Home / Zarządzanie / Czy pracodawcom opłaca się wdrożenie programu stażowego?
Natalia_Horbunova_Quercus

Czy pracodawcom opłaca się wdrożenie programu stażowego?

Jakie korzyści to przynosi i czy staż powinien być płatny? Na te pytania odpowiada Natalia Horbunova, przedstawicielka Quercus – firmy specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR, od wielu lat prowadzącej program płatnych staży.

Podsumowując kilkuletni program stażowy, jaki prowadzimy w Quercus, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że warto to robić. Korzystają na tym obie strony: pracodawca zyskuje zaangażowanych pracowników, przygotowanych do realizacji samodzielnych projektów, a pracownicy mają poczucie, że są traktowani poważnie, doceniani i mogą liczyć na rozwój zawodowy w przyjaznym środowisku.

Każda praca powinna być opłacona. Tym bardziej, że staż w firmie IT nie polega na przysłowiowym parzeniu kawy. Stażystom powierzamy wykonywanie konkretnych zadań – takich, z jakimi będą musieli poradzić sobie w późniejszej pracy. Sprawdzamy w ten sposób ich umiejętności i postępy, jakie poczynili na stażu. Dlatego zdecydowaliśmy się na płatne staże – wynagrodzenie za wykonaną pracę motywuje do rozwoju.

Płatne staże można uznać za formę rekrutacji z opcją weryfikacji potencjału stażysty w rzeczywistości biznesowej. To inwestycja w talenty, ale inwestycja, która w długim okresie się opłaca – umożliwia pozyskanie wartościowych pracowników na stałe, a dodatkowo buduje wizerunek rzetelnego pracodawcy, który docenia pracę i zaangażowanie i za to płaci. Na bezpłatnym stażu, jeśli trwa on dłużej, trudno jest utrzymać zapał do pracy.

Nasz program stażowy nie zakłada automatycznego przejścia na etat. Uczestnicy wiedzą, że jest to forma sprawdzenia się (zresztą zarówno dla firmy, jak i dla uczestnika stażu). Po zakończeniu programu stażowego uczestnicy przechodzą testy końcowe i rozmowy podsumowujące, które weryfikują postępy poczynione podczas stażu, faktycznie zdobytą wiedzę i zaangażowanie w realizowane projekty. Z naszych doświadczeń wynika, że wyniki są zadowalające i zdecydowana większość stażystów rozpoczyna z nami współpracę na stałe. Są to osoby sprawdzone, odpowiednio zmotywowane, przeszkolone i wdrożone, a ich pozyskanie – jeśli podejść całościowo do procesu rekrutacji – może okazać się tańsze niż standardowa rekrutacja.

Wdrożenie programu płatnych staży wpływa też na proces wyboru stażystów. Zespół rekrutujący stażystów musi bardzo rzetelnie podchodzić do tego zadania. Na płatny staż nie przychodzą przypadkowi ludzie. Zależy nam na tym, aby mieli solidne podstawy, odpowiednią motywację i chęć do nauki – przecież w branży IT trzeba uczyć się ciągle nowych rzeczy, bo technologie rozwijają się bardzo szybko.

Podsumowując – płatny staż to dla pracodawcy korzystne rozwiązanie. Po pierwsze oznacza pozyskanie na staż osób faktycznie zainteresowanych pracą, rozwojem i nauką, po drugie – możliwość lepszej selekcji kandydatów na staż, po trzecie – w długim okresie – to skuteczna forma pozyskania talentów, często tańsza niż klasyczna droga. I po czwarte – umacnianie wizerunku dobrego pracodawcy, który daje szanse rozwoju, ale wyznaje też zasadę, że praca, w tym praca połączona z nauką, powinna zostać opłacona.