Home / Nowości produktowe / Nasze dziecko za biurkiem

Nasze dziecko za biurkiem

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy biurku i przed komputerem. Odrabianie lekcji, granie, rysowanie niejednokrotnie wypełniają maluchom długie godziny. Jak urządzić miejsce do nauki swojemu dziecku, by wymusić zachowanie prawidłowej postawy ciała i czy ergonomia ma zastosowanie również w doborze sprzętów dla najmłodszych?

Przygotowanie pierwszego „stanowiska pracy” dla dziecka zazwyczaj łączy się z pójściem do szkoły. Wtedy to rodzice kupują biurko, krzesło oraz organizują na nowo ład w pokoju dziecięcym. Tempo wzrostu maluchów bywa jednak tak duże, że po roku nauki zakupione meble nie są już idealnie dopasowane. Jak wobec takiej sytuacji dobrać meble i na co zwracać uwagę? Kolory i wzornictwo wybieranych mebli są na pewno istotne, ale prawidłowa postawa naszego dziecka jest najważniejsza.

Prawidłowa postawa oznacza harmonijny układ poszczególnych odcinków ciała, którego utrzymanie wymaga minimalnego napięcia układu mięśniowego i nerwowego.

Najwięcej wad postawy powstaje w dwóch okresach: w wieku 6-7 lat, w związku z rozpoczęciem nauki i zmianą trybu życia dziecka, oraz w okresie skoku pokwitalnego, gdy następuje zmiana proporcji ciała i przesunięcie środka ciężkości. Żeby dobrze dopasować meble dla dziecka, trzeba wiedzieć, jakie są główne wytyczne prawidłowej postawy podczas pracy przy biurku. Podstawowa zasada to, aby podczas pracy przy biurku ciężar ciała nie obciążał kręgosłupa. Żeby tak było, dziecko powinno mieć proste plecy, odcinek lędźwiowy i dolny piersiowy oparty, nogi powinny całymi stopami dotykać podłoża i być ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, ręce swobodnie oparte na blacie i ugięte pod kątem 90 stopni, łokcie nie powinny leżeć na stole, ale nieco wystawać poza jego brzeg, głowa powinna być lekko pochylona nad stołem, a odległość oczu od końca pióra powinna wynosić 30-35cm. Przestrzeganie powyższych zasad, wyrabia nawyk utrzymania prawidłowej pozycji siedzącej i uniknięcie wad postawy. Warunkiem jest dostosowanie biurka i krzesła do wzrostu dziecka.

moll_1

Na szczęście są meble Moll, które ” rosną” razem z dzieckiem i umożliwiają zmianę ustawień wysokości oraz kąta nachylenia blatu. Dobrze jest dopasować wysokość blatu do sylwetki a także ustawić jego nachylenie w zależności od wykonywanej czynności. Optymalny kąt nachylenia: do czytania-25- 30stopni, do pisania-10-15stopni, do rysowania-5stopni.

Tego typu ustawienia posiadają produkty Moll, gdzie pełen zakres regulacji biurka idzie w parze z jego uniwersalnym wzornictwem i technologicznymi rozwiązaniami. Oferta Moll , spełnia podstawowe zasady ergonomii, a także pozwalają dzieciom na zabawę kolorami, ponieważ w standardzie posiadają siedmiokolorowe elementy wykończeń. Niemniej ważnym elementem wyposażenia jak biurko, jest krzesło oraz odpowiednie oświetlenie. Wybierając krzesło, należy zwrócić uwagę na regulacje wysokości i głębokości siedziska a także wysokości i nachylenia oparcia. Szczególnie ważna jest możliwość ustawienia wysokości powierzchni siedzenia. Jeśli krzesło jest zbyt wysokie, dziecko nie sięga nogami do podłogi a tymczasem stopy powinny mocno się na niej opierać. Najczęstsze błędy rodziców to kupowanie mebli na wyrost i podsuwanie maluchom „dorosłego” krzesła. W ofercie Moll posiadamy krzesła Maximo i Scooter , które spełniają wszystkie omówione powyżej zagadnienia. Co do oświetlenia sztucznego, to powinno ono być dwupunktowe, oświetlenie biurka powinno być ustawione poniżej oczu dziecka i padać na miejsce pracy, oraz dodatkowo pokój powinien być oświetlony światłem rozproszonym np. z lampy sufitowej. Lampy biurkowe oferujemy także w naszych sklepach. Podsumowując nasze porady musimy wiedzieć, że przygotowując Naszemu Dziecku miejsce do nauki warto stosować się do zasad ergonomii i dokonywać naprawdę przemyślanych wyborów, a najlepszą za to nagrodą będzie zdrowie i radość Naszych Dzieci. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: www.meblemoll.pl