Home / Office Design / LUCTRA – PERFECT DAY LIGHT

LUCTRA – PERFECT DAY LIGHT

Każdy człowiek ma swój własny rytm biologiczny. Im bardziej nasze codzienne czynności są dostosowane do tego rytmu, tym lepiej się czujemy i jesteśmy bardziej produktywni. Światło dzienne to generator sygnału, który synchronizuje nasz wewnętrzny rytm z naturalnym cyklem dnia.

LUCTRA® stworzona przez DURABLE to pierwszy biologicznie efektywny system oświetlenia wmiejscu pracy, który udostępnia tą wiedzę wszystkim użytkownikom. Ultranowoczesna technologia LED, w połączeniu z inteligentnym systemem elektronicznym VITACORE®, nie tylko zapewnia wyjątkowo równomierne oświetlenie miejsca pracy, ale również nie powoduje zmęczenia oczu. Umożliwia ona również dostosowanie barwy i intensywności światła do własnego samopoczucia. W ten sposób LUCTRA® wspomaga pełną koncentracji, komfortową i wydajną pracę w odpowiednio ukierunkowany i efektywny sposób. Intuicyjnie obsługiwana technologia pozostaje dyskretnie w tle. Produkty LUCTRA® są przyjemne dla oka dzięki ich nowoczesnemu, minimalistycznemu wzornictwu, użyciu materiałów najwyższej jakości oraz doskonałemu wykonaniu.

OŚWIETLENIE SKONCENTROWANE NA CZŁOWIEKU

Około 80 procent wszystkich informacji dociera do człowieka poprzez zmysł wzroku. Specjalne komórki w oku – komórki zwojowe siatkówki – umożliwiają również przetwarzanie informacji niewizualnych. W zależności od barwy światła dziennego komórki te sterują wytwarzaniem hormonów melatoniny i serotoniny w mózgu, a w konsekwencji cyklem okołodobowym człowieka (zwanym również rytmem dzienno-nocnym). Melatonina sprawia, że czujemy się zmęczeni i obniża naszą aktywność, serotonina poprawia nasze samopoczucie i motywuje nas do pracy. Stąd też światło jest zasadniczym generatorem zegara biologicznego, który zapewnia, że dobrze śpimy, czujemy się wypoczęci w ciągu dnia oraz gotowi do pracy na pełnych obrotach. Jednakże w naszym nowoczesnym świecie rzadko wychodzimy na zewnątrz i spędzamy za mało czasu wystawieni na działanie światła dziennego. Brak światła będącego ważnym generatorem zegara powoduje, że nasz zegar wewnętrzny zaczyna szwankować. Może to prowadzić do zmęczenia, chorób, a w najgorszych przypadkach do depresji. Nawet pozornie bardzo jasno oświetlone pomieszczenia są często dość ciemne z biologicznego punktu widzenia i nie są w stanie sterować naszym wewnętrznym zegarem. Biologicznie efektywne sztuczne światło jest w stanie uzupełnić te braki i ustabilizować nasz rytm biologiczny. Odpowiednio ukierunkowane zmiany barwy światła w ciągu dnia poprawiają nasze samopoczucie, a w konsekwencji naszą wydajność. Z uwagi na to, że każda istota ludzka ma własny, osobisty rytm, jest niezwykle istotne, aby oświetlenie było dostosowane do cyklu okołodobowego każdego użytkownika, zapewniając optymalne indywidualne wsparcie w okresach aktywności i w okresach odpoczynku. Lampy oświetlające miejsce pracy stanowią zatem wyjątkowo efektywne narzędzie do zapewnienia biologicznie efektywnego oświetlenia.

schemat1

TECHNOLOGIA LED NAJWYŻSZEJ GENERACJI

Wysoka moc światła przy niskim zużyciu energii, regulacja ustawień barwy światła i niemal nieograniczona żywotność to zalety nowoczesnej technologii LED. Diody LED w lampach LUCTRA® o bardzo wysokim natężeniu, wyjątkowo równomiernym rozkładzie światła i szerokim spektrum barw zapewniają jakość oświetlenia w miejscu pracy odpowiadającą praktycznie jakości światła dziennego. W lampach LUCTRA® zainstalowano cztery wysokowydajne diody LED. Przy bardzo niskim zużyciu energii wytwarzają one natężenie światła do 1 000 luksów, co odpowiada ilości światła docierającego do nas w słoneczny, letni dzień.

oświetlenieDla porównania lampa halogenowa potrzebuje do pięciu razy więcej energii, aby uzyskać takie same natężenie światła. Dzięki temu natężenie światła zalecane w miejscu pracy (500 luksów) jest w znacznym stopniu przekroczone, co zapewnia wystarczającą rezerwę dla starszych użytkowników. Ma to szczególne znaczenie, gdyż jakość widzenia spada wraz z wiekiem.

Każda z dwóch diod LED wytwarza białe zimne (niebieskawe) lub białe ciepłe (czerwonawe) światło. Współdziałając ze sobą. zapewniają one szeroki zakres regulacji od 2 700 do 6 500 Kelvinów, co obejmuje praktycznie pełne spektrum naturalnego światła. Aby w pełni wykorzystać możliwości technologii LED, głowice lamp z żeberkami chłodzącymi są integralną częścią koncepcji LED. Dzięki bardzo sprawnemu odprowadzaniu ciepła – temperatura robocza głowic rzadko przekracza 40°C – sama konstrukcja gwarantuje wyjątkowo długą żywotność do 50 000 godzin.

INTELIGENTNY SYSTEM ELEKTRONICZNY VITACORE

Sercem lamp LUCTRA® jest inteligentny system elektroniczny VITACORE® *. Interfejs użytkownika modułu elektronicznego ma wyjątkowo dyskretną stylistykę. Staje się widoczny tyko kiedy jest potrzebny, oferując intuicyjny dostęp do funkcji systemu LUCTRA®. Wysokiej jakości komponenty dokładnie i niezawodnie sterują lampą. Jasność i barwę światła można regulować z dużą dokładnością po prostu kładąc palec na panelu dotykowym. Funkcja „Boost” pozwala na krótko zwiększyć jasność do maksymalnego poziomu. Dotknięcie symbolu „boost” powoduje włączenie maksymalnego natężenia światła diod LED świecących zimnym białym światłem. Funkcja ta wyłącza się automatycznie po upływie 30 minut. Dwie zintegrowane ładowarki USB umożliwiają ładowanie smartfonów lub tabletów podłączonych do lampy.

INDYWIDUALNE OŚWIETLENIE Z APLIKACJĄ VITACORE

aplikacja

Aplikacja VITACORE®-App zamienia produkty LUCTRA® w elastycze narzędzie oświetleniowe. Tworzy 24-godzinną sekwencję oświetlenia. Natężenie i barwa światła zmieniają się automatycznie symulując naturalną zmianę światła w ciągu dnia. Ustawienia można regulować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb w dowolnym momencie, za pomocą prostych elementów graficznych. Aplikacja VITACORE® zapisuje zmiany i odpowiednio dostosowuje wstępnie ustawiony program. W ten sposób LUCTRA® staje się osobistym narzędziem. Aplikacja komunikuje się z systemem elektronicznym VITACORE® przez standard Bluetooth® Smart i rozpoznaje każdą lampę LUCTRA®. Osobisty profil oświetlenia jest transmitowany tą drogą do każdej lampy. Dzięki temu LUCTRA® to idealny system oświetleniowy do nowoczesnego biura z elastycznymi miejscami pracy. Aplikację można ściągnąć za darmo na wszystkie standardowe modele Smartfonów.

wzornictwoLUCTRA® to dzieło zespołu „yellow design” skupionego wokół Profesora Güntera Horntricha, który stworzył innowacyjny produkt w idealny sposób łączący wyrafinowaną technologię z intuicyjną obsługą. Początkowym wyzwaniem było nadanie wysoce inteligentnej i złożonej technologii dyskretnego, ponadczasowego wyglądu. Główny nacisk miał zostać położony na unikalne światło, komunikowane nie przez samą stylistykę powierzchni, ale głównie przez rzeczywiste „doświadczenie”. W trakcie opracowywania lamp projektanci skoncentrowali się głównie na stworzeniu wrażenia najwyższej jakości. Zamiast iść na jakiekolwiek kompromisy od samego początku przekaz był jasny, poprzez rygorystyczne wdrażanie dobrze przemyślanych funkcji, zrozumiałą zasadę działania oraz starannie dobrane materiały i doskonałą precyzję wykonania: serię lamp LUCTRA® należy traktować jako intuicyjną modernizację miejsca pracy pod względem funkcjonalności, otoczenia i parametrów obsługi. Celem zespołu projektowego było wywołanie zachwytu za każdym razem, gdy użytkownik włącza lub dotyka lamp lub reguluje ich ustawienie. Ponadczasowy wygląd przejawia się w harmonijnej stylistyce okrągłych form RADIAL i progresywnym geometrycznym wzornictwie LINEAR.

LAMPY STOŁOWE

lampy stołowe

Lampy stołowe LUCTRA® zostały konsekwentnie zaprojektowane tak, by zaspokoić potrzeby ludzi w pomieszczeniach biurowych. Samoblokujące się przeguby ustawią światło w dowolnym położeniu, stabilnie i bez szarpnięć, wytrzymując do 50 000 operacji zginania bez konieczności ich ponownej regulacji. Różne opcje mocowania gwarantują stabilność lampy i pozwalają zaoszczędzić miejsce na biurku.

LINEAR TABLE PRO

linear life pro

Właśnie tak się tworzy komfortowe warunki pracy: dokładnie przemyślany w najdrobniejszych szczegółach i starannie wykonany model lampy LINEAR TABLE PRO oferuje unikalny komfort. Charakterystyczne głowice z otwartymi żeberkami chłodzącymi bardzo skutecznie obniżają ciepło emitowane przez diody LED. Specjalnie zaprojektowane samoblokujące się przeguby ustawią światło w dowolnym położeniu. Równie przyjemnie co biologicznie efektywne światło jest minimalistyczne geometryczne wzornictwo o jednolitym profilu aluminiowym i wysokości 75 centymetrów.

RADIAL TABLE PRO

Nie tylko światło, ale również piękno ma pozytywny wpływ na ludzi. Jednak odbiór piękna bywa tak różny, jak różne są zwyżki i zniżki dziennego rytmu życia każdej osoby.

RADIAL TABLE PRO to harmonijna alternatywa o zaokrąglonych kształtach progresywnego geometrycznego wzornictwa modeli LINEAR. Jedyną różnicą jest wygląd. Solidne wykonanie lampy jest równie niezawodne co jej najnowocześniejsza technologia i korzystny wpływ jej światła.

LAMPY PODŁOGOWE

Jeżeli preferujesz czyste biurko, nie obędziesz się bez korzyści, jakie oferuje LUCTRA®. Lampy podłogowe LUCTRA® o harmonijnie zaokrąglonym lub progresywnie geometrycznym wzornictwie zapewniają idealne oświetlenie. Poszczególne głowice lampy dostarczą każdemu odpowiednią ilość oświetlenia – biologicznie efektywnego oświetlenia.

LINEAR FLOOR

linear floor

Jeżeli preferujesz czyste biurko, nie obędziesz się bez korzyści, jakie oferuje LUCTRA®. Standardowa lampa podłogowa LINEAR FLOOR oświetla każde miejsce pracy z maksymalnej wysokości 1,90m takim samym, perfekcyjnie równym światłem jak wszystkie innemodele LUCTRA®, a przy okazji stanowi również ciekawą ozdobę wnętrza. Wysokiej jakości diody LED oraz system VITACORE® zapewniają biologiczną efektywność oświetlenia w połączeniu z łatwą obsługą lampy.

RADIAL FLOOR

Dyskretne wzornictwo, inteligentna technologia, materiały najwyższej jakości i maksymalna wysokość 1,90 metra – każdy kto posiada lampę RADIAL FLOOR obok swojego biurka, opuści WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK 2015 biuro z poczuciem dobrze wykonanej pracy bez uczucia wyczerpania. Również w tym modelu, panel dotykowy VITACORE® staje się widoczny tylko wtedy, kiedy jest potrzebny. W ten sposób nawet najdrobniejszy szczegół podkreśla, że lampy z serii LUCTRA® to coś naprawdę wyjątkowego.

LINEAR FLOOR TWIN

Optymalne bezpośrednie lub pośrednie oświetlenie kilku miejsc pracy – jest to możliwe dzięki lampom LINEAR FLOOR TWIN. Oddzielnie regulowane głowice lampy, których natężenie światła i temperatura barwowa mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, zapewniają maksymalną elastyczność. Praca zespołowa stanie się jeszcze przyjemniejsza.

RADIAL FLOOR TWIN

Wypoczęty, efektywny, skoncentrowany i w dobrym humorze – to właśnie tak, wspólnym wysiłkiem, można osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy. RADIAL FLOOR TWIN zapewnia idealne oświetlenie do wydajnej pracy zespołowej i oświetla dwa miejsca pracy jednocześnie. Oddzielnie regulowane i indywidualnie programowane głowice lampy zapewniają, że każdy uzyskuje oświetlenie, jakiego potrzebuje w każdym momencie – biologicznie efektywne oraz pod idealnym kątem padania światła.

Więcej informacji o lampach LUCTRA na www.luctra.pl

1 radial floor