Home / Zarządzanie / Jak rozpoznać i walczyć z „ciemną stroną” naszej osobowości?

Jak rozpoznać i walczyć z „ciemną stroną” naszej osobowości?

Sytuacje stresowe, działania pod presją czasu, czy naciski z zewnątrz to tylko niektóre przykłady czynników wywołujących tzw. „wykolejacze kariery”.
Takie zachowania mogą osłabić naszą wydajność i bezpośrednio wpływać na to jak pracujemy, a nawet jak potoczy się nasza cała kariera zawodowa. Czy da się je zdiagnozować?

Każdy z nas posiada obszary dysfunkcyjne i czynniki, które mogą ujawniać się w sytuacjach stresowych. Takie zachowania wpływają na efektywność naszej pracy i styl zarządzania. Mogą też nam utrudniać wspinaczkę po kolejnych szczeblach kariery, czy budować i utrzymywać relacje interpersonalne. „Uruchomienie” wykolejaczy kariery bezpośrednio przekłada się na wyniki firmy oraz na poziom zadowolenia z życia. Wczesne rozpoznanie behawioralnych czynników pozwala na ograniczenie ich wpływu poprzez odpowiedni coaching i szkolenia zawodowe. – mówi Magdalena Nowacka, Senior Consultant, Assessment Systems Polska.

W neutralnych warunkach, podwyższone czynniki przy niektórych cechach osobowości mogą stanowić o jej mocnych stronach. Jednak, kiedy osoba jest zmęczona, zestresowana, zostaje awansowana na wyższe bardziej odpowiedzialne stanowisko,   wówczas te czynniki ryzyka mogą ograniczać efektywność i stawać na drodze do osiągania sukcesu w karierze, relacjach, edukacji i życiu osobistym.

Wykolejacze kariery

Dr Robert Hogan, wybitny, amerykański psycholog zdefiniował i opisał najistotniejsze zachowania, które mogą utrudnić osiągnięcie sukcesu. Oto one:

Labilność emocjonalna: u osób z tym czynnikiem widzimy że szybko się denerwują, często ulegają nastrojom, trudno je zadowolić i są zmienne emocjonalnie.

Podejrzliwość: inaczej nieufność, cynizm, wrażliwość na krytykę i koncentracja na tym,
co negatywne.

Zachowawczość: ktoś, kto nie jest asertywny, unika ryzyka, wolno podejmuje decyzje i jest oporny na zmiany.

Zamknięcie w sobie: osoby często trzymają się na uboczu, są obojętna na uczucia innych
i małomówne.

Nieelastyczność: poznamy po tym, iż osoby wydają się być chętne do współpracy,
ale w sytuacjach stresowych są irytujące, uparte i trudne do współpracy.

Arogancja: zbyt duża pewność siebie, wyniosłość, zawyżone poczucie własnej wartości.

Manipulowanie: osoba z tym czynnikiem często wzbudza podziw, lubi podejmować ryzyko, testuje granice i poszukuje ekscytacji.

Teatralność: poszukuje uwagi, przeszkadza, ma słabą umiejętność słuchania.

Fantazjowanie: twórczy i kreatywny, myśli i działa w nietypowy lub w ekscentryczny sposób.

Drobiazgowość: skrupulatny, precyzyjny, trudny go zadowolić, w sytuacjach stresowych skupia się na najmniej istotnych szczegółach zamiast szukać rozwiązania.

Oportunizm: lubi zadowalać innych, nie jest chętny do samodzielnego działania lub wyrażaniu opinii.

Jak zdiagnozować „ciemną stronę” osobowości?

Skuteczną metodą do poznania osobowości jest Badanie Rozwojowe Hogana (HDS) określające obszary, które mogą stać się przeszkodą dla dalszego rozwoju kariery.
HDS dostarcza szczegółowych informacji na temat czynników ryzyka, które utrudniają osobie funkcjonowanie w relacjach z innymi i mogą zablokować dalszy jej rozwój zawodowy. Na podstawie kwestionariusza rekruterzy są w stanie stwierdzić, czy czynniki osobowości są na poziomie, który pozwoli odnieść sukces na stanowisku, na które kandydat aplikuje. Przedstawicielem Metody Hogana w Europie Środkowo-Wschodniej jest firma Assessment Systems Polska.