Home / Technologie IT / Cyberedukacja, czyli wyeliminować czynnik ludzki w powodzeniu ataków na sieci informatyczne

Cyberedukacja, czyli wyeliminować czynnik ludzki w powodzeniu ataków na sieci informatyczne

Choć liczba cyberataków stale rośnie, to jednak świadomość użytkowników na temat cyberzagrożeń nadal pozostawia wiele do życzenia. G DATA, producent systemów bezpieczeństwa IT, chce nauczyć pracowników jak chronić siebie i firmę przed hakerami, wykorzystując do tego celu nietuzinkowe rozwiązania.

Człowiek jest najsłabszym ogniwem systemu bezpieczeństwa – to zdanie powtarzane jest setki tysięcy razy podczas różnego rodzaju debat, dyskusji czy publikacji na temat cyberochrony. Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker świata już w 2002 roku wydał książkę „Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła”. Choć od tego czasu upłynęły już ponad dwie dekady, tytuł książki nie stracił na swojej aktualności. Dostawcy systemów bezpieczeństwa IT czynią stałe postępy w zakresie udoskonalania produktów – antywirusów, firewalli, narzędzi do ochrony poczty elektronicznej, jednak bez wiedzy użytkowników o coraz sprytniejszych metodach ataków i zagrożeniach z tego płynących, hakerzy będą mogli omijać zabezpieczenia i wchodzić do sieci. Dlatego w tej chwili firmy powinny postawić na edukację użytkowników komputerów.

Problem jest bardzo poważny, co pokazują liczne raporty i badania. Na przykład według firmy badawczej ESI ThoughtLab aż 87 procent szefów przedsiębiorstw twierdzi, że nieświadomi i nieprzeszkoleni pracownicy w największym stopniu przyczyniają się do powodzenia cyberataków. Dostawcy systemów bezpieczeństwa IT różnie podchodzą do kwestii szkoleń, a ich postawy można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą producenci wychodzący z założenia, że edukacja nie leży w zakresie ich kompetencji. Do drugiej grupy należą vendorzy, którzy mają zupełnie odmienne zdanie na ten temat, zaś do trzeciej dostawcy mający już za sobą pierwsze złe doświadczenia w zakresie cyberedukacji.

Jak zauważa Matthias Koll, właściciel G DATA Cyber Defense Academy, temat jest bardzo złożony, a trzykartkowa ulotka nie wystarczy, aby wyedukować pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dlatego G DATA postanowiła postawić na kompleksową działalność edukacyjną w ramach nowego projektu G DATA Cyber Defense Academy Awareness Training. Jest to platforma e-learningowa zawierająca 36 materiałów dotyczących świadomości przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Ich treść bazuje na realnych przykładach ataków oraz spotykanych zagrożeń. Co istotne, materiały dostępne na platformie będą cały czas aktualizowane. Jej pierwszą wersję G DATA zaprezentowała na majowych targach Learntec.

——-

Szkolenia już są dostępne w Polsce, a osoby zainteresowane G DATA Security Awareness Training mogą skorzystać z 30-dniowej licencji, która pozwala zapoznać się z fragmentem szkolenia.

www.GDATA.pl