Biuro szefa firmy, czy kluczowych osób w organizacji wymaga starannego doboru mebli, tak aby podkreślić prestiżowy charakter miejsca. Od tego często zależy sukces negocjacji handlowych, czy powodzenie rozmów biznesowych.
Meble w gabinetach managerskich powinny różnić się od typowych, powtarzalnych modeli, często spotykanych na przykład w open space’ach. Ich design powinien być bardziej niepowtarzalny, czy w niektórych przypadkach wręcz ekskluzywny. Dobrze przy tym, aby był w miarę prosty, ponadczasowy i niepretensjonalny. Ten wątek bywa często trudny do obiektywnego ustalenia, gdyż wkracza w obszar gustów osobistych, z którymi jak wiadomo się nie dyskutuje. Wybierając kolekcję mebli managerskich warto wziąć pod uwagę ogólny styl aranżacji biura i oczywiście design innych mebli w biurze.
Gabinety managerskie, jak powiedziano wyżej, powinny różnić się od mebli pracowniczych, ale ważne aby całość zachowywała jedność stylu. Dla przykładu: jeżeli meble w pomieszczeniach pracowniczych są proste (np. w stylu skandynawskim), to meble w biurach managmentu nie powinny być np. w stylu antycznym. Obecnie dobór mebli nie jest trudny: można posiłkować się pomocą architektów wnętrz, albo samemu dokonać wyboru. Pewnym ułatwieniem jest to, że większość firm zajmujących się sprzedażą mebli biurowych posiada specjalne kolekcje dedykowane właśnie gabinetom managerskim.
Osobną kwestią jest dobór materiału z którego wykonane byłyby meble dla szefa. To szczególnie ważny wątek. Ogólnie rzecz ujmując mamy do wyboru trzy możliwości: meble wykonane z drewna litego; meble fornirowane, meble z płyty meblowej melaminowanej. Opiszmy po krótce zalety i wady każdego z materiałów.
Meble z drewna litego
Ich zaletą jest szczególna uroda, niepowtarzalność i wrażenie prestiżowości. Możemy dobrać różne gatunki drewna oraz różnie je wybarwić, przez co gabinet na pewno będzie wyglądał wyjątkowo. Warto jednak pamiętać, że meble z drewna litego są z reguły wykonywane na zamówienie. Jest to przeważnie produkcja jednostkowa, a więc bardzo droga. Cena może być nawet kilka razy wyższa od przeciętnej za jaką możemy kupić meble wykonane z płyty meblowej. Nie zawsze też tego typu meble są łatwe w użytkowaniu. Bywa, że lakier na skutek dłuższego kontaktu z płynem (np. rozlaną herbatą) potrafi się przebarwiać (jasne zacieki). Jeżeli drewno jest pokryte specjalnym rodzajem oleju lub wosku, to po jakimś czasie w miejscach najczęstszego kontaktu z dłońmi mogą pojawić się odbarwienia lub zabrudzenia. Można je usunąć poprzez zeszlifowanie i nałożenie nowej warstwy np. oleju, ale to z kolei znów pociąga za sobą koszty.
Meble z płyty fornirowanej drewnem naturalnym
Fornir to cienka warstwa drewna naturalnego, która w specjalnym procesie naklejana jest na płytę meblową (np. na płytę wiórową). Nie należy się oczywiście obawiać że fornir się odklei. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Meble wykonane z płyty fornirowanej drewnem naturalny posiadają urzekającą estetykę mebli z drewna litego, są jednak przy tym tańsze. I to jest właśnie główna zaleta tej metody. Warto jednak pamiętać, że użytkowo ta technologia posiada wady mebli z drewna litego opisane wyżej.
Meble z płyty meblowej melaminowanej
Ta technologia jest najbardziej rozpowszechniona jeżeli chodzi o meble biurowe. Płytę meblową okleja się specjalnym sztucznym materiałem. Na zewnątrz wzór jednak do złudzenia przypomina drewno naturalne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt imitujących różne gatunki drewna, dostępne są one w różnej kolorystyce. Ta technologia jest niezwykle funkcjonalna w użytkowaniu i oczywiście bardzo trwała. Jest przy tym stosunkowo tania. To właśnie „długowieczność” przy stosunkowo niskiej cenie sprawia, że to rozwiązanie tak bardzo się upowszechniło. Współczesne technologie umożliwiły w miarę wierne odwzorowanie drewna naturalnego, dlatego ten wariant z powodzeniem można brać pod uwagę w przypadku gabinetów managerskich
Kupując meble do gabinetu szefa warto pamiętać, że gabinet to nie tylko samo biurko. Warto pamiętać o zakupie innych mebli stylistycznie do siebie dopasowanych, np. szaf, kanap, foteli, czy kontenerka. Nic nie wygląda gorzej niż „kolekcja” mebli różnych stylistycznie.
Przykładową kolekcję mebli zaprojektowanych specjalnie z myślą o gabinetach managerskich można obejrzeć pod poniższym linkiem: