięki wzmocnieniu efektywności oświetlenia pośredniego i poprawie jasności całego pomieszczenia, możliwe jest odzyskanie nawet do 90 proc. światła. Dla porównania, tradycyjne sufity pozwalają jedynie na 75-procentową rekompensatę – podkreśla Anna Baczkowska. Ponadto zastosowanie sufitów podwieszanych pozwala na uzyskanie 20-procentowej oszczędności w przypadku korzystania z oświetlenia pośredniego (elektrycznego) oraz prowadzi do zmniejszenia całkowitych kosztów energii elektrycznej w budynku nawet o 11 proc.

Ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem mogą być również płyty sufitowe z wbudowanymi kapsułami z materiałem zmiennofazowym, które pozwalają na zachowanie komfortu cieplnego we wnętrzach i optymalizowanie kosztów zużycia energii potrzebnej do jego osiągnięcia. – Taką innowację wprowadziliśmy niedawno do oferty naszych sufitów metalowych nieperforowanych. Wspólnie z firmą BASF stworzyliśmy rewolucyjny produkt, CoolZone, który kumuluje, a następnie uwalnia duże ilości energii, by w ten sposób znacznie obniżać koszty chłodzenia i pozwalać utrzymać komfortową temperaturę pomieszczeń – dodaje Anna Baczkowska.

www.armstrong.pl/sufity