Home / Biura-biurowce / Biura nie tylko dla konesera

Biura nie tylko dla konesera

Ponad 12 500 mkw. zróżnicowanych powierzchni biurowych, które łączy wysoka jakość wykończenia oraz nowoczesne podejście do projektowania komfortowych miejsc pracy i spotkań – Tétris przygotował wnętrza dla kilku najemców w zrewitalizowanym Centrum Praskim Koneser.

Absolvent, Atende, Butelkownia – Centrum Eventowe, Clico, Kantar, Liebrecht&Wood, RK Legal i WeCARE – co łączy te marki? Wszystkie spotkały się w wyjątkowym miejscu na mapie Warszawy, a za wykończenie ich powierzchni biurowych odpowiadała firma Tétris.

Centrum Praskie Koneser zlokalizowane jest w sercu warszawskiej Pragi. Zrewitalizowany kompleks łączy w sobie wiele funkcji, między innymi biurową, handlową, restauracyjną, hotelową, eventową wysoko stawia poprzeczkę, jeżeli chodzi o kreatywność i estetykę, ale i daje ogromne możliwości do tworzenia przestrzeni, w których aż chce się przebywać. Co więcej, kompleks uzyskał certyfikat środowiskowy BREEAM Interim New Construction na poziomie Excellent. Oznacza to wyjątkową dbałość o zastosowanie materiałów i rozwiązań przyjaznych zdrowiu ludzi i środowisku.

– Z dużą radością realizowaliśmy projekty biur i powierzchni konferencyjnej w Koneserze dla klientów z różnych branż i z różnorakimi oczekiwaniami. Nasze doświadczenie oraz podejście do jakości zastosowanych rozwiązań wpisuje się w oczekiwania stawiane przed obiektem z certyfikatem BREEAM na najwyższym poziomie. W biurach Kantar, WeCARE oraz Liebrecht&Wood zajmowaliśmy się całością procesu od momentu pracy nad koncepcją, po oddanie do użytku. Dla firm: Atende, Clico, RK Legal i Absolvent wykańczaliśmy wnętrza w ramach kompleksowej usługi Design&Build. Oznacza to, że na bazie otrzymanych koncepcji opracowaliśmy projekty wykonawcze i przeprowadziliśmy wszystkie prace wykończeniowe zajmując się zarządzaniem całością projektu – mówi Krzysztof Marszałek, senior project manager w Tétris Poland, odpowiedzialny za koordynację projektu Koneser.

[ngg src=”galleries” ids=”21″ display=”basic_thumbnail”]
Trend, który sprawia, że miasta pięknieją

W coraz większej liczbie polskich miast przez lata niszczejące tereny poprzemysłowe zyskują nowe życie, cieszą oko, kultywują historyczny charakter miejsca i integrują lokalne społeczności. Oryginalna architektura i sentyment mieszkańców do historii danego miejsca są nie do przecenienia. Rewitalizacja pozawala na uratowanie tego, co wartościowe i unikalne, a jednocześnie na wprowadzenie nowych elementów, zmianę i łączenie funkcji przestrzeni. Pofabryczne przestrzenie mają często świetną lokalizację blisko centrum miasta oraz duże tereny z potencjałem inwestycyjnym. Coraz rzadziej podnoszone są argumenty, że taniej i efektywniej jest zrównać stare budynki z ziemią, aby postawić nowe. Zgodnie z trendem ‚cities for people’ inwestorzy i deweloperzy wsłuchują się w głosy mieszkańców, realizują nowoczesne i przemyślane projekty dobrze wpisujące się w historię oraz charakter lokalnej społeczności i dające szanse na budowanie relacji. Przykładem takiej realizacji jest Centrum Praskie Koneser, w którym Tétris wykreował 16 000 mkw. powierzchni wpisujących się w unikalny klimat miejsca.

Kultowe miejsce Warszawy od nowa

Nowa odsłona budynków dawniej zajmowanych przez dziewiętnastowieczną fabrykę wódki, stała się modną, designerską przestrzenią przyciągającą swoim wyglądem, zróżnicowaną infrastrukturą oraz lokalizacją. Retail, gastronomia, biura, Muzeum Polskiej Wódki oraz hotel Moxy – to miks podkreślający uroki miejskiego życia.

Nowe-stare pełne wyzwań

Dla projektantów i wykonawców wykończenia wnętrz  takich jak Tétris, Centrum Praskie Koneser to pole do popisu, ale i generator wyzwań. Industrialne elementy wymagają zastosowania specjalnych technologii i indywidualnego podejścia.

– Ciekawych rozwiązań inżynierskich przy tym projekcie było mnóstwo – mówi Krzysztof Marszałek z Tétris. Jednym z wyzwań było wykonanie wszystkich instalacji oraz sufitowych elementów podwieszanych w budynku zwieńczonym dachem szedowym. W sumie w biurze firmy Atende zamontowaliśmy ponad 3000 mb specjalnych profili stalowych, które zostały oparte na również stalowych kratownicach. Dodatkowo przy wykończeniu biura wykorzystaliśmy kilkaset paneli heksagonalnych w nieregularnym układzie, które musiały być spójnie wkomponowane z oprawami oświetleniowymi, a to wszystko montowane do konstrukcji stalowej – dodaje Marszałek.

Natomiast w budynku Butelkowni wykonanie konstrukcji dachu z opartego na żebrach struno-betonowych wymagało zbudowania pośredniej poprzecznej konstrukcji stalowej nośnej – do montażu instalacji sufitowych.

[ngg src=”galleries” ids=”22″ display=”basic_thumbnail” maximum_entity_count=”20″]

– Wykorzystaliśmy tu kilka ton stali. Wszystkie prace konstrukcyjne, instalacyjne i wnętrzarskie, ze względu na wysokość głównej części tego centrum konferencyjnego, realizowaliśmy ze specjalnego podestu rozścielonego na całej powierzchni, co jest niespotykane przy pracach fit-outowych. Aranżacja powierzchni Butelkowni była niestandardowa, a każdy detal miał tu znaczenie. Na całość projektu, począwszy od prac konstrukcyjnych, poprzez prace ogólnobudowlane i instalacyjne, aż po etap wystroju wnętrza i dekoracji mieliśmy niespełna 4 miesiące – opowiada Krzysztof Jastrzębski, project manager z Tétris, odpowiedzialny za prowadzenie i koordynację wszystkich prac.

Industrialny komfort – połączenie, które współgra

Post-indutrialny charakter miejsca narzuca zastosowanie surowych, prostych form, które projektanci Tétris zmiękczyli dodatkowymi akcentami tworząc dzięki temu komfortowe przestrzenie do pracy. Np. dla firmy Clico, Tétris stworzył przyjemne, ciepłe wnętrza, m.in. dzięki zastosowaniu wielu elementów drewnianych i odpowiednich odcieni bieli. Nowoczesnej surowości dodaje tu zastosowanie betonu uzupełnionego filcowymi listwami Hunter Douglas, czy też surowych cegieł. Główny gabinet w tym biurze został zaprojektowany w formie boksu ze stali, z wewnętrzną ścianą wyłożoną drewnem ułożonym w jodełkę – dla przełamania chłodu metalu. W siedzibie firmy rekrutacyjnej Absolvent spokojną przestrzeń w palecie szarości z marmurem i betonem ożywiają kolorowe akcenty w postaci np. krzeseł tapicerowanych czy regałów, a także elementy oświetlenia dekoracyjnego. Dla przykładu – w jednej z sal spotkań, grafitową ścianę przecina na ukos świetlna listwa. Nowoczesny charakter biura podkreślają także zastosowane w różnych miejscach na ścianach formy geometryczne.

Natomiast projekt dla firmy z branży IT – Atende – zawiera wiele form: od imitacji betonu, poprzez drewno na ścianie z wstawkami w kształcie drzewa, aż po ręcznie wypalane kafle z tradycyjnymi wzorami na kuchennej podłodze – a wszystkie dobrze ze sobą współgrają nadając indywidualny charakter poszczególnym wnętrzom. Klasycznie, prosto wykończone sale konferencyjne, kontrastują z kolorową, pełną miękkich elementów strefą relaksu z reprodukcją murala ‚Dziewczynka z balonikiem’ autorstwa Banksy’ego na betonowej ścianie.

Bez problemu też w klimat Centrum Praskiego Koneser udało się specjalistom z firmy Tétris wpisać niemal 5000 mkw. biur dla ośrodka badawczego Kantar. Dzięki pogłębionej analizie przed startem projektu, architekci Tétris stworzyli koncepcję i projekt przestrzeni w pełni spełniającej oczekiwania pracowników firmy Kantar Polska S.A. Głównymi motywami w projekcie były lokalizacje, w których przeprowadzają oni badania i spotykają swoich respondentów, czyli po prostu miasto, reprezentowane przez skwer, centrum czy teatr.

Liczą się i pomysł i wykonanie

–Prowadzenie projektów fit-outowych na powierzchniach biurowych w obiektach takich, jak zrewitalizowana fabryka w Warszawie wymaga zarówno wiedzy i pomysłu, jeżeli chodzi o tworzenie koncepcji, jak i zręczności i doświadczenia w realizacji – podkreśla Krzysztof Marszałek. – Zdecydowanie najlepiej sprawdza się tu oddanie całości zarządzania projektem w ręce kogoś, kto łączy te wszystkie kompetencje. Wtedy ma się pewność, że nawet najbardziej kreatywna i spektakularna koncepcja architekta, będzie całkowicie wykonalna i funkcjonalna. Chodzi o to, aby na koniec stworzyć przestrzeń, w której użytkownicy będą czuli się komfortowo – podkreśla Marszałek.

W najbardziej intensywnym momencie prac wykończeniowych zespół koncepcyjny złożony m.in. z architektów, inżynierów, osób zajmujących się kosztorysami i specjalistów branżowych – liczył aż 26 osób.

Efekty można podziwiać odwiedzając Centrum Praskie Koneser, które po rewitalizacji stało się jedną z wizytówek współczesnej Warszawy.