Młode pokolenie pracowników coraz silnej zaznacza swoją obecność na rynku pracy. Mowa o tak zwanych „zetkach” – generacji urodzonej pomiędzy końcem lat 90., a początkiem drugiej dekady XXI wieku. Urodzeni i wychowani w erze cyfrowej, znacznie wyróżniają się na tle wcześniejszych pokoleń. Od swoich poprzedników odbiegają również oczekiwaniami i preferencjami względem miejsca pracy. Dominika Ogłoblin, architektka z pracowni SAAN przedstawia jak powinna wyglądać przestrzeń biurowa przystosowana do potrzeb przyszłych pracowników.

Najmłodsza generacja wkraczająca na rynek pracy często określana jest mianem indywidualistów. Jednak skłonność do pracy samodzielnej nie wyklucza potrzeby nawiązywania relacji i umiejętności pracy w grupie. Czasy pandemii nauczyły zetki elastyczności i uświadomiły istotę dbania o komfort psychiczny. Dlatego też preferują pracę zdalną, która oferuje im autonomię i większą swobodę. Pokolenie Z przywiązuje też dużą wagę do estetyki otoczenia i zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Poszanowania tych wartości wymagają również od miejsca pracy.

Zachęcanie pokolenia Z do pracy stacjonarnej, stanowi współczesne wyzwanie projektowe. Według moich obserwacji biuro powinno odpowiadać na różnorodne potrzeby i style pracy oraz tworzyć środowisko przyjazne dla osób neuroróżnorodnych.
– mówi Dominika Ogłoblin, architektka pracowni SAAN.
Adaptacja przestrzeni do indywidualnych potrzeb
Młodsze pokolenia są coraz bardziej świadome i wrażliwe na inkluzywność, której poszanowania oczekują od otoczenia. Biura powinny być projektowane w myśl tej zasady. Podejście Human Centered Design uwzględnia potrzeby, ograniczenia i oczekiwania człowieka podczas procesu projektowego.
Odpowiedzią na potrzeby osób neuroróżnorodnych jest ograniczenie bodźców zewnętrznych.
Branie pod uwagę osób z deficytem uwagi i nadwrażliwością na dźwięki, światło czy kolory powinno stanowić standard projektowy.
– zaznacza Dominika Ogłoblin architektka.

Stonowane, naturalne barwy dają poczucie spokoju i tworzą środowisko sprzyjające wyciszeniu i skupieniu. Wprowadzenie naturalnej roślinności poprawia jakość powietrza i działa kojąco na użytkowników. Ważnym elementem tej filozofii jest również oświetlenie typu HCL (Human Centric Lighting).
Nierażące światło, zoptymalizowane pod kątem rytmu dobowego – dostosowujące się barwą i natężeniem do pory dnia – wspiera koncentrację i wpływa na jakość codziennego funkcjonowania.
– dodaje.

Zwiększenie komfortu pracy gwarantują rozwiązania wyposażone w przesłony, darklighty oraz oprawy z wbudowaną pryzmą, które minimalizują efekt olśnienia.
Przestrzenie dostosowane do różnych stylów pracy
Inkluzywne projektowanie odnosi się również do zróżnicowanych stylów pracy. Powinno wspierać zarówno pracę zespołową, jak i potrzebę głębokiej koncentracji. Budki telefoniczne czy pokoje do szybkich spotkań niwelują hałas i pozwalają na pracę w pełnym skupieniu, co jest szczególnie ważne dla osób wrażliwych na dźwięki.
Poza oddzieleniem akustycznym, warto wprowadzić też oddzielenia wizualne, np. poprzez zasłony przy ścianach szklanych, żeby umożliwić przesłonięcie się od zgiełku korytarza
– podkreśla Dominika Ogłoblin.

Efektywną pracę zespołową umożliwiają strefy nieformalne, wspierające komunikację grupową i burze mózgów. Rozwiązania stwarzające możliwość szybkiej wizualizacji pomysłów maksymalizują efektywność pracy i wspierają kreatywność. Duże stoły, tablice i powierzchnie pozwalające na bezpośrednie pisanie i robienie notatek to przykłady narzędzi sprzyjających porządkowaniu myśli i sprawnej współpracy. Dodatkowo, elastyczność aranżacji przestrzeni można uzyskać przez modułowe meble, mobilne ścianki akustyczne, ruchome moduły do siedzenia i meble na kółkach, które pozwalają aranżować przestrzeń zgodnie z bieżącymi potrzebami użytkowników.
Przestrzeń do której warto wracać
Aby biuro stanowiło atrakcyjną alternatywę do pracy z domu, powinno oferować coś więcej niż samo miejsce pracy.
Atrakcyjne przestrzenie łączą funkcjonalność z estetyką, tworząc komfortowe i przyjazne środowisko.
– wyjaśnia Dominika Ogłoblin.

Zróżnicowany układ pomieszczeń z klarownymi podziałami wspiera realizację zadań zawodowych. Jednak istotne jest również zaspokojenie potrzeb społecznych. Pokolenie Z zdecydowanie lepiej odnajduje się w mniej formalnych przestrzeniach. Coraz bardziej popularny kawiarniany design idealnie wpisuje się w te oczekiwania. Biuro inspirowane atmosferą kawiarni, umożliwia swobodną komunikację i stwarza komfortowe środowisko pracy. Wygodę zapewniają również ergonomiczne, miękkie siedziska i biurka z regulacją wysokości.

Nie mniej ważne przy projektowaniu biur są miejsca odpoczynku, pomieszczenia, które pozwolą pracownikom na regenerację i chwilę relaksu. Coraz częściej uwzględnia się także strefy rekreacyjne, oferujące różne formy rozrywki i spotkań towarzyskich.
Tak projektowane biura, biorące pod uwagę różnorodności i dbające o dobrostan pracowników, budują poczucie przynależności i sprawiają, że pracownicy czują się ich częścią. Otoczenie sprzyjające nieformalnej atmosferze, atrakcyjnie wizualnie wnętrza i wygodne wyposażenie, tworzą miejsce pracy do którego chce się wracać.