Home / Office Design / Miejsce pracy – domowy azyl? Wpływ przestrzeni biurowej na efektywność w pracy

Miejsce pracy – domowy azyl? Wpływ przestrzeni biurowej na efektywność w pracy

Miejsce pracy jest niemalże kluczowym elementem w życiu każdego człowieka. Wysoka dynamika rozwoju rynku oraz duża konkurencyjność powodują, że w obecnych czasach coraz bardziej poświęcamy się pracy. Często bywa, że pracujemy po godzinach, a nawet w weekendy i tym samym stanowisko pracy staje się dla nas bardzo istotne.

Współcześni pracodawcy w większości zdają sobie sprawę, iż otoczenie oraz warunki pracy wpływają na efektywność wykonywanych zadań przez pracownika. Tworzenie stanowiska pracy nie jest już prostym procesem, ograniczającym się do zakupu podstawowych elementów wyposażenia – dużą uwagę przywiązuje się do zachowania standardów bezpieczeństwa (BHP), ale również utrzymania wysokiego komfortu pracy.

Open space vs pokój biurowy

Otwarty układ biurowy, potocznie zwany open space, jest obecnie najbardziej popularną formą aranżacji przestrzeni biurowej. Wykorzystywany jest przez duże, międzynarodowe korporacje, nie tylko w celu minimalizacji kosztów, ale również zwiększenia efektywności pracy. Open space, pomimo swojej popularności, nie może być jednak zastosowany w każdej firmie i branży.

Niewątpliwie organizacje, które opierają swój model biznesowy na sprzedaży telefonicznej, mogą wykorzystać ten typ aranżacji biurowej. Aktywna sprzedaż wywołuje wśród handlowców pewną atmosferę motywacji, która udziela się reszcie osób i tym samym – przekłada się na większą efektywność wykonywanych zadań.

Otwarty układ biurowy znajduje również zastosowanie w firmach, w których kluczowa jest nieustanna interakcja między pracownikami. Przykładem mogą być grupy projektowe, które ściśle ze sobą współpracują. Z drugiej zaś strony open space raczej nie zda egzaminu w przypadku stanowisk, w których wymagane jest pełne skupienie pracownika czy też poufność wykonywanych zadań – pracownicy działów analitycznych w bankach czy tez inżynierowie projektowi. Bez względu na to, z jakim rodzajem biura mamy do czynienia, najistotniejsze jest zapewnienie odpowiednich i dogodnych warunków pracy, stawiając potrzeby pracowników na pierwszym miejscu.

Części wspólne jako miejsca do socjalizacji pracowników

Poza odpowiednią aranżacją stanowiska pracy, firmy z dużą starannością projektują całe otoczenie biurowe, zapewniające komfort i wygodę pracownikom. Stosując nowoczesne metody technologiczne i architektoniczne dopracowuje się każdy, nawet najmniejszy detal, począwszy od zaplecza gastronomicznego, po strefy relaksu. Prekursorem nowoczesnych zastosowań powierzchni biurowych jest firma Google, która wprowadziła niestandardowe rozwiązania w zakresie ergonomii pracy.

W Polsce choć jeszcze nie na tak wysoką skalę, ale w coraz szerszym zakresie obserwujemy rozwój nowoczesnych obiektów biurowych. Współczesne ekologiczne budynki oferują strefy zielonych tarasów, kluby fitness, restauracje, przedszkola czy udogodnienia dla rowerzystów (szatnie, parkingi).

Projekty oraz aranżacja biur odbywają się w oparciu o wszystkie normy ekologiczne, zapewniając jak najniższe zużycie energii, wody, oraz odpowiednie gospodarowanie odpadami. Ciekawym zastosowaniem technologicznym jest system kontroli nasłonecznienia zewnętrznego, dostosowujący natężenie oświetlenia w biurze. Wpływa to na odpowiednie naświetlenie stanowiska pracy, zapewniając pracownikowi bezpieczeństwo i ochronę jego wzroku, tym samym wpływając ostatecznie na komfort i efektywność pracy.

Meble, design, ergonomia

Współcześnie dużą wagę przywiązuje się do każdego, nawet najmniejszego detalu.

Odchodzi się od szarości biur czy siermiężnych mebli sprzed kilkunastu lat. Tworząc biuro pracodawca ma na celu stworzenie odpowiedniego klimatu i nastroju wnętrza. Ważne jest aby dzięki wystrojowi czuł się w biurze komfortowo, niemalże jak u siebie w domu. Istotna jest odpowiednia gra kolorów, która – jak udowodniono – wpływa pozytywnie na efektywność pracy, a także na nastroje panujące w danym pomieszczeniu. Zdecydowanie poleca się stosowanie jasnych i stonowanych barw, odrzuca się kolory ciemne. Odpowiednio dobrana kolorystyka wnętrza może korzystnie wpływać na wydajność pracy, jednak złe zestawienie kolorystyczne biura często powoduje znużenie, a nawet rozdrażnienie.

Pracodawcy szczególną wagę przywiązują do odpowiedniego doboru mebli biurowych. Jest to kluczowe w przypadku siedzącego trybu pracy.

Przestrzenne, szerokie biurka są kompatybilne z innymi akcesoriami biurowymi, takimi jak komputer czy telefon. Fotele dostosowujące się do sylwetki użytkownika, odpowiednio regulowane, redukują ryzyko występowania schorzeń kręgosłupa. Pracodawca projektując powierzchnię biurową zawsze powinien mieć na uwadze potrzeby swoich pracowników. Natomiast ostateczne urządzenie stanowiska pracy leży już w gestii samego użytkownika.

Często pracownicy sami aranżują swoje stanowisko pracy, dodając pewne elementy (zdjęcia, rysunki, drobiazgi), które mają na celu wywołanie u nich pozytywnych skojarzeń. Poza aspektami praktycznymi, ważnym elementem jest też wizerunek firmy. To właśnie wystrój biura jest odzwierciedleniem i zarazem obrazem firmy w oczach osób zewnętrznych, tudzież klientów. Ważne jest, aby nasza praca przynosiła nam spełnienie oraz satysfakcję. Jak się okazuje, na zadowolenie pracownika wpływa szereg elementów, a warunki pracy i przygotowanie samego stanowiska pracy są jednymi z kluczowych. Współcześni pracodawcy zauważają zależność pomiędzy efektywnością pracownika a odpowiednimi warunkami, sprzyjającymi atmosferze pracy oraz atmosferze miejsca, w którym pracownik czuje się dobrze. Mimo, iż Polska jest jeszcze w dali za krajami zachodnimi, możemy zauważyć tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę nowoczesnych biur. Coraz istotniejsze staje się zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków, ale jednocześnie bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do odpoczynku. Dbając o komfort pracownika można mieć pewność, iż będzie to miało finalne przełożenie na jego wydajność.

Michał Schneider, Consultant, Antal