Home / Office News / Antal wspiera mamy – powstało IT Mum Academy

Antal wspiera mamy – powstało IT Mum Academy

Eksperci Antal przyglądali się jak pandemia COVID–19 zmusiła wiele kobiet do pozostania w domu, aby zająć się dziećmi. Pracujące mamy to prężna grupa, która przyzwyczajona jest do żonglowania obowiązkami i czasem rodzinnym. Scenariusz, w którym mama może być z dziećmi tak długo, jak chce i jednocześnie mieć satysfakcjonującą pracę, brzmi wspaniale. Antal wychodzi tej idei naprzeciw tworząc IT Mum Academy.

Bycie mamą i wszystkie obowiązki z tym związane (m.in. zajmowanie się domem), to już praca na pełen etat. Umiejętność pogodzenia wszystkich zajęć, wymaga bardzo dużej samodyscypliny i konsekwencji. Jednak pomimo tak wielu obowiązków, wiele kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich (i nie tylko), chciałoby mieć jeszcze możliwość dodatkowego zarobku w domu.

Kariera wysoko w hierarchii wartości kobiet

Według raportu Antal oraz CFA Society “Kobiety w finansach” płeć żeńska niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni wskazuje, że kariera jest dla nich bardzo ważna – 54% vs. 26%. Kobietom wcale nie brakuje kwalifikacji, często są jednak wobec siebie bardziej krytyczne, a stereotypy i wychowanie sprawiają, że podchodzą z większą ostrożnością do planowania swojej kariery zawodowej.

Wskaźnik zatrudnienia kobiet według danych z GUS wynosi zaledwie 46,8 %. Matki zarabiają mniej nie tylko od mężczyzn, ale także od innych kobiet. Po 10 latach od urodzenia dziecka zarabiają średnio 20 % mniej niż kobieta, która nie zdecydowała się na macierzyństwo. Jak wynika z badań Fundacji “Rodzic w mieście” mamy chcą pracować. Zdecydowana większość, bo aż 94,4 % nieaktywnych zawodowo mam, deklaruje chęć powrotu do pracy. Ponad ⅓ podaje chęć rozwoju jako główny motywator. To czego mamy się boją przy powrocie do pracy to brak możliwości łączenia opieki nad dzieckiem z pracą, w sposób jaki by chciały (69,4%) oraz trudności logistycznych (51,7%) według raportu “Macierzyństwo a aktywność zawodowa”.

Dla 54% kobiet kariera jest bardzo ważna – kobiety chcą się rozwijać i stanowią pulę talentów, z której mogą czerpać firmy. Żeby tak się stało, musimy przekonać kobiety, że mają równe szanse i mogą się rozwijać, ale przede wszystkim – aktywnie wspierać ich rozwój i ułatwiać go elastycznymi formami pracy

– komentuje Joanna Wierzbowska, HR Manager, Antal.

Naprzeciw potrzebą – startuje Antal IT Mum Academy

Istnieje sporo ofert, które obiecują szybkie i łatwe pieniądze, w zamian za minimalny nakład pracy, lub w ogóle bez niej. Takie „okazje” nie zawsze jednak są klarowne i przejrzyste. Zleceniodawcy i inni oferenci to zazwyczaj nie instytucje charytatywne i nie będą do interesu dokładać. Aby faktycznie móc coś zarobić, będąc mamą „siedzącą” w domu, trzeba jednak włożyć od siebie trochę wysiłku i umiejętności. Kluczem do sukcesu jest tutaj znalezienie pracy idealnie dopasowanej – takiej, która charakteryzuje się dużą elastycznością, rozsądnym wynagrodzeniem i angażuje wszystkie największe atuty. To jest praca właśnie praca rekrutera IT.

Antal jako firma rekrutacyjna stawia sobie za cel zmobilizowanie i wsparcie mam w powrocie na rynek pracy. Natomiast jako organizacja doradcza chce pomóc w zbudowaniu wizerunku profesjonalisty – personal branding.To czego mamy boją się przy powrocie do pracy to brak możliwości łączenia opieki nad dzieckiem z pracą, w sposób jaki by chciały (69,4%) oraz trudności logistycznych (51,7%) według raportu “Macierzyństwo a aktywność zawodowa”. Obawy kobiet przed powrotem do pracy są jasne, a jako Antal wychodzimy im naprzeciw i tworzymy program z takimi warunkami, jakich właśnie potrzebują.

Elastyczne godziny i praca zdalna to tylko jedne z wielu plusów Antal IT Mum Academy

– mówi Marta Kozieł, Senior HR Specialist, Antal.

Program kierujemy do mam, które:

· szukają dodatkowego zajęcia 3-4 h dziennie (lub więcej),

· chciałyby spróbować czegoś nowego i zacząć pracę w roli headhuntera,

· chcą pracować zdalnie i lubią rozmawiać przez telefon,

· bardzo dobrze poruszają się po internecie,

· cenią sobie elastyczne godziny pracy, ponieważ mając dzieci wiedzą, że takiej elastyczności nie da się przecenić,

· są zainteresowane pracą zdalną, a gdy będą chciały pracować z biura to znajdą zawsze w Antal przestrzeń do swobodnej pracy,

· chcą być wynagradzane za efekty swojej pracy

· byłyby w przyszłości zainteresowane pracą na pełen etat – jeżeli tylko zechcą!

Czego oczekujemy?

· chęci pracy z ludźmi, zainteresowania drugą osobą i łatwości w nawiązywaniu kontaktów

· umiejętności słuchania, weryfikacji i analizy

· wytrwałości w pozyskiwaniu informacji na temat kandydatów oraz branży

· swobody w korzystaniu z narzędzi pracy, czyli telefonu i komputera

· budowania i prowadzenia sieci kontaktów – networking

· mile widziane doświadczenie w obsłudze klienta, sprzedaży

· bardzo dobrej organizacji czasu

Co trzeba zrobić, aby zacząć?

Oczekujemy odpowiedzi na dwa pytania w 3 minutowym filmiku i wypełnienia ankiety wraz z przesłaniem CV. Nagranie ma zweryfikować styl wypowiedzi. Bariery, przy komunikacji.

· Opowiedz nam o szalonym dniu w roli matki, managerki życia rodzinnego – jaki jest Twój sekret na organizację czasu?

· Dlaczego uważasz, że IT Mum Academy to program dla Ciebie?

Im bardziej chcemy coś zrobić tym mniej podchodzimy do tego jako pracy. Im bardziej jesteśmy w coś zaangażowani, tym bardziej to po prostu część mojego życia, którą lubię. Uważam, że mamy powinny mieć szansę na rozwój. Praca to jeden ze sposobów na zdefiniowanie siebie. Jeżeli chcesz stworzyć definicje nowej siebie to wyzwanie jakim jest bycie rekruterem IT będzie odpowiednie. Sprawdza się tutaj nie sama praca, ale cel. Dajemy impuls do zmiany i to sprawia o wyjątkowości tej oferty. Praca dająca tyle szczęścia co wolny czas. Ja osobiście kieruję się domeną “Nie czekaj, czas nigdy nie będzie odpowiedni, ale warto zacząć od miejsca, w którym stoisz”.

– mówi Monika Kiliańska, Team Manager, IT Services, Antal

APLIKUJ JUŻ TERAZ