Home / Nowości produktowe / Bezdotykowe interakcje z systemami AV odpowiedzią na pandemiczne realia oraz zachowanie bezpieczeństwa.
Poly Studio P15 paid digital assets

Bezdotykowe interakcje z systemami AV odpowiedzią na pandemiczne realia oraz zachowanie bezpieczeństwa.

Już w 2019 roku systemy sterowane zdalnie – głosowo, cieszyły się dużym zainteresowaniem. W Europie same inteligentne głośniki oraz usługi z nimi związane, zanotowały wtedy 50% wzrostu zainteresowania rok do roku[1]. Nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość będzie należała do technologii bezdotykowych czy głosowych.

W wielu urządzeniach już teraz możliwe jest zdalne sterowanie, a jego znaczenie definitywnie wzrosło w momencie wprowadzenia ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ze względu na fakt, że Covid-19 przenoszony jest drogą kropelkową – konieczne było ograniczenie kontaktu fizycznego, nie tylko z innymi osobami, ale i przedmiotami, których mogli oni dotykać np. klamek w drzwiach, biurek i blatów oraz telefonów czy drukarek, na których mogły gromadzić się patogeny wirusów.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydają się być urządzenia z możliwością bezdotykowego, zdalnego sterowania. Wśród nich, największym potencjałem wyróżniają się rozwiązania sterowane gestami i głosem, które są najbardziej naturalnym sposobem wydawania poleceń. Należy zauważyć, że funkcjonując w trójwymiarowym świecie, interakcja z dwuwymiarowym ekranem sprawia wrażenie „płaskiej” i mało intuicyjnej, dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się kamery oraz sensory pola elektrycznego.

Dynamiczny rozwój systemów audio i wideokonferencyjnych wpłynął na powstanie profesjonalnych rozwiązań telekomunikacyjnych o kompaktowych wymiarach, dzięki czemu sprawdzają się one zarówno w siedzibach firm, jak i domowych biurach. Najnowsze wideobary i zestawy głośnomówiące nie odbiegają od znanych wcześniej rozwiązań biznesowych parametrami technicznymi, i co ważne, pozwalają na bezdotykową obsługę. Warto zwrócić uwagę, że aktualne urządzenia umożliwiające wideospotkania nie wymagają już od firmy kosztownych remontów w salach konferencyjnych czy znalezienia dedykowanych specjalistów do instalacji sprzętu. Korzystanie z zestawów do wideokonferencji oraz ich pierwsze uruchomienie stało się bardzo intuicyjne, dzięki czemu każdy pracownik może z nich korzystać zaraz po wyjęciu z opakowania. Przykładem takich rozwiązań mogą być wideobary Poly Studio P15, Poly Studio X czy Poly Studio, ze wbudowaną technologią AI, która zmienia małe i średnie przestrzenie biurowe oraz domowe biura w profesjonalne sale konferencyjne. Dzięki rozwiązaniom, zastosowanym w urządzeniach, użytkownik nie musi przejmować się manualnym kadrowaniem obrazu na osobie mówiącej – urządzenie zrobi to za nas, pozwalając ograniczyć interakcje fizyczne człowieka z urządzeniem. Jednocześnie, jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość dołączenia do spotkania sposobem „zero-touch”, za sprawą inteligentnej integracji systemu ze sterowaniem głosowym.

Rozwiązania głosowe stają się coraz bardziej popularne w domach konsumentów, nic więc dziwnego, że częściej też spotykamy je w przestrzeniach biznesowych. Oczekiwania co do rozwoju technologii, stale rosną, a coraz to nowe rozwiązania w dalszym ciągu bywają zaskakujące. Należy jednak przyznać, że słynne wynalazki i największe odkrycia zawsze szokowały i budziły niepewność – taka jest niepisana cena postępu. Jednak, czy obecnie ktoś wyobraża sobie swoje codzienne życie bez otaczającej nas technologii?

Jakub Abramczyk, Sales Director Eastern Europe w Poly


[1] https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=US46187520