Home / Nowości produktowe / Panasonic PT-CMZ50 – projektor do „trudnych” przestrzeni.

Panasonic PT-CMZ50 – projektor do „trudnych” przestrzeni.

Testowaliśmy najnowszy projektor laserowy Panasonic PT-CMZ50. Sprzęt przeznaczony dla firm, edukacji i muzeów. Główną zaletą tego sprzętu to ultrakrótki rzut, który może tworzyć nawet 120-calowe projekcje o proporcjach 16:10 . W praktyce oznacza to, że sprzęt umieszczony od ekranu, ściany w odległości 3,5 centymetrów generuje obraz o przekątnej 90 cali.

W wykorzystaniu biurowym to bardzo przydatna cecha np. kiedy chcemy zaaranżować prezentację w mniejszym pomieszczeniu gdzie nie mamy zbyt dużo przestrzeni. Projektor ma kompaktową budowę i  warzy – ok 9kg co umożliwia w miarę wygodne przemieszczania go.

Dzięki wykorzystaniu panoramicznych układów oprogramowania wideokonferencyjnego obrazy osób biorących w niej udział są wyświetlane u dołu ekranu, na wysokości oczu osób siedzących w pokoju co bardzo ułatwia płynność komunikacji. Dodatkowo CMZ50 akceptuje sygnały wejściowe 2560 x 1080 (21:9) lub 3240 x 1080 (27:9)1, aby umożliwić wyświetlanie treści panoramicznych w oryginalnych proporcjach. Zawiera złącze HDMI™ OUT i funkcję łączenia krawędzi do obsługi podłączenia drugiego projektora CMZ50, dzięki czemu treści panoramiczne mogą być wyświetlane na dwóch ekranach w natywnej rozdzielczości i proporcjach. Możliwe jest również udostępnianie treści z projektora głównego drugiemu projektorowi lub monitorowanie prezentacji na zdalnym wyświetlaczu.

1 Sygnał wejściowy 2560 x 1080 (21:9) jest wyświetlany w rozdzielczości 1920 x 810 (21:9), a sygnał wejściowy 3240 x 1080 (27:9) w rozdzielczości 1920 x 640 (27:9).

Ważnym parametrem przy korzystaniu z tego rodzaju sprzętu jest jasność wyświetlania. Projektor laserowy powinien mieć odpowiednią jasność, aby zapewnić wyraźny obraz nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Średni strumień światła (jasność) tego typu projektorów wynosi do 3000 lumenów. Według firmy Panasonic PT-CMZ50 może generować do 5,200 Lumenów.

W teście postanowiliśmy „nie ułatwiać pracy projektora” i wykorzystaliśmy pomieszczenie ze światłem dziennym dodatkowo wyświetlając obraz na ścianie o ciemniejszej barwie. Mimo tego obraz był bardzo jasny i wyraźny. Panasonic podaje, że PT-CMZ50 działa natywnie w rozdzielczości 1.920 x 1.200 pikseli w formacie 16:10. W naszym przypadku mimo „warunków specjalnych” w pomieszczeniu obraz był bardzo wyraźny ,szczegółowy z wyraźnymi detalami.

Należy zwrócić uwagę, że sprzęt jest łatwy i intuicyjny w instalacji i obsłudze. Panel z wejściami do urządzeń zewnętrznych  znajduje się z boku i jest łatwo dostępny. Posiada m.in. złącza:2x M3 mini-jack x 1 (wejście/wyjście),LAN, USB Type-A oraz RS232C oraz HDMI™ zgodne z poleceniami CEC1, aby umożliwić korzystanie z mniejszej liczby pilotów. Projektor automatycznie włączy się, odtworzy zawartość i wyłączy po wykryciu tych poleceń z kompatybilnego urządzenia źródłowego, takiego jak odtwarzacz Blu-ray™, streamer multimediów lub opcjonalny bezprzewodowy system prezentacji PressIT

Regulację po instalacji można łatwo przeprowadzić za pomocą pilota zdalnego sterowania. Komunikaty są jasne, zrozumiałe, przeprowadzają użytkownika przez ten proces krok po kroku. Przy pomocy pilota dokonujemy również regulacji ostrości obrazu w centrum i na krawędziach bez konieczności ręcznego ustawiania obiektywu na urządzeniu. Sam pilot jest poręczny i czytelny.

Jeśli nie można zainstalować projektora CMZ50 w optymalnej pozycji w stosunku do ekranu, przydatne mogą być funkcje Digital Zoom Extender i Digital Image Shift. Oprócz cyfrowego dostosowania rozmiaru obrazu do ekranu, można cyfrowo przesuwać projekcję nawet o ±10% w pionie i do ±10% w poziomie. Położenie i rozmiar obrazu można elastycznie zmieniać, aby dopasować go do ekranu bez dotykania projektora.

Przy ponownym użyciu urządzenie jest bardzo szybko gotowe do pracy, od włączenia zasilania to ok. 15 sek. Co umożliwia rozpoczęcie prezentacji lub spotkania natychmiast, bez opóźnień. W przeciwieństwie do projektorów lampowych, które potrzebują czasu na rozgrzanie.

Jak podaje producent laserowe źródło światła projektora powinno wytrzymać 20 000 godzin w trybie normalnym lub cichym oraz 24 000 godzin, jeśli zostanie ustawione w trybie ECO. Nawet jeżeli zakładamy pracę 8 godzinną dziennie to 7 – 8 lat użytkowania.

Projektor laserowy PT-CMZ50 firmy Panasonic ma poziom hałasu wynoszący 25 dB w trybie cichym, co jest porównywalne do szelestu liści. W rzeczywistości, poziom hałasu tego projektora w małym pomieszczeniu przy braku innych źródeł dźwięku jest słyszalny w większych pomieszczeniach lub przestrzeniach hybrydowych praktycznie niesłyszalny.

Inne ciekawe funkcje do zastosowań biurowych to:

– dowolność instalacji -sufit/podłoga, przód/tył, możliwość instalacji 360 stopni.

 – Wyświetlanie bezprzewodowe ze smartfona lub laptopa.

Wystarczy zeskanować kod QR wyświetlany w menu ekranowym za pomocą aparatu smartfona, a urządzenie automatycznie połączy się z projektorem za pośrednictwem bezprzewodowej sieci LAN, bez identyfikatora SSID ani hasła.

– PressIT to opcjonalny bezprzewodowy system prezentacji firmy Panasonic, który umożliwia łatwe udostępnianie ekranu za jednym naciśnięciem przycisku. PressIT składa się z odbiornika podłączonego do projektora i nadajników łączących się z komputerami lub urządzeniami mobilnymi1. Schludny, stylowy układ uzyskano dzięki zabezpieczeniu zasilania projektora CMZ50, który obsługuje zasilanie DC 5 V/2 A za pośrednictwem gniazda USB. Dowiedz się więcej o PressIT tutaj lub odwiedź naszą stronę internetową poświęconą rozwiązaniom bezprzewodowym.

– Monitoruj i kontroluj do 2 048 urządzeń wyświetlających za pośrednictwem sieci LAN. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie stanu, kontrolę urządzeń, dostarczanie list odtwarzania, planowanie odtwarzania i wizualizację mapy systemu. Dołączona jest bezpłatna 90-dniowa wersja próbna opcjonalnego oprogramowania Early Warning. Powiadamia administratora o błędach odtwarzania lub urządzenia i wysyła alerty w przypadku wykrycia objawów problemów. Oprogramowanie łączy się z kompatybilnymi kamerami sieciowymi do monitorowania na żywo i można monitorować urządzenia zdalnie z tabletu za pośrednictwem VPN. Dane oprogramowania można pozyskać za pośrednictwem interfejsu Web API i zainstalować w istniejącej aplikacji sterującej. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę internetową z informacjami o oprogramowaniu.

Uwaga: Oprogramowanie Multi Monitoring & Control dla systemu Windows jest dostępne bezpłatnie na stronie internetowej projektorów Panasonic i obejmuje 90-dniową bezpłatną wersję próbną oprogramowania Early Warning. Niektóre funkcje wymagają oprogramowania w wersji 3.3 lub nowszej. Niektóre funkcje oprogramowania mogą nie być obsługiwane przez tę serię projektorów. Kup opcjonalną licencję w PASS, aby nadal korzystać z oprogramowania Early Warning po wygaśnięciu bezpłatnego 90-dniowego okresu próbnego.

Więcej informacji  – PT-CMZ50 | Panasonic Connect