Laptop - na biurko i do torby
Ultramobilne komputery
Odrębną kategorię stanowią urządzenia typu UMPC (Ultra Mobile Personal Computer), czyli laptopy z wbudowanymi funkcjonalnościami mobilnej transmisji danych. Od ubiegłego roku można je znaleźć w portfolio tajwańskiej firmy HTC, dostarczającej urządzenia mobilne pod własnymi markami: HTC, Qtek oraz markami operatorskimi, takimi jak: SPV dla Orange, MDA dla T-Mobile, VPA dla Vodafone XDA dla O2. Aktualnie na rynku dostępne są dwa modele tego typu - HTC Shift oraz HTC Advantage.
HTC Shift jest wyposażony w dwa procesory: Intela - 800MHz oraz Qualcomm - 400MHz, pamięć operacyjną 1 GB, dysk twardy o pojemności 30 GB. Ponadto urządzenie wyposażone w kartę SIM umożliwia transmisję danych po wielu sieciach komórkowych w wielu standardach oferowanych na całym świecie: GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA oraz Wi-Fi, Bluetooth 2.0. Dzięki takiej konfiguracji jak również dzięki rozmiarom (długość: 207mm, szerokość: 129mm, wysokość: 25 mm) oraz wadze (800 gramów), nie musimy rezygnować z wydajności na rzecz mobilności. HTC Shift jest standardowo oferowany z systemem Windows Vista Business. Shift posiada dotykowy ekran wielkości 7-cali, a jego położenie pozwala pracować na tablecie. Touchpad znajduje się po prawej stronie, a klawisze kontrolne po lewej stronie ekranu. Spod ekranu można wysunąć pełną klawiaturą QWERTY, a sam ekran po wysunięciu można pochylić pod dowolnym kątem. Po bokach urządzenia znajdują się interfejsy do podłączenia zewnętrznego monitora/rzutnika oraz USB w wydaniu 2.0. Bateria HTC Shift pozwala pracować do 2 dni (łącznie z pracą w tle).
Innym ciekawym rozwiązaniem dla osób pracujących w podróży jest model HTC Advantage. Pełna integracja funkcjonalności (od funkcji typowo laptopowych, poprzez transmisję głosu, danych aż po wbudowaną nawigację satelitarną GPS), rozmiary (długość: 133,5 mm, szerokość: 98 mm, wysokość z klawiaturą: 20 mm) oraz waga z baterią (359 g) predestynują Advantage do roli w pełni mobilnego biura w wydaniu kieszonkowym. Jego parametry: procesory: Intel Bulverde 624 MHz oraz Qualcomm MSM 6275, pamięć: ROM 256MB, RAM: 128MB SDRAM, dysk twardy: 8GB + czytnik kart MiniSD, system operacyjny: Microsoft Windows Mobile 5.0 Pocket PC Phone Edition wraz z aplikacjami Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook (z fuknkcjonalnością DirectPush), Internet Explorer, Windows MediaPlayer, MSN, Acrobat Reader, ZIP, wyświetlacz: dotykowy 5-calowy, klawiatura QWERTY magnetycznie dołączana do tabletu, łączność bezprzewodowa: GSM/GPRS/EDGE (cztero-zakresowa: 850/900/1800/1900 MHz), UMTS/HSDPA (trzy-zakresowy: 850/1900/2100 MHz) Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, nawigacja GPS, kamery: 3Mpix oraz VGA (do wideotelefonii), bateria o pojemności 2100 mAh, ,wbudowane głośniki i mikrofon, wyjście Audio (3,5mm jack) oraz Video (do monitora/rzutnika). Advantage to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla mobilnego pracownika, dla którego czas i miejsce pracy mają kluczowe znaczenie.
Andrzej Kwaśniewski
Laptop A.D. 2008 - co w standardzie?
Najczęściej sprzedawane są notebooki na procesorach Intela (Celeron 530, Core Duo T2080 oraz T2310) z dyskami twardymi o pojemnościach 80GB i 120GB oraz 1 GB pamięcią operacyjną. 80-90% procent sprzedaży to notebooki z 15" przekątną matrycy. Nagrywarki DVD w tym roku są standardem, podobnie, jak bezprzewodowa karta. Najlepiej sprzedają się produkty z najniższej półki cenowej. W tej chwili najtańsze notebooki w detalu można już kupić poniżej 1500 zł brutto. Standardem powinny się stać procesory oparte na technologii Santa Rosa z dyskiem120-160GB. Myślę, że w notebookach z tańszej półki zagości na stałe kamera internetowa do prowadzenia konferencji.
Beata Góralczyk
specjalista ds. marketingu, Megabajt Sp. z o.o.
* * *
W zastosowaniach biznesowych zauważalna jest tendencja do wymieniania komputerów stacjonarnych na notebooki. Tej tendencji sprzyja możliwość pracy zdalnej jaką zapewniają laptopy. Coraz częściej pracodawcy przykładają wagę do jakości i efektywności pracy, a nie miejsca jej wykonywania. Wolą więc wyposażyć pracowników w notebooki umożliwiając im mobilność, tym bardziej, że wiele zawodów czy zadań w pracy wymaga przemieszczania się z jednoczesnym swobodnym dostępem do danych zawartych w zasobach komputerowych firmy. Zauważalnym trendem jest też to, że standardowe wyposażenie notebooków staje się coraz bogatsze - także dzięki zastosowaniu rozwiązań kiedyś zupełnie w nich niedostępnych.
Trudno określić uniwersalną konfigurację notebooka, odpowiednią dla każdego użytkownika. Komputer należy dobierać pod kątem konkretnych wymagań poszczególnych działów firmy lub pojedynczych pracowników. Należy też brać pod uwagę fakt, że zadania, którym muszą sprostać komputery, zmieniają się szybko, są coraz bardziej zaawansowane, a to pociąga za sobą konieczność wprowadzania zmian w konfiguracji sprzętowej. Podobnie, jeśli chodzi o zmiany w oprogramowaniu, bardzo często jego rozwój, czy zastosowanie dotychczas nie używanych aplikacji wymaga zmiany konfiguracji komputerów przenośnych.
Janusz Górka
Area Sales Manager Panasonic Computer Products Europe
* * *
W porównaniu z zeszłym rokiem widoczny jest trend odejścia od modeli procesorami jednordzeniowymi na modele z procesorami z dwoma rdzeniami. To obecnie absolutne minimum dla klientów MSP. Do lamusa odeszły bardzo popularne notebooki z układami Intel Celeron czy AMD Sempron, które stanowiły podstawę oferty dla klientów biznesowych MŚP. Notebooki BenQ wpisują się oczywiście w ten trend i są dostosowane do systemu Microsoft Windows Vista, w związku z tym minimalna konfiguracja sprzętowa zawiera obecnie 1GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 120GB HDD, aczkolwiek zalecamy klientom wybór rozwiązań z 2GB pamięci dla uzyskania jeszcze lepszej wydajności.
Standardem jest także pełen zakres narzędzi do komunikacji, w tym oczywiście sieć bezprzewodowa w standardach 802.11 „a/g" oraz coraz częściej w najnowszym standardzie „n", oraz komunikacja osobista Bluetooth w standardzie 2.0, który obsługuje w tej chwili zdecydowana większość najnowszych smartphonów i telefonów komórkowych, a także innych urządzeń. Nowością jest pojawienie się nowego standardu e-SATA , szybszego interfejsu dla dysków twardych i napędów optycznych, który powoli wkracza do standardowego wyposażenia.
Bartosz Trzaska
Product Manager BenQ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarza do tego arykułu









