Home / Zarządzanie / Jak znaleźć skutecznego pracownika, pasującego do całego zespołu?

Jak znaleźć skutecznego pracownika, pasującego do całego zespołu?

Tworzenie nowego zespołu pracowników od podstaw nie należy do łatwych zadań. Jeszcze trudniej jest, kiedy musimy do zgranego już zespołu ludzi dobrać nową osobę. Jak szybko znaleźć idealnego kandydata i sprawić, by skutecznie współdziałał z grupą?

 

Musisz wiedzieć, kogo szukasz

Zanim zaczniemy zamieszczać w gazetach czy na portalach internetowych ogłoszenia dotyczące pracy w naszej firmie, musimy na spokojnie zastanowić się, kogo dokładnie potrzebujemy. Stwórzmy profil pracownika, który idealnie odpowiadać będzie potrzebom całego zespołu. Zakładamy oczywiście, że manager pracuje już od jakiegoś czasu z grupą swoich ludzi, a zatem zdążył poznać ich słabe i mocne strony. Każdy ma zapewne przydzielone konkretne zadania, a nowy pracownik powinien dobrze wpasować się w ten istniejących już system. Nie wystarczy zatem wiedzieć, jakie stanowisko chcemy obsadzić – powinniśmy wiedzieć raczej, jakiej osoby szukamy – ekstrawertyka czy introwertyka? Umysłu ścisłego czy kreatywnego humanisty? Warto przemyśleć to przed rozpoczęciem poszukiwań.

 

Pierwsze spotkanie z potencjalnym pracownikiem

Rozmowa kwalifikacyjna to pierwsza okazja na poznanie potencjalnego pracownika twarzą w twarz. Na co zwracać uwagę? Oczywiście ważnym elementem rozmowy jest zapoznanie się z CV, co zapewne większość z nas robi jeszcze przed zaproszeniem danej osoby na spotkanie. Teraz mamy jednak okazję, aby dopytać się o szczegóły – motywy konkretnych wyborów czy przebieg współpracy z innymi firmami. To dobre źródło wiedzy o człowieku. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie testu wrodzonych predyspozycji, który pomoże nam odkryć naturalne talenty potencjalnego pracownika. Dowiemy się w ten sposób także, czy pasuje pod względem osobowości do naszego idealnego profilu. Starajmy się ciągle mieć przed oczami nasz cel – nawet jeśli zaimponuje nam zamknięty w sobie, ale genialny informatyk, nie powinniśmy go zatrudniać na stanowisku wymagającym ciągłej pracy z ludźmi.

 

Witamy w zespole!

Kiedy już podejmiemy decyzję o zatrudnieniu danej osoby, pozostaje jeszcze odpowiednie wprowadzenie jej w zespół. Jeśli chcemy cieszyć się efektem synergii, musimy nie tylko motywować naszych pracowników, lecz także sprawiać, aby ich działania wzmacniały się w pozytywny sposób. Wykluczyć należy zatem elementy związane z niezdrową rywalizacją czy po prostu personalne pojedynki, prowadzące do wypaczania całego procesu. Kiedy jedna osoba stara się hamować działania drugiej, czy też nie potrafi w odpowiedni sposób dokończyć pracy rozpoczętej przez współpracownika, powstaje problem. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań mających na celu integrację i motywowanie całej grupy. Skuteczny może być też coaching, zarówno ten indywidualny, jak też dla całego zespołu. Potrzebny jest on szczególnie w newralgicznych momentach – takich, jak dołączenie do zespołu nowej osoby.

 

Początki pracy w nowym zespole są trudne – z punktu widzenia pracownika, lecz również z punktu widzenia managera. Staranny wybór odpowiedniego kandydata oraz przygotowanie grupy na taką sytuację pomogą szybko się z nią uporać i skutecznie realizować cele.