Home / Office News / 5 sposobów, aby w twoim biurze było przyjemnie

5 sposobów, aby w twoim biurze było przyjemnie

Wygodne i przytulne biuro zwiększa produktywność i wpływa na samopoczucie pracownika oraz jego poziom satysfakcji z pracy. Jednakże kluczową rolę pełnią relacje interpersonalne. Sprawdź, co zrobić, aby przychodzenie do pracy było przyjemnością.

 

W miejscu pracy spędzamy przeciętnie ok 1/3 doby. Dlatego to takie ważne, aby czuć się w biurze komfortowo. Źle zorganizowane środowisko pracy może znacząco wpływać na jakość wykonywanych obowiązków i obniżyć produktywność pracowników. Podobnie jak niskie morale. Badania pokazują, że zadowoleni pracownicy są znacznie bardziej wydajni i zaangażowani. Oto 5 prostych sposobów, które pomogą ci stworzyć przyjemną, relaksującą i ergonomiczną przestrzeń w twoim biurze.

 

1. Dobre nastawienie to podstawa

Kluczem do tego, aby w biurze panowała przyjemna atmosfera, jest zadbanie o własne pozytywne nastawienie. Dobra energia (podobnie jak negatywne emocje) jest zaraźliwa! Serdeczne powitanie, uśmiech, czy kilka miłych słów powiedzianych w kierunku współpracowników pozwoli wszystkim zacząć dzień w miłej atmosferze. Bądź szczery i prostolinijny, a współpracownicy na pewno odwdzięczą się podobną postawą i zaangażowaniem.

 

 2Dbaj o swoje dobre samopoczucie!

Większą część dnia spędzasz za biurkiem, wpatrując się w ekran komputera. Oto na co warto zwrócić szczególną uwagę:

l Daj odpocząć oczom – od czasu do czasu rób przerwę od pracy i daj oczom chwilę wytchnienia. Zrób kilka ćwiczeń relaksacyjnych: stań przy oknie i popatrz daleko przed siebie lub przyłóż ciepłe dłonie do oczu na kilka chwil i trzymaj dopóki nie poczujesz ulgi.

l Jak najrzadziej korzystaj z windy – odrobina ruchu w ciągu pobudzi cię i podniesie ciśnienie krwi. W chwilach kryzysu energetycznego zadbaj o dostęp do świeżego powietrza. 5-10 minut spaceru na świeżym powietrzu pozwoli ci zregenerować się i nabrać sił do pracy.

l Dbaj o dobre nawodnienie organizmu: filiżanka ulubionej zielonej herbaty lub aromatyczna kawa pomogą ci pracować na najwyższych obrotach. Pamiętaj także o regularnym piciu odpowiednich ilości wody źródlanej. Mózg ludzki w 70-80 proc. składa się z wody, dlatego gdy jesteśmy odwodnieni, zarówno ciało, jak i umysł odczuwają stres i zmęczenie szczególnie dotkliwie. Gdy zaczynasz odczuwać pragnienie, oznacza to, że jesteś już odrobinę odwodniony. Trzymaj szklankę wody źródlanej (jak np. woda Eden) zawsze pod ręką i dbaj o regularne uzupełnianie płynów.

 

3. Śmiech to zdrowie

Wbrew pozorom praca i dobra zabawa wcale nie wykluczają się wzajemnie. Odrobina zabawy w biurze nie musi oznaczać, że dzień będzie bezproduktywny. Doskonałym pomysłem jest zorganizowanie specjalnego pomieszczenia, w którym pracownicy będą mogli odpocząć, zrelaksować się i naładować akumulatory. Chwila gry w bilard lub rzutki albo opowiedzenie dowcipu potrafią zdziałać cuda. Oderwanie się od biurka zwiększa produktywność i zaangażowanie, które są znacznie więcej warte niż tych kilka minut pozornie „straconych” na przerwie.

 

4. Spersonalizuj swoje otoczenie

To bardzo ważne, aby nadać swojemu najbliższemu otoczeniu indywidualny charakter. W ten sposób będziesz się czuł bardziej swobodnie i pewnie. Pomyśl przez chwilę, jak powinno wyglądać twoje wymarzone miejsce pracy? Co powinno się w nim znaleźć, abyś codziennie z przyjemnością zasiadał za biurkiem? To mogą być drobiazgi: ulubiony kubek, zabawna podkładka pod mysz, zdjęcie rodziny. Te drobne akcenty będą ci przypominać o rzeczach poza pracą, które są niezwykle ważne dla zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Będą także pokazywać światu twoją unikalną osobowość.

 

5. Otaczaj się zielenią

Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Zielone rośliny w najbliższym otoczeniu działają kojąco na układ nerwowy, wyciszają, redukują występowanie bólów głowy i zmęczenia. Według niektórych badań znacząco podnoszą produktywność pracowników (aż o do 15 proc.), przy jednoczesnej redukcji popełnianych błędów (do 12 proc.). Przestrzeń staje się bardziej przyjazna i przytulna. Rośliny zielone pochłaniają także pył emitowany przez sprzęt biurowy (np. drukarki), kurz i zanieczyszczenia z ulicy. Potrafią obniżyć hałas nawet do 5 decybeli!