Home / Office Design / Nowości Kinnarps

Nowości Kinnarps

DOPASOWANA FORMA

O tym się mówi! Wśród mebli budzących w tym roku największe zainteresowanie można znaleźć produkt marki Materia oferowanej przez Kinnarps, którego źródła inspiracji tkwią w ramce na zdjęcia

Wyobraź sobie swój ulubiony fotel! Prawdopodobnie w Twojej głowie pojawia się obraz dość dużego i niekształtnego mebla stojącego w jakimś kącie. Nowe czasy wymagają jednak nowych mebli, co w równym stopniu tyczy się także miejsc pracy. Spośród wszystkich rewolucyjnych nowości zaprezentowanych w tym roku warto zwrócić uwagę na Frame marki Materia, który przewraca do góry nogami nasze tradycyjne wyobrażenia dotyczące mebli do siedzenia.

frame turquoise ash frame grey ash

Za projektem Frame stoi Ola Giertz, który zainspirował się ramką na zdjęcia. Jego produkt to z pewnością coś zupełnie nowego – nie można nazwać go ani fotelem, ani krzesłem, ani też siedziskiem. Wszystkie te elementy są tutaj skupione w jednej formie! Wślizgnij się na siedzisko na chwilę relaksu, usiądź na nim okrakiem jak na huśtawce lub zaproś kolegę na filiżankę kawy wewnątrz ramy. To doskonały wyróżnik nowego miejsca pracy! Kolorystyka Frame jest genialna w swojej prostocie.  – Frame to pierwszy mebel, jaki zaprojektowałem dla marki Materia. Na zeszłorocznym spotkaniu mój pomysł od razu przypadł do gustu jej przedstawicielom – mówi Ola, który opisuje swoją pracę jako ciągłe dążenie do ideału. Frame ma wiele różnych zastosowań; można go wykorzystać chociażby jako innowacyjny mebel do siedzenia, uczynić elementem wyposażenia sali restauracyjnej lub potraktować po prostu jako ozdobę. W każdym przypadku nada on otoczeniu niepowtarzalnego charakteru. – Mam nadzieję, że w przyszłości Frame zyska rodzeństwo. W głowie mam mnóstwo pomysłów dotyczących tego, w jaki sposób pracować nad formą – mówi Ola, który został uznany za Młody Talent Roku, a ponadto został nominowany do tytułu Przedsiębiorcy Roku w regionie Skania.

ELASTYCZNA SOFA

Spino to sofa pełna możliwości. Można jej nadać własny, ulubiony kształt!

Spino_ring_2 Spino_comb_2

Czego często brakuje sofom? Oczywiście elastyczności. Sofy są duże, nieporęczne i trudno je w jakiś sposób zmodyfikować. Przyjrzyjmy się jednak modelowi Spino dostępnemu w ofercie firmy Skandiform z grupy Kinnarps. Sofa ta została zaprojektowana przez szwedzkiego designera Stefana Borseliusa. Jest innowacyjna, wygodna i doskonale sprawdza się tam, gdzie ludzie pracują na wysokich obrotach i chcą przystosowywać meble do swoich potrzeb.
— Chciałem stworzyć mebel, który dopasowuje się do danej przestrzeni w zależności od otoczenia i potrzeb — mówi Borselius o swojej modułowej sofie. Sofa Spino (w języku esperanto słowo to oznacza kręgosłup) jest pozbawiona nóg oraz tradycyjnego frontu i oparcia.
Sofę można na przykład ustawić w kształcie koła, a nawet uformować z niej wijącego się węża. To użytkownik decyduje o wyglądzie Spino. Popuść wodze fantazji i wypełnij swoją przestrzeń kolorami!

INTELIGENTNY MEBEL

Oto Clip! Mebel, który wprowadzi biura w przyszłość.

clip cerise chrome w electrical connection

Nagle zaczęło się mówić o Fredriku Mattsonie. Jego meble można znaleźć w najróżniejszych miejscach na całym świecie: począwszy od prestiżowego gmachu Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przez „Przerwane objęcia” Pedro Almodóvara, aż po teledysk Rihanny „Russian Roulette”, na którym artystka zatapia się w jednym z foteli Fredrika.  — Moje projektowanie polega zawsze na tym samym: na tworzeniu możliwości. Nie pozwolę, aby sterowały mną programy komputerowe czy ograniczenia techniczne. Czasem ten proces może trwać przez wiele lat. Szkicuję coś, potem to wyrzucam i rysuję od nowa. Fredrik zaprojektował nowatorski mebel Clip, który jest częścią serii produktów Kinnarps o nazwie Materia. W jednej trzeciej fotel, w jednej trzeciej krzesło, a w jednej trzeciej biurko. Voilà, oto doskonały mebel do nowoczesnego biura. Podobnie jak w przypadku innych pomysłów Fredrika można się tylko zastanawiać, dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił. Clip to jednocześnie wydajne stanowisko pracy i odprężający mebel do spotkań.  — Zawsze się staram, aby moje projekty były bardzo konfrontacyjne: ich historia i zalety powinny być widoczne gołym okiem.  Jest tak, jak mówisz, Fredriku!

MISTRZ PLASTIKU

Zainspirowany ciałem człowieka Duńczyk Thomas Pedersen wyznacza nowe standardy we wzornictwie plastikowych krzeseł.

Deli_KS-160_7

Gdy ponad 10 lat temu duński designer Thomas Pedersen przygotowywał swoją pracę dyplomową w Wyższej Szkole Architektury w Aarhus, jego wybór padł na tworzywa sztuczne, mimo że zdaniem nauczycieli powinien postawić na drewno. Uczelnia nie dysponowała nawet odpowiednim warsztatem do obróbki tworzyw sztucznych, więc Thomas musiał pracować nad swoim dziełem na parkingu. Pech chciał, że w wyniku podmuchów wiatru niektóre plastikowe elementy wylądowały na samochodach nauczycieli. To mogło dla niego oznaczać koniec, ale Thomas się zawziął, a zaprojektowany przez niego nowoczesny fotel bujany Stingray okazał się wielkim sukcesem. Pedersen do dziś jest ceniony za swoją technikę pracy, która nadaje dziełom osobistego charakteru, i za odwagę w przeciwstawianiu się konwencjom. Widać to na przykładzie wykonanego z plastiku profilowanego krzesła Deli, które znajduje się w ofercie firmy Skandiform z grupy Kinnarps. Jego siedzisko przypomina muszlę, która w pewnym sensie obejmuje użytkownika. Deli sprawdza się zarówno w salach konferencyjnych, jak i w stołówkach. W ramie krzesła zastosowano praktyczne rozwiązanie, które ułatwia stawianie krzeseł jedno na drugim, dzięki czemu doskonale się sprawdzają na salach konferencyjnych. — Nieustannie czerpię inspirację z ludzkiego ciała, co widać również w delikatnych liniach modelu Deli. To jest krzesło, na którym chce się siedzieć dłużej, niż trzeba — mówi Pedersen. Rama jest dostępna w wersji chromowanej z czarnym lub białym wykończeniem, a także w wersji dębowej. Krzesło to zdobyło szerokie uznanie i otrzymało nagrodę Red Dot Award 2014 w kategorii „Najlepsze z najlepszych” (Best of the best). Nie pozostaje nam nic innego, jak zgodzić się z decyzją jury.

Deli_mix